Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Увеличава се интересът към новите технологии в напояването и защитата на културите



Ключови думи:
29 Март 2007, Четвъртък


Източник: вестник Фактор



В Бургаска област има голям интерес към капково напояване на трайните насаждения. “Особено при новите овощни насаждения задължително се въвежда такава система за напояване", коментира директорът на Областната дирекция “Земеделие и гори" Селим Исса.

Капковото напояване е сред най-ефикасните методи за поливане, при който се губи под 10% от водата. Поради тази причина капковото напояване е предпочитан метод на поливане в сухи региони.

Бургаският е един от регионите с най-малко валежи. Ето защо проектът е предпочетен в Айтос, Карнобат, Сунгурларе, където е реализирам по европейски програми. Различни частни проекти за капково напояване има реализирани и в Равнец, Камено, Поморие, Средец чрез частната фирма “Аквамат 2000".

Методът има и други важни предимства, които го правят полезен почти навсякъде в земеделските райони в страната, категорични са специалистите.

Лесно се проектира, а системите се монтират лесно. Освен това методът е евтин е и може да намали проблемите със заболявания по растенията, свързани с преовлажняване.

Капковото напояване работи чрез бавно доставяне на вода, директно до почвата. Високата ефективност е резултат от два основни фактора. Първият е, че водата се просмуква в почвата преди да се изпари или изтече. Вторият е, че поливането се прилага само там, където е необходимо (в корените на растенията), вместо да се разпръсква навсякъде.

Въпреки че системите за капково напояване изглеждат прости, съществуват важни правила, които трябва да се спазват, за да се проектира и изгради функционална поливна система, коментират още специалистите-консултанти.

Те препоръчват израелски полиетилени, които имат свойство да не образуват капки, да не замръзват нощно време, имат ефект на антипрахово покритие, дифузно разпределение     на светлината и това, което е най-интересно - имат антивирусни добавки.

По инициатива на “Аквамат 2000" специалисти от цялата страна дискутираха преди дни в Слънчев бряг световния опит в управлението и благоустройството на зелени и паркови площи, както и проблеми и тенденции при усвояването на Европейските структурни фондове в областта на регионалното управление и екологията. Отделено бе особено внимание на енерго- и водоспестяващите технологии.

Представени бяха нови технологии за подземно-капково напояване и централизираното управление на системата, удобни за внедряване от общините. Засегнаха се и важни въпроси за напояването в земеделието. Разискваха се въпроси относно правилното проектиране, изграждане и експлоатиране на напоителните системи.

На специалистите беше демонстрирана мрежа за защита на лозята и овошките от набезите на птици, която се посрещна с интерес. В региона на Бургас досега е имало реализирани такива проекти за защита, например в Поморие.

От Добромира Задгорска


Прочетено: 2416 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
деца Тройно дестилирана украинска водка моите цветя Флора Бургас 2009 Бургас, Богориди, 2003 Калиакра БСУ АРКУТИНО kss Конкурс прическа Бургас 2009 камини всичко за отопланието
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development