Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Мирослав Лесичков: Всеки майстор на меча е започнал с дървена тояжка



Ключови думи:
16 Ноември 2007, Петък


Автор: Интервю на Стефан МИНЧЕВ с ръководителя на клуб за средновековна европейска фехтовка MOTVS
Източник: вестник Фактор



 - Най-напред ми позволи да те попитам с какво си вадите хляба ти и фехтовчиците от групата?
- Хората, които тренират при мен са с различни професии. Трима са уеб-дизайнери, двама работят като охрана, двама са историци, археолог, филолог, един човек е в музикалния бранш, един търговски мениджър, студенти и т.н. Аз самият работя като дизайнер.
- С кое е добре да започне човек във фехтовката - с теорията или с практиката? Колко е важна добрата физическа подготовка? Ти самият тренирал ли си нещо преди да хванеш меча?
- Мисля, че практиката е основа на реалното познание и умение. Няма как човек да борави с меч "теоретично".Разбира се, в процеса на обучение е хубаво паралелно да се изяснят и научат определени принципи и концепции. Техническото овладяване и физическата форма сами по себе си са изключително важни, но не може да се абсолютизират - работата с меч е преди всичко "инструмент" за хармонично духовно и физическо изграждане. Цел, която излиза от рамките на обикновения спорт. Като студент съм се занимавал известно време с карате, а след това айкидо, тренирал съм и спортна фехтовка. Имах възможност също така да посещавам първите тренировки в България на Сенсей Нагасе по Катори Шинто Рю.
- С какви оръжия работите? Имате ли учебни и бойни модели?
- Двете оръжия, които се изучават във фехтовален клуб MOTVS са едноръчен меч и дълъг меч (ръка и половина).
Стандартно тренировките се провеждат с дървени оръжия (както се е правело традиционно и в Европа, и на Изток). На следващ етап и паралелно с дървените, могат да се използват  метални тренировъчни оръжия (с безопасно оформени върхове и режещи ръбове). Всеки майстор на меча е започнал с дървена тояжка.
- Кой приготви екипировката ви - оръжие, облекло, обувки, протектори - в кой век и в коя държава да търсим нейния прототип?
- Най-важната част от екипировката е самият меч.Както казах, в началото е достатъчна просто една дървена пръчка, но от един момент нататък е важно човек да има дървено оръжие, което да притежава характеристиките (доколкото е възможно) на истинското оръжие, което се изучава.
До момента основно аз съм изработвал дървените оръжия, които се използват в клуба.
Останалата част от екипировката включва кожени ръкавици, протектори за ръцете и предмишниците, които съм правил по поръчка, както и фехтовална маска или дори обикновена строителна каска (с някои добавки и подобрения). Който желае,  би могъл сам да изработи реплики на средновековно облекло или пък да си поръча да му бъде ушито чрез нашия клуб.
- Какво ти е мнението за днешните остатъци от едновремешните рицарски ордени и тайни общества? Ето, и у нас си имаме тамплиери, масони ...
- Това е доста широка и сложна тема, която няма пряко отношение към заниманията на клуба.Наш основен фокус е изследването, изучаването и  практическото интерпретиране на средновековната  европейска фехтовална традиция.
- Какви исторически извори ползвате, преводни ли са и как си ги набавяте?
- Такова, каквото е оцеляло до днес, европейскoто средновековнo фехтовалнo изкуство се състои от два основни клона - Германската и Италианската традиции, запазили се като ръкописни и печатни документи в периода XIII-XVI век.
Работи се с факсимилни, фототипни и преводни издания на съответните фехтовални ръкописи. В оригинал тази литература е на латински, немски и италиански - в средновековните им варианти. Аз ползвам преводни издания на английски език.
- Разкажи ни повече за авторите, които изучавате. Опиши онази Европа, в която са живели те.
- Един от най-важните аспекти на "онази" Европа - средновековната - е, че тогава почти постоянно са се водели някакви военни действия.Тоест, учението, което ни е завещано от старите европейски майстори е било преди всичко ориентирано към практическа ефективност. Тогава "майсторството" се е доказвало на бойното поле. Затова е изключително важно да се придържаме към принципите, заложени от старите майстори и да не се изкушаваме да "измисляме" и "въвеждаме" нови такива.
Авторите на средновековни фехтовални ръкописи никак не са малко - особено от XV век нататък. Тук бих могъл да спомена тези, които имат фундаментално значение и с които аз самият съм работил в един или друг аспект.
Германската средновековна фехтовална традиция започва с един анонимен ръкопис,  известен като I:33.
I:33 е датиран в периода 1275-1305г. и е най-старият открит до момента европейски фехтовален ръкопис - или Fechtbuch, което буквално означава фехтовална книга.
I:33 е написан на латински език и  в него се разглежда изкуството на борба с меч и малък щит (известен като бъклър). Бойната система в I:33 е представена основно чрез два главни  персонажа - свещенник и послушник, като първият поучава и въвежда втория в тайните на фехтовалното изкуство.
Въпреки че е посветен на една конкретна оръжейна комбинация, в I:33 са изведени принципи, валидни за фехтовалното изкуство въобще.
Следващият ръкопис с фундаментално значение за изучаването на Средновековната европейска фехтовална традиция е така нареченият Добрингер Хаусбух от 1389г.
Това е първият трактат, от който научаваме за Великия майстор Йоханес Лихтенауер и неговото фехтовално изкуство - Kunst des Fechtens - превърнало се в основа на цялата германска фехтовална традиция чак до края на XVI век.
В ръкопис на Петер фон Данциг от 1452 г. съществува изображение, за което се предполага, че би могло да е портрет на Великия майстор Лихтенауер.
Неговото учение е записано, а преди това вероятно преподавано под формата на стихове, имащи за цел да напомнят и подсказват основни концепции и принципи във фехтовалното изкуство.
Следва изключително ценният ръкопис от 1440г. на Зигмунд Рингек, отново ученик на Лихтенауер, фехтовален майстор в двора на Албрехт - дюк на Бавария.
Ръкописът е текстов и е съставен от подробни коментари и интерпретации върху стиховете на Йоханес Лихтенауер. Описано е изкуството на борба с дълъг меч - със и без доспехи, едноръчен меч и малък щит, невъоръжена борба, борба с оръжие от кон, със и без доспехи.
От 1450 г. разполагаме с ръкопис, известен по името на един от авторите си - еврейският майстор Lew. Съставен е от анонимни коментари върху Лихтенауер и сбор от различни техники и оръжейни форми.
От втората половина на XV век е  ръкописът на Паулус Кал - сбор отново от огромен диапазон техники и оръжейни комбинации със и без доспехи.
Един от най-популярните фехтовални автори днес е Ханс Талхофер, който създва между 1443 и 1467 г. седем ръкописа.
Друг изключителен документ от 1512 г. са фехтовалните скици на художника
Албрехт Дюрер - ценни с изключителната си изобразителна точност.
През 1570 г. е създаден трактатът на Йоахим Мейр - една своеобразна енциклопедия по бойни изкуства, който е и последният голям немски майстор, преподаващ в традицията на Йоханес Лихтенауер и с който символично средновековната германска традиция завършва.
От страна на италианската традиция фундаментален документ през този период е илюстрираният ръкопис на Фиоре дей Либери от 1409г. - Flos Duellatorum, запазен в три различни копия.
De Arte Gladiatoria Dimicandi  на Филипо Вади от 1487 е един друг, илюстриран цялостен поглед върху развитието на италианското фехтовално изкуство. Покрит е целият оръжеен и технически арсенал, известен по това време.
Ценен документ е и ръкописът на Джакомо ди Граси от 1570г. - преведен на английски език още през 1594.
- Във века на еманципацията могат ли и жени да участват във вашите занимания?
- Може би ще се изненадаш да разбереш, че през средновековието, независимо от  пълната липса на еманципация, според някои исторически сведения се е случвало не толкова рядко жени да участват в бойни действия. Както споменах и по-горе, един от персонажите, получаващ фехтовални инструкции в ръкописа I:33. е жена!
- А имат ли желание дамите у нас да въртят меча или се страхуват от мускулна треска и синини?
- През изминалите 4,5 години 5 жени в един или друг период от време са се занимавали в клуба. Не бих казал, че по някакъв начин са отстъпвали на мъжете в желанието си да се учат, или пък са били притеснени от мускулната треска и синините (които като цяло са почти неизбежни). Разбира се, когато се работят техниките с жена, трябва да си още по-внимателен от обикновено.
- Смяташ ли, че би имал шанс в пряк двубой на живот и смърт срещу опитен фехтовчик от тринайсти век например?
- Това е интересен въпрос...чисто технически погледнато, вероятно не бих имал шанс. Средновековният рицар започва обучението си във военните изкуства на 12 години и не се занимава с нищо друго до около 21, когато се очаква да бъде посветен в рицарство (а ако е демонстрирал специални качества и умения и по-рано). След което, отново са занимава предимно с ловуване и тренировки във времето, в което не воюва наистина.
- С колко противници може да се справи сам човек според средновековните документи?
- В ръкописите на Ханс Талхофер има изображение на човек,  който очевидно се справя с двама противници. В ръкописа на Добрингер има един абзац, който би могъл да се тълкува като предупреждение да не се подценяват четирима или шестима противници.
- Наблюдавал ли си демонстрации на Прабългарска бойна школа за оцеляване Бага-тур?
- Не, но съм разглеждал сайта им. Доколкото разбирам от информацията там, те имат малко по-различен фокус. Всъщност през последните месеци при мен тренират двама души, които са нещо като предствители на Бага-тур в София.
- Те гостуваха наскоро в Бургас. Много са атрактивни. Работят с подрастващите, развиват се. Обикалят из страната и печелят популярност. Каква е твоята мечта за бъдещето на групата? Малобройно херметическо общество ли ще си остане тя или я виждаш като модерна школа за паралелно развиване на физика и интелект?
- Може би най-красивата страна на фехтовалното изкуство е  балансираното физическо и ментално развитие, което предлага в дългосрочен план. Така че, ако то стане популярно, хората ще имат полза от него. Това, което правим ние не е подходящо за работа с деца. Екипировката, с която разполагаме не е достатъчна. Смятам, че ние също се развиме, доколкото е по силите ни. Разбира се, ще се радвам,  ако клубът в бъдеще се превърне в истинска традиционна школа за изследване и практикуване на средновековни войнски изкуства.
- Кога ще дойдете в Бургас?
- С удоволствие бихме дошли в Бургас за семинар и демонстрация, стига да ни покани някой, за когото заниманията ни биха представлявали интерес.
- Миро, чувстваш ли се европеец?
- Разбира се... не случайно моят фехтовален клуб се казва MOTVS - Клуб за Средновековна Европейска фехтовка.


Прочетено: 4212 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Летен театър АРКУТИНО ремонт носачи Underground строителство Ученички АХИЛОЙ Храбрая ворона вечерен Бургас Неизползваната жп линия в парк Жълто подрумиче Източен лопох цвят КРАСИВИ И ПОЛЕЗНИ НЕЩА!
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development