С наши танкери до Бургас ще возим нефт?
11 Август 2007, Събота
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Бенчо Бенчев, Венелин Тодоров, Георги Дракалиев, Тодор Стамболиев и Христо Кръстев /от ляво надясно/ докладват пред журналисти какво са извоювали за града ни в София
Контактната ни група за преговори с правителството се върна със свежи новини за екологичночисто и богато бъдеще след прокарването на тръбата от Росенец до Александруполис
България ще участва с два свои танкера, с които ще превозва нефт от пристанището в Новоросийск до Бургас. Най-вероятно те ще бъдат наети от други държави, съобщи зам.-кметът Венелин Тодоров. Той е член на комисията от общински съветници и представители на общинската администрация, избрана на редовна сесия, за да настоява пред държавата за повече гаранции и придобивки за при реализацията на проекта за петролопровода.
Всяка една от трите страни, участнички в проекта Русия, Гърция и България, ще разполага с по два свои плавателни съда, с които ще превозва суровината и това е едно от условията, което нашите пратеници са поставили още преди преговорите с правителството. А реално тези преговори започнаха във вторник след среща с министрите Асен Гагаузов - на регионалното развитие и Румен Петков на МВР. Двамата са приели всички предложения от бургаска страна, изложени от общинските съветници Георги Манев, Георги Дракалиев, Тодор Стамболиев, Христо Кръстев, Бенчо Бенчев и зам.-кмета Венелин Тодоров.
"Всички наши предложения, които поставихме, бяха приети от страна на правителството", заяви зам. Кмета Венелин Тодоров. Според договорените условия представители на община Бургас ще участват в проектирането на петролопровода, Бургас ще има свой участник във Висшия експертен съвет и при изработването на оценката на риска за влияние върху околната среда. Правителството се ангажирало да имаме и свой представител в компанията, която ще строи и експлоатира петролопровода.
Общината ще получава приходи от преките постъпления от петролопровода. Процент обаче по време на първата среща в София не е договорен. В столицата е станало ясно също, че тежката техника за построяването на петролопровода няма да минава през населените места и няма да затруднява трафика.
Като гаранция, че условията ни ще се изпълнят, ще бъде подписано споразумение с държавата. То ще бъде изготвено от общинския съветник и юрист Тодор Стамболиев, който е автор на доста от нормативните документи, приети в местния парламент. До края на септември трябва да стане факт, в него отново ще се настоява за по-голям процент от таксите да останат в Бургас. От комисията ще отстояват сумите да бъдат повече, отколкото са предвидени за Бургас по оперативна програма "Регионално развитие" на ЕС. Приходите ще влизат в държавния бюджет, като след това целево ще бъдат насочвани към Бургас.
"Дъщерното дружество, което ще обслужва товарно-разтоварните работи ще бъде регистрирано в Бургас и тук ще остават местните данъци и такси. Ще бъде изграден аварийно-спасителен отряд", каза от своя страна съветникът Тодор Стамболиев.
В края на август се очаква да е готова международната проектна компания, която ще разработва самия проект за петролопровода. След това ще започне
масирана кампания за всички възможни положителни и отрицателни страни от построяването и оперирането на петролопровода "Бургас - Александруполис".
Правителството се е ангажирало до месец да подготви и направи срещи в Бургас по въпросите, които касаят мащабния проект. Предстои изготвянето на схема и карта на местата, през които ще минава петролопроводът, заедно с прилежащата инфраструктура.
През септември в гръцкия град Александоропулис ще има конференция за "Въздействие на големите инфраструктурните съоръжения върху околната среда", проектът е съвместен с Бургас и е финансиран от Европейската комисия.
Коментар
Дотук това е резултатът от една докладна записка, внесена в края на юни от 18 съветници от опозицията по идея на независимия д-р Антонио Душепеев. Нейният текст взриви мнозинството, общинската и държавна администрация с еретичното искане да се свика референдум и хората в общината да си кажат дали одобряват подписаното международно споразумение за нефтопроекта или не. Това стана почти веднага след като Сергей Станишев положи подписа си в международния акт с Русия и Гърция след близо 10 години преговори на няколко правителства. На 3 юли извънредна сесия по въпроса показа, че с 4 часа разгорещени дебати в местния ни паррамент се е зародило ново мнозинство. И то гласува като един - "за" референдума. Въпреки ясното съзнание, че допитването не може да има юридическа сила предвид международния характер на акта.
За две седмици част от най-яростните застъпници на народното допитване обаче направиха едно голямо кръгом и по време на редовната сесия настояха да се гласува за отмяна на решението за референдума. С мотива, че няма нужда да харчим пари за нещо незаконосъобразно, по-добре е да минем на преговори с управляващите на държавно ниво - поне да имаме ползи. Така се стигна дотука. Разбира се, в дясното все още маргинални партии, които не спират да твърдят, че и сами могат да организират референдум с подписка, с тайната надежда, че това ще вдигне рейтингът им предизборно.
Групата за прошение показа липса на морален ангажимент
Идеята за референдума е красива жена, която прекалено много се хареса и във флирта с нея някои преминаха границите на нормалното политическо поведение, казва д-р Антонио Душепеев
От Иван Трифонов
- Д-р Душепеев, защо колкото повече говорим за несъстоялия се референдум за петролопровода, толкова по-пародийно звучим?
- Идеята за реферундума е съответна на българското законодателстов, същото това което беше прието, за да бъдем ние днес членове на ЕС. Тази идея е една красива жена, която прекалено много хора харесаха и стигнаха дотам, че във флирта с тази хубава жена някои преминаха границите на добрия тон и нормалното политическо поведение.
- Първо чух, че ще строим танкери с банков кредит, после се разбра, че най-добре е да ги наемем, че те ще плават и печелят за Бургас. Не ставаме ли смешни пред Русия?
- Това се вписва във всеобщата вълна от популизъм, която ни залива през последните няколко месеца и ако не бяха задаващите се местни избори, сигурно нямаше да се стигне до такива гротескни форми на участие на всички политически субекти. Много често се задава въпроса защо точно сега трябва да правим референдума. Много просто - беше необходимо техлоногично време, хората в Общинския съвет са мислещи и искаха повече информация.
- Излиза обаче, че когато се получи мнозинството на извънредната сесия на 3 юли, те не са мислили, а две седмици след това част от тях се врътнаха на 180 градуса.
- Зная защо - на част от моите колеги им беше телефонирано от много високо място, както те се изразиха. Други бяха направо заплашени с уволнения. Към всеки се подходи по най-оптималния начин. И аз нямам причина да се сърдя на колегите си общински съветници, но протестирам срещу начина, по който ни управляват. Нашите съотечественици не знаят точно как става това, но Бургас е управляван по начина, който описвам, вече 12 години.
- Сигурно ще се включите в настоящите местни избори, за да покажете, че искате нещо да промените. Всъщност - идеята за референдума не е ли част от Вашата лична предизборна кампанияа?
- Ако беше така, аз щях да направя всичко възможно непрекъснато да повтарям на хората, че идеята е моя, щях да давам пресконференции и да разяснявам подробности от икономическите, политическите и екологичните проблеми, които ни очакват. А и това не може да бъде дело на един човек, а колективно дело. За съжаление се намесиха прекалено много фактори. Но аз не губя надежда, че все пак референдум в Бургас ще се случи и че тези аргументи, които сега се вадят срещу него ще бъдат включени в исканията ни в едно по-спокойно време. Искам да бъда по-конкретен кога - когато политическото бъдеще на много от субектите в тия дискусии днес, се изясни окончателно и настъпи едно душевно равновесие у тях.
- Би трябвало да бъдете все пак удовлетворен на този етап от случващото се, защото има раздвижване.
- Удовлетворен съм, темата стана национална и на мен ми се обаждат неправителствени организации и заинтересовани хора от цялата страна. Но в контекста на това, което се случи през седмицата с тази група за прошение, която отиде до София да чука по министерските врати - тя всъщност показа отсъствие на отговорност, която областният град Бургас трябва да носи към всички черноморски общини и общините, през които ще премине в нашата област. Не видях теми, които да интересуват община Созопол, Средец. Липсва моралният ангажимент на областния град към всички по-малки общини, които гледат какво се случва в центъра. Аз съм човек, който дълбоко е осъзнал, че ние сме членове на ЕС и предпочитах да се случи точно обратното - господата Станишев, Гагаузов, Петков и т.н., да дойдат тук. И затова смятам, че референдумът щеше да е достатъчно сериозно основание бургазлии достойно да изслушат министрите, които да им идват на крака и се борят за тяхното доверие.
- Защо наистина, ни в клин, ни в ръкав, изникна в тия преговори фигурата на министъра на вътрешните работи Румен Петков?
- Защото е изключително популярна личност в това правителство, която явно трябва да бъде извеждана редовно на преден план в медийното пространство.
- Защо не Ви поканиха като член в тази комисия, вие сте първоизточникът?
- Не мога да участвам в нещо, което не одобрявам.
България ще участва с два свои танкера, с които ще превозва нефт от пристанището в Новоросийск до Бургас. Най-вероятно те ще бъдат наети от други държави, съобщи зам.-кметът Венелин Тодоров. Той е член на комисията от общински съветници и представители на общинската администрация, избрана на редовна сесия, за да настоява пред държавата за повече гаранции и придобивки за при реализацията на проекта за петролопровода.
Всяка една от трите страни, участнички в проекта Русия, Гърция и България, ще разполага с по два свои плавателни съда, с които ще превозва суровината и това е едно от условията, което нашите пратеници са поставили още преди преговорите с правителството. А реално тези преговори започнаха във вторник след среща с министрите Асен Гагаузов - на регионалното развитие и Румен Петков на МВР. Двамата са приели всички предложения от бургаска страна, изложени от общинските съветници Георги Манев, Георги Дракалиев, Тодор Стамболиев, Христо Кръстев, Бенчо Бенчев и зам.-кмета Венелин Тодоров.
"Всички наши предложения, които поставихме, бяха приети от страна на правителството", заяви зам. Кмета Венелин Тодоров. Според договорените условия представители на община Бургас ще участват в проектирането на петролопровода, Бургас ще има свой участник във Висшия експертен съвет и при изработването на оценката на риска за влияние върху околната среда. Правителството се ангажирало да имаме и свой представител в компанията, която ще строи и експлоатира петролопровода.
Общината ще получава приходи от преките постъпления от петролопровода. Процент обаче по време на първата среща в София не е договорен. В столицата е станало ясно също, че тежката техника за построяването на петролопровода няма да минава през населените места и няма да затруднява трафика.
Като гаранция, че условията ни ще се изпълнят, ще бъде подписано споразумение с държавата. То ще бъде изготвено от общинския съветник и юрист Тодор Стамболиев, който е автор на доста от нормативните документи, приети в местния парламент. До края на септември трябва да стане факт, в него отново ще се настоява за по-голям процент от таксите да останат в Бургас. От комисията ще отстояват сумите да бъдат повече, отколкото са предвидени за Бургас по оперативна програма "Регионално развитие" на ЕС. Приходите ще влизат в държавния бюджет, като след това целево ще бъдат насочвани към Бургас.
"Дъщерното дружество, което ще обслужва товарно-разтоварните работи ще бъде регистрирано в Бургас и тук ще остават местните данъци и такси. Ще бъде изграден аварийно-спасителен отряд", каза от своя страна съветникът Тодор Стамболиев.
В края на август се очаква да е готова международната проектна компания, която ще разработва самия проект за петролопровода. След това ще започне
масирана кампания за всички възможни положителни и отрицателни страни от построяването и оперирането на петролопровода "Бургас - Александруполис".
Правителството се е ангажирало до месец да подготви и направи срещи в Бургас по въпросите, които касаят мащабния проект. Предстои изготвянето на схема и карта на местата, през които ще минава петролопроводът, заедно с прилежащата инфраструктура.
През септември в гръцкия град Александоропулис ще има конференция за "Въздействие на големите инфраструктурните съоръжения върху околната среда", проектът е съвместен с Бургас и е финансиран от Европейската комисия.
Коментар
Дотук това е резултатът от една докладна записка, внесена в края на юни от 18 съветници от опозицията по идея на независимия д-р Антонио Душепеев. Нейният текст взриви мнозинството, общинската и държавна администрация с еретичното искане да се свика референдум и хората в общината да си кажат дали одобряват подписаното международно споразумение за нефтопроекта или не. Това стана почти веднага след като Сергей Станишев положи подписа си в международния акт с Русия и Гърция след близо 10 години преговори на няколко правителства. На 3 юли извънредна сесия по въпроса показа, че с 4 часа разгорещени дебати в местния ни паррамент се е зародило ново мнозинство. И то гласува като един - "за" референдума. Въпреки ясното съзнание, че допитването не може да има юридическа сила предвид международния характер на акта.
За две седмици част от най-яростните застъпници на народното допитване обаче направиха едно голямо кръгом и по време на редовната сесия настояха да се гласува за отмяна на решението за референдума. С мотива, че няма нужда да харчим пари за нещо незаконосъобразно, по-добре е да минем на преговори с управляващите на държавно ниво - поне да имаме ползи. Така се стигна дотука. Разбира се, в дясното все още маргинални партии, които не спират да твърдят, че и сами могат да организират референдум с подписка, с тайната надежда, че това ще вдигне рейтингът им предизборно.
Групата за прошение показа липса на морален ангажимент
Идеята за референдума е красива жена, която прекалено много се хареса и във флирта с нея някои преминаха границите на нормалното политическо поведение, казва д-р Антонио Душепеев
От Иван Трифонов
- Д-р Душепеев, защо колкото повече говорим за несъстоялия се референдум за петролопровода, толкова по-пародийно звучим?
- Идеята за реферундума е съответна на българското законодателстов, същото това което беше прието, за да бъдем ние днес членове на ЕС. Тази идея е една красива жена, която прекалено много хора харесаха и стигнаха дотам, че във флирта с тази хубава жена някои преминаха границите на добрия тон и нормалното политическо поведение.
- Първо чух, че ще строим танкери с банков кредит, после се разбра, че най-добре е да ги наемем, че те ще плават и печелят за Бургас. Не ставаме ли смешни пред Русия?
- Това се вписва във всеобщата вълна от популизъм, която ни залива през последните няколко месеца и ако не бяха задаващите се местни избори, сигурно нямаше да се стигне до такива гротескни форми на участие на всички политически субекти. Много често се задава въпроса защо точно сега трябва да правим референдума. Много просто - беше необходимо техлоногично време, хората в Общинския съвет са мислещи и искаха повече информация.
- Излиза обаче, че когато се получи мнозинството на извънредната сесия на 3 юли, те не са мислили, а две седмици след това част от тях се врътнаха на 180 градуса.
- Зная защо - на част от моите колеги им беше телефонирано от много високо място, както те се изразиха. Други бяха направо заплашени с уволнения. Към всеки се подходи по най-оптималния начин. И аз нямам причина да се сърдя на колегите си общински съветници, но протестирам срещу начина, по който ни управляват. Нашите съотечественици не знаят точно как става това, но Бургас е управляван по начина, който описвам, вече 12 години.
- Сигурно ще се включите в настоящите местни избори, за да покажете, че искате нещо да промените. Всъщност - идеята за референдума не е ли част от Вашата лична предизборна кампанияа?
- Ако беше така, аз щях да направя всичко възможно непрекъснато да повтарям на хората, че идеята е моя, щях да давам пресконференции и да разяснявам подробности от икономическите, политическите и екологичните проблеми, които ни очакват. А и това не може да бъде дело на един човек, а колективно дело. За съжаление се намесиха прекалено много фактори. Но аз не губя надежда, че все пак референдум в Бургас ще се случи и че тези аргументи, които сега се вадят срещу него ще бъдат включени в исканията ни в едно по-спокойно време. Искам да бъда по-конкретен кога - когато политическото бъдеще на много от субектите в тия дискусии днес, се изясни окончателно и настъпи едно душевно равновесие у тях.
- Би трябвало да бъдете все пак удовлетворен на този етап от случващото се, защото има раздвижване.
- Удовлетворен съм, темата стана национална и на мен ми се обаждат неправителствени организации и заинтересовани хора от цялата страна. Но в контекста на това, което се случи през седмицата с тази група за прошение, която отиде до София да чука по министерските врати - тя всъщност показа отсъствие на отговорност, която областният град Бургас трябва да носи към всички черноморски общини и общините, през които ще премине в нашата област. Не видях теми, които да интересуват община Созопол, Средец. Липсва моралният ангажимент на областния град към всички по-малки общини, които гледат какво се случва в центъра. Аз съм човек, който дълбоко е осъзнал, че ние сме членове на ЕС и предпочитах да се случи точно обратното - господата Станишев, Гагаузов, Петков и т.н., да дойдат тук. И затова смятам, че референдумът щеше да е достатъчно сериозно основание бургазлии достойно да изслушат министрите, които да им идват на крака и се борят за тяхното доверие.
- Защо наистина, ни в клин, ни в ръкав, изникна в тия преговори фигурата на министъра на вътрешните работи Румен Петков?
- Защото е изключително популярна личност в това правителство, която явно трябва да бъде извеждана редовно на преден план в медийното пространство.
- Защо не Ви поканиха като член в тази комисия, вие сте първоизточникът?
- Не мога да участвам в нещо, което не одобрявам.
Прочетено: 2599 пъти