Национален ден на природните паркове
На 14 май, събота, WWF организира за четвърти път Национален ден на природните паркове с подкрепата на GLOBUL
Международната природозащитна организация WWF организира за четвърти път кампания за почистване, подобряване и обновяване на инфраструктурата и маркировката на маршрутите и местата за отдих в 11-те природни парка в България. На 14 май 2010 г. (събота) се очаква хиляди доброволци и приятели да се включат в Националния ден на природните паркове.
За трета поредна година GLOBUL подкрепя инициативата като част от стратегията на компанията за устойчиво развитие GLOBUL Green, която стартира през 2008 г. За кампанията съдействат и администрациите на 11-те природни парка.
Природните паркове Витоша, Рилски манастир, Златни пясъци, Врачански Балкан, Русенски Лом, Странджа, Шуменско плато, Българка (край Габрово), Сините камъни (край Сливен), Персина (край Белене) и Беласица са най-посещаваните защитени природни територии в България и посрещат над 10 милиона души всяка година. За съжаление някои недобросъвестни посетители оставят отпадъци след себе си, разрушават местата за отдих и туристическата маркировка.
На най-посещаваните места във всеки от природните паркове в България ще бъда поставени и информационни табели. Те обясняват, че природните паркове са защитена дива природа, затова целенасочено не разполагат със система за организирано събиране на отпадъците и посетителите трябва да отнасят обратно със себе си всичко, което са донесли.
Националният ден на природните паркове се проведе за първи път през есента на 2007 г. Тогава над 1000 доброволци събраха 12 тона боклук в природните паркове на България. Пластмасовите опаковки се оказаха сред най-често срещаните отпадъци, изоставени сред природата.
При второто издание на инициативата през май 2009 г. се включиха над 2300 доброволци. Участниците събраха над 15 тона отпадъци, ремонтираха кътове за отдих и пътеки за хора с увреждания.
При третото издание през май 2010 г. близо 3000 доброволци събраха над 15 тона отпадъци, ремонтираха кътове за отдих, участваха в изграждането на мостчета по някои от най-популярните маршрути.
Повече подробности за Национален ден на природните паркове може да намерите на http://wwf.bg/
Сборните пунктове и началните часове за 14 май 2010 г., събота, са:
Природен парк Витоша
1. Местността Дендрариума от 10.30 ч. Дотам се стига с маршрутка 10 от Руски паметник или за около 1,15 ч. по пътека от кв. Княжево.
2. Центъра на с. Бистрица от 10.30 ч. Дотам се стига с автобус 69 и 70 от метростанция "Г. М. Димитров" или с 98 от кв. "Хладилника".
3. Драгалевски манастир от 10.30 ч. Дотам се стига директно с автобус 66 от кв. "Хладилника". Също със 64, 93 и 98 от кв. "Хладилника" или със 64 от ъгъла на Медицинска академия и после пеша от кв. Драгалевци.
Природен парк Беласица
На стадиона в гр. Петрич от 10 ч. Ще се почиства в посока хижа "Беласица".
Природен парк Българка
Осигурен транспорт пред фонтаните на общината в Габрово от 10 ч.
Природен парк Врачански Балкан
Природозащитен център "Натура" - Червения площад на Враца от 10 ч.
Природен парк Златни пясъци
Аладжа манастир от 10 ч.
Природен парк Персина
Посетителски център на парка в Белене от 9 ч.
Природен парк Рилски манастир
Осигурен транспорт от общината в гр. Рила до Кирилова поляна от 9 ч.
Природен парк Русенски Лом
Осигурен транспорт от Градска галерия, Русе и Русенски университет от 10 ч. Ще се чисти около крепостта Червен и Ивановските скални църкви.
Природен парк Сините камъни
1. Информационно-посетителски център на парка в Сливен, в началото на Хайдушката пътека, от 10 ч.
2. Текстилен техникум, Сливен, от 10 ч.
Природен парк Странджа
1. Местността Петрова нива, от 8.30 ч.
2. Царево, по шосето за Ахтопол, южно от бившия корабен завод, от 8.30 ч.
Природен парк Шуменско плато
Местността Кьошковете от 10 ч.
За повече информация:
- Константин Иванов, WWF, Тел: 02/950 50 41, [email protected]
Допълнителна информация:
- Основана през 1961 г. и една от най-големите в света, международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] работи в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF се грижи за подобряването на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, земеделските политики и развитието на селските райони, промените в климата.
Прочетено: 7440 пъти