Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Задочният диалог Иван Костов - ЛУКОЙЛ продължава



22 Март 2011, Вторник



Днес по социалните мрежи се подмята прессъобщение от Бургаската рафинерия

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

По повод изказването на председателя на ДСБ и екс-премиер г-н Иван Костов, че събитията в Либия не трябвало да влияят на цените на горивата у нас, защото те се правели от руски нефт, считаме, че то показва удивителна за един изтъкнат икономист липса на познания за международните пазари. 

Един преподавател по икономика би трябвало да знае, че цените на петрола се формират от т.нар. еталонови сортове нефт, които са предмет на търговете на световните борси. Именно техните котировки определят цените на всички сортове нефт, добивани в различните части на света. 

Независимо, че сортът Северноморски Brent е само 2% от световния добив, той е приет като еталонов сорт и неговата котировка определя цената на 65% от добивания в света нефт, включително и на руския URALS. Като по-тежък нефт с по-голямо сернисто съдържание, от него се добиват по-малко светли горива, отколкото от сорта Brent, затова базисната формула за определяне на неговата цена включва определен дискаунт, който изравнява разликата в качеството.

Твърдението на Костов, че цените на горивата в Австрия били по-евтини от тези в България напълно не отговаря на истината. Към дата 21 март 2011 година цените на основните горива в двете страни са както следва:

Австрия  България 
бензин А 95  1. 369 евро  1.21 евро
дизел  1. 355 евро   1.27 евро

От своя страна посочените от Костов цифри за съотношението на работните заплати на нефтохимиците  в Австрия и България  са неверни в десетки пъти и представляват свободен полет на въображението.

Господин Костов вероятно е забравил, че в течение на едногодишните ни  преговори около приватизацията на Нефтохим сме коментирали всички въпроси, свързани с доставките на нефт, включително и този, че нефтът за комбината ще бъде закупуван и внасян по международни цени. Върху международните котировки решаващо влияние оказва всяко събитие, което би могло да застраши по някакъв начин добива, доставките или запасите от нефт, където и да било на планетата. При съществуващите в света пазарни отношения, в международната търговия няма място за непазарни механизми. В този смисъл, изказването на господин Костов прилича на носталгия по времето на СИВ, когато размяната на стоки между страните-членки се базираше не на стойността им, а на принципа на братската взаимопомощ. 

Пресслужба



Прочетено: 4716 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Рибарското селище край Бургас 5cladba precursor 5cladba 5cladba raw material 5CL-ADB-A bestellen  3MMC - 4CMC - 3CMC - 4MMC, MEFEDRON , Acquista 3MMC, Acquista APVP ,Acquista 3CMC ,MDPHP БИО КАМИНИ МОЖЕМ ДА ЗАДОВОЛИМ ВСЕКИ ВАШ КАПРИЗ За Майсторите!!!!!!! моите цветя Първа копка Buy JWH-018/5fadb,5cladba/5cl precursor,6cladba/adb-butinaca/Buy K2 paper spray liquid/Protonitazene/Isotonitazene/Bromazolam/Methylamine hydrochloride/ Email…….jonnyshop62@gmail.com Strong 5cladba, 6cladba, ADB-BUTINACA, 5CL powder, K2 Paper|Liquid,5fadb, 5FMDMB-2201,PINACA моите цветя Buy AB-PINACA/5F-MDMB-PINACA/5F-ADB/ADB-4en-PINACA/5CLADBA/ADBB/MDMB-4en-PINACA/Buy K2 paper spray/JWH-018/3-MMC/4MMC/Buy A-PVP/Buy a-PiHP/4-CMC/3-CMC  Buy K2 paper/spray online at cheap price, Buy K2 Spice Sheets, Buy K2 Spray/liquid online,Buy 6cladba,Buy 5cladba,Buy jwh-018
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development