Сивият сектор задушава бизнеса
Автор: Ирина ГЕНОВА
Източник: вестник Фактор
За да излезе един продукт на пазара с ниска стойност, значи нещо във веригата е пропуснато
В България се произвежда най-евтиният хляб в Европа, от най-скъпото брашно на континента, сподели председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Димитър Людиев. Според него веригата зърно – брашно - хляб е потънала цялата в сивата икономика. Доказва го фактът, че не можем да преценим каква ще бъде реколтата, не можем да контролираме износа,че всяка пролет сме изправени пред зърнена криза.
Регистрираните производители в страната са притиснати от ниските цени на нелегалните фурни и предлагат на пазара евтин хляб за сметка на работните заплати. Така се изправят пред друг проблем – кадрите. Той остава нерешим заради ниската цена на хляба и невъзможността да се повишат заплатите и да се направят инвестиции.
В страната няма работещи борси за пшеница, казва Людиев. Няма място, където земеделците да показват продукцията си и с лабораторни анализи да доказат качеството й направо пред купувачите. А точно от качеството зависи цената. Тук пшеницата се купува на зелено, което предполага тъмни сделки.
За да излезе един продукт на пазара с ниска стойност, значи нещо във веригата е пропуснато, смятат представители на почти всички браншове, попаднали под ударите на сивата икономика. У нас конкуренцията се основава на ниска цена, не на високо качество. А ниската цена не позволява развитието на който и да е бранш.
Според регистрите работещите предприятия в хлебарския, ситничарския и сладкарския бранш са около 6 000, някои от тях преустановяват дейността си, други започват работа, преди да се регистрират. Пълна регистрация имат 4 500 фирми..
Фирмите, които работят според правилата, са подложени на силен натиск от контролните органи. Тези, които не го правят и трябва да бъдат затворени, са лишени от вниманието им – те не фигурират в регистрите.
В страната все още не е създадена агенция по храните, няма и система за оценка на месото, която трябваше да бъде въведена през 2006 г.
Прочетено: 2030 пъти