В Бургас разясняват как се диагностицира токсоплазмоза
Токсоплазмозата е широко разпространено заболяване при хората и животните, причинявано от вътреклетъчния паразит Токсоплазма гондии.
Токсоплазмозата е широко разпространено заболяване при хората и животните, причинявано от вътреклетъчния паразит Токсоплазма гондии.
Основният механизъм на заразяване е консумацията на непреминали достатъчна топлинна обработка месо, мляко и месни продукти, съдържащи цисти на паразита или поглъщане на отделени от котката при пряк контакт, или чрез замърсени ръце, плодове и зеленчуци. Възможно е транспланцетарно заразяване на плода.
Токсоплазмозата протича най-често асимптомно. Различават се вродена и придобита токсоплазмоза.
1. Вродената токсоплазмоза се изразява с увреждания на плода, когато майката е заразена за първи път по време на бременността.
Причинителят прониква в плода през плацентата, създавайки риск от заразяване на плода, с ранни тежки клинични прояви и малформации, или късни последици.
В някои европейски страни резултатът от лабораторно изследване за токсоплазмоза предшества издаването на пренатално свидетелство.
В Република България по Указание на МЗ за съвременните схващания за диагностиката, интерпретацията на серологичните резултати и терапевтичния подход при токсоплазмоза препоръчва извършване на серологично изследване най-малко на две серумни проби, взети в интервал от 2-3 седмици, колкото е възможно в по-ранен срок на бременността или преди забременяване.
При отрицателни резултати и от двете проби (липса на придобит имунитет) да се правят контролни изследвания през 2 месеца до края на бременността. Изисква се строго спазване на мерки за предпазване от заразяване с токсоплазмоза: добра лична хигиена, изключване от менюто на термично недобре обработено месо, мляко и др. месни продукти, избягване на контакти с животни, особено котки, щателно измиване на зеленчуци и плодове.
2. Придобита токсоплазмоза. Може да се прояви в различна възраст, като тежестта зависи от засегнатите органи. Най-чести форми на придобитата токсоплазмоза са лимфно-жлезна, очна и церебрална.
3. За поставяне на диагноза токсоплазмоза ключово е провеждането на серологични изследвания. Най-често прилаганите методи са за откриване на специфични антитела срещу паразита в серум на пациента.
Изследването следва да се извърши в паразитологична лаборатория, като получените резултати от изследването се интерпретират от лекар-специалист по Медицинска паразитология.
Възможните заключения са:
1. Липсват серологични данни за остра токсоплазмена инфекция
2. Наличие на серологични данни за за остра токсоплазмена инфекция
3. Серологични данни за латентна токсоплазмена инфекция
4. Необходимо е провеждане на допълнителни изследвания за проследяване на динамиката на специфичните антитела (след 2-3 седмици) или изследване на пробата с други имунологични методи.
В Регионална Здравна Инспекция гр. Бургас се извършва изследване за Токсоплазма гондии с ЕЛИЗА IgG – цена: 14.50лв. и ЕЛИЗА IgM – цена:11.50лв., цени определени с Наредба №8 на МЗ/ДВ бр.57/2006г., изм. и доп. бр. 74/2007г./.
Телефон за връзка: 056/81 62 53, 58, 59 вътр. 243, д-р П. Димова, отдел “Паразитология”.
Прочетено: 7966 пъти