“Александровска” гони по наеми “Шан-з-Елизе”
Автор: Женя АТАНАСОВА
Източник: вестник Фактор
Предлагането на търговски помещения в Бургас е оскъдно в сравнение с небивалото търсене
С наближаваното на коледните празници търсенето на магазини под наем в Бургас стана неописуемо голямо. Утвърдените фирми решиха, че ще е добре да разширят бизнеса си в комплексите, където през последните години пазарът се разрасна. Малките също се втурнаха да наемат помещение и да си докарат приличен доход през декември, когато джобът на бургазлията се поотпуска. Наемите обаче отново достигнаха рекордни нива заради оскъдното предлагане на магазини в Бургас.
Между 40 и 80 евро на квадратен метър се отдават помещенията по апетитната за всички търговци улица “Александровска”. Текучеството там е слабо и рядко на пазара излизат свободни площи. Желанията на търговците се насочиха и към частта на улицата след паметника Альоша до Стоматологията, където допреди време нямаше особен интерес.
“Отдадохме преди дни магазин 18 квадрата за 1500 евро в тази част на улицата. Търсенето е огромно”, сподели Доротея Едрева, отдел “Наеми” от “Явлена Бургас”.
Така за друго помещение от 80 квадрата търговци с охота броили 3000 евро на месец. Космически цени на наемите отбелязват и магазините на ул. “Александър Богориди” в частта й от Часовника до ул. „Фотинов”. За там също рядко излизат оферти на пазара. Магазин от 45 квадрата е бил отдаден наскоро за 2000 евро.
Блясъкът, доброто обслужване и дори просто суетата винаги ще привличат заможни клиенти в магазините на най-скъпите бургаски улици, а цената в този случай няма никакво значение, смятат много търговци.
Бизнесът с мебели, аксесоари за дома се насочи към улиците “Фердинандова”, “Цар Симеон”, “Димитър Димов” и “Стефан Стамболов” и “Транспортна”.
През последните години там се изградиха значителен брой шоурумове и големите в бранша агресивно навлязоха на бургаския пазар. Наемите обаче никак не са евтини. Така магазин от близо 120 квадратни метра в началото на ул. “Фердинандова” бил отдаден за 1600 евро на месец. На ул. “ Цар Симеон” наемите варират от 15 до 20 евро квадрата. За помещение на “Димитър Димов” търговците броят до 15 евро на квадратен метър.
“Големите фирми се интересуват най-вече от улици, където въпросът с паркирането е уреден”, каза още Едрева.
Именно затова улиците “Цар Калоян”, даже, “Сливница” не са толкова привлекателни за мнозина. Но както за всеки влак си има пътник, така и там клиенти не липсват.
Основен проблем според брокерите обаче е, че на пазара не се предлагат големи помещения по над 200-300 квадратни метра. Търсене определено има, но все още подобни сгради в Бургас не се строят интензивно.
Забравеният допреди няколко години жилищен комплекс “Меден рудник” сега изживява своя ренесанс по отношение на пазара с имоти. Много фирми набелязаха своя ареал там. Търговците усилено търсят магазини в новопостроените вече кооперации, а цените на наемите достигат до 12 евро на квадрат.
“Разумна цена, на коята се сключват много сделки, е 10 евро на квадратен метър”, коментира брокерката от “Явлена-Бургас”.
Малко по-високи са наемите в к-с “Славейков”, който през годините се утвърди като търговски район в Бургас. Магазините до зала “Младост” се отдават за по 15-20 евро на квадратен метър. По-евтини са помещенията до новия магазин “Билла” - между 10 и 12 евро квадрата.
Местните брокери са единодушни обаче, че този сегмент на пазара крие голям потенциал, все още предлагането не смогва на търсенето и цените ще продължат да растат.
Интересни са констатациите от проучването на консултантската компания Cushman & Wakefield, която класира най-скъпите търговски улици в света.
Столичният булевард „Витоша” държи 32-рото място. Другите улици от България, представени в доклада, са "Граф Игнатиев", "Княз Борис І", пловдивската главна търговска улица "Александър Батенберг", и именно "Александровска" в Бургас. С изключение на Бургас всички други улици бележат спад на цените на наемите между 5 и 16 % в сравнение с миналата година.
Безспорен лидер в класификацията е Пето авеню в Ню Йорк, където наемите за магазин достигат 12 хил. евро на квадратен метър годишно. Стремежът на всички основни търговски вериги е да се установят в Манхатан. Последната премиера на култовата търговска улица бе отварянето на магазин на Gucci с площ от над 12 200 квадрата.
Втората най-престижна търговска зона е в Хонконг. Наемите на улицата „Козуей бей” достигат 9688 евро на квадрат годишно. Емблематичната парижка Шан-з-Елизе заема третото място. Наемите във френската столица достигат 7364 евро на квадрат, а цените в магазините са сред най-високите в света. Това обаче не спира хилядите ентусиасти, които искат да са винаги в крак с модата на всяка цена.
Четвърто място е отредено за Лондон и Ню Бонд стрийт. Годишният наем за квадратен метър от магазин е 6498 евро.
Челната петица се допълва от единствената испанска улица в класацията на Cushman & Wakefield. Това е Персиадос в столицата Мадрид. Там за ползването на квадратен метър се плащат по 2880 евро годишно.
Прочетено: 2812 пъти