Българските граждани в Либия са заложници на кабинета
Кризата в Либия бе тест за българската външна политика и за способността на България да формира позиция и да изпълнява съюзническите си ангажименти в НАТО. Правителството не издържа този тест. То не само следваше с голямо закъснение събитията, но чрез устата на премиера Борисов определи военната операция в Либия като авантюра, а усилията на европейската общност обяви за продиктувани от интереси, свързани с петролните богатства на Джамахирията.
На фона на кризата лъсна и пълната неспособност на България за участие във военни действия, различни от мироопазващи и мироналагащи мисии на суша. Българската авиация е напълно негодна да участва в координирани военни акции и все още не е оборудвана с опознавателната система „свой чужд”. Правителството продължава да отбягва решението на проблема и данъкоплатците плащат скъпо и прескъпо за поддръжката на морално остарели и негодни за участие в международни операции руски изтребители МИГ. Вместо превъоръжав ане с изтребители по натовските стандарти и укрепване на националната сигурност, правителството на Борисов продължава да плаща с нашите пари и да разчиства пътя за окончателната руска енергийна колонизация на България с изграждането на АЕЦ – Белене.
В рамките на кризата правителството загърби своите морални ангажименти към нашите сънародници в Либия. Вместо решение да скъсване на дипломатическите отношения с режима на Кадафи, то остави своята дипломатическа мисия в Триполи. Вместо да даде ясен сигнал за предстоящите събития, както и това, че режимът на Кадафи е вражески за България, то заблуди една част от нашите съграждани, които в крайна сметка решиха да останат на територията на Либия. Днес те са на територията на страна, в която се води гражданска война с всички произтичащи от това рискове за тях и за техните семейства.
И служат като оправдание на кабинета за неговата неясна, малодушна и некомпетентна позиция, за липсата на далновидност, решителност и поети навреме ангажименти.
ГИ "Справедливост"
Бранимира Иванова
Прочетено: 3640 пъти