Заварих разхвърлена документация за европроектите в Бургас
Автор: Интервю на Силвия ШАТЪРОВА
Източник: вестник Фактор
Интервю с Ивелина ВАСИЛЕВА, заместник кмет по евроинтеграция и устойчиво развитие
-Г-жо Василева, какво заварихте в кабинета си, когато влязохте в него?
-Това, което заварих, беше празен шкаф и доста объркваща документация. В края на седмицата за пореден път изисках да ми бъде направен един приемно-предавателен протокол с документацията, която получавам. Истината е, че са доста объркващи и неясни индикациите, които получавам. Изисках списък с проектите, които общината реализира, или за които кандидатства. Такъв ми беше предоставен в доста кратък вариант. По отношение на текущите проекти считам, че проблемът е най-голям, защото е доста разхвърлена документацията по различни отдели и ресори, изключително трудно е да се създаде цялостна представа за хода на проекта, защото основни документи като споразумения, подписвания с изпълнителните агенции вече в продължение на една седмица не могат да бъдат открити. Дефакто в тези споразумения са залегнали и отговорностите и на общината по изпълнение на проектите. Вече беше получено едно доста алармиращо писмо от Министерството на околната среда и водите, защото в началото на годината е извършена проверка на капацитета на общинската администрация за изпълнение на проекти, дадени са препоръки за подобряване на работата с краен срок 23 октомври. От страна на администрацията не е изпратено и не е предприето нищо до този момент, сега имаме един срок, поставен до края на месеца, в който ние спешно трябва да предприемем мерки, за да коригираме препоръките на МОСВ по време на проверката. Такъв е статусът на нещата към настоящия момент.
- За какво е точно препоръката на МОСВ?
- Става въпрос за капацитета на общината за изпълнение на проекти, които са финансирани от европейски програми. Има препоръки, които са залегнали във финансовите меморандуми, в нормативните уредби, които касаят управлението на проектите. Също така и в споразумението, за което ви споменах, то изисква конкретни ангажименти от страна на общината, като например: създаване на звено за управление на проектите. Т.е. един екип от специалисти и отговорни лица, които би трябвало да следят хода на нещата и да отговарят за конкретния проект, това са едни от конкретиките, които са свързани с препоръките - създаване на структура за докладване, мониторинг, одит на документацията, както и структура за управление на процесите и архивиране на документацията. Предполагам на всички е известно, че проектите, които се финансират от Европейския съюз, подлежат на одит от много институции и от Европейската комисия. Във всеки един етап би могло да се направи проверка и поради тази цел цялата документация трябва да бъде съхранявана и да бъде налична, лесно откриваема във всеки един момент от проекта.
- Кога мислите, че можете да бъде създадено подобно звено за управление на европроектите?
- Това е една от целите да се създаде структура, която да покрива всички етапи от реализацията на проектите и да се положат доста усилия в изграждането на един сериозен капацитет за работа по проекти, финансирани от структурните фондове и кохезионния фонд, както и текущите проекти, които са по предприсъединителната програма ИСПА. Това е основната цел на моя ресор да се създаде структура, която да покрива всички процеси от момента на събирането на различната документация, предложения по оперативните програми, трансгранично сътрудничество, както и хоризонтални програми на ЕС, набирането на база данни, преглед и филтър на приложимите за нас програми и проекти и съответно планиране за нуждите в общината, които да се напаснат спрямо възможностите за финансиране. Това звено трябва да следи попълване на необходимите предложения за кандидатстване, отчетите по програмите, възлагане на изпълнител и звено, което ще отговаря за изпълнение на проектите, ще има координираща роля и ще обхваща специалисти с различен профил, които ще координират заедно с членове на други ресори в общината дейностите по самия проект.
- Предполага се, че това звено ще залегне в новата структура на общината от следващата година?
- Истината е, че наистина нямаме много време. Целта е обаче максимално бързо да стартираме с процедурите по обявяване на конкурси за набиране на нови членове на екипа и да използваме настоящите възможности на общината.
- Тази нота от министерството означава ли, че до този момент не е имало никакво архивиране на документите по европейските проекти, в които е участвала общината?
- Не мога да дам конкретен отговор, но едно споразумение го търсим в продължение на една седмица. Отговорите, които получавам, са разнозначни - – в този отдел, в онзи отдел. Ясно е, че няма подредба на цялостното досие, което касае отделния проект. Това е едно от първите изисквания, които аз искам да наложа като работа. Искам по всеки проект да има досие и да се следи ходът на проекта. Това включва протоколи на съвещания, които са проведени с управляващите органи, с изпълнителните агенции, такива не съм видяла досега, протоколи от мониторинговия доклад по ИСПА. Просто желанието ми е да бъде въведен порядък в подредбата на документацията и във всеки един момент да сме наясно на какъв етап е конкретният проект.
- Казахте, че сте заварили празен шкаф и объркваща документация, поддържате ли връзка със своя предшественик-г-н Венелин Тодоров, питали ли сте го къде са тези документи?
- Абсолютно да, поддържаме комуникация, имахме разговор и окончателно изисках да ми бъде представен протокол - пълно описание на наличната документация. Отново разговаряхме за това споразумение.
- Какво отговори той?
- Постигнахме съгласие и се надявам, че ще получа това, което се разбрахме.
- Как бихте определили този хаос с документите - небрежност или е умишлен?
- Трудно ми е да преценя, възможно е да е комбинация от двете. Моето мнение е, че е необходимо да се положат доста усилия в изграждането на по-добра система за поддържане на документацията и при архивирането.
- Ще искате ли доклад за офиса на община Бургас в Брюксел?
Вече съм изискала доклад и споразумението, което е подписано за офиса там, бюджета, който е необходим за поддържането, както функциите и задачите му. След като получа пълния доклад, ще подготвя и аз отчет за това какво ще е неговото бъдеще.
- Вие, знаете ли кой работи в този офис?
- В момента никой.
- А кой е работил?
- Това, което получих като информация, е, че офисът е отворен от пет месеца. В началото е работила една студентка, която се обучава там и е имала ангажимент да покрива и обслужването на офиса, което се изразява в контакти с представителство на други общини и региони, с международни партньори и ситуации. След това е изпратен един от експертите в отдела в командировка, за да се грижи за офиса и да поддържа дейността му. Тя се върна предния петък и в момента офисът е затворен. Има момиче, което е член на настоящия екип и е на стаж в Брюксел, една от задачите й е да наглежда офиса дотогава, докогато решим как ще процедираме нататък.
- Кое е името на момичето, което е работило там?
- Мирослава Нанева. Тя е била на стаж в Маастрихт, специалност „Публична администрация”. Била е стажантка, защото за офиса няма щатна бройка. Съгласно договора е получила 500 евро за двата месеца. На 6 юни е било откроването на офиса и тя е работила до края на август.
- Наем от август до септември заплащан ли е ?
- Той е годишен. Всички европейски институции не са работили през август. Септември е било времето, когато е трябвало да стартира отново работата на офиса.
- В момента към Вашия ресор е и екологията, мислите ли, че ще можете да се справите с тази материя?
- Считам, че частта, която касае проекти, свързани с екологията, би трябвало да бъдат в този ресор, но дейностите, които са свързани с оперативна програма по поддържане и опазване
Прочетено: 2766 пъти