Отлагат строителния хаос по морето до догодина
05 Юни 2007, Вторник
Автор: Женя АТАНАСОВА
Източник: вестник Фактор
Предвиждат глоба до 10 хил. лева за незаконни хотели
Една от най-горещите теми преди избори е дебатът върху дългоочаквания Закон за устройство на българското Черноморско крайбрежие, който набира сили от десетина години. Докато депутати и министри умуват и организират десетки работни срещи, семинари всяко лято за това как да се справи държавата с презастрояването по морето, огромни хотели-мастодонти сляха някогашните китни градчета и предпочитани курорти у нас. Големи ваканционни комплекси и в момента израстват върху някогашната земеделска земя между Сарафово и Поморие. Банален и познат за всички е фактът , че бетонът заля Равда, Несебър, Слънчев бряг и Свети Влас и превърна уникалните сами по себе си селища в огромен мегакурорт, чието фиаско предричат вече мнозина. Но коментарите и обещанията за спасяването на Черноморското крайбрежие са отново хит, броени месеци преди местните избори.
“Още половин година ще се вършат безобразия по крайбрежието, коментира пред “Днес +” депутатът от ДСБ Евгений Чачев след влизането в сила на Закона за устройство на българското Черноморско крайбрежие от 1 януари 2008 г.
Въпреки възраженията на опозицията предложението законът да влезе в сила от началото на следващата година беше прието.
След прегласуване, със 72 гласа "за", 52 "против" и 16 "въздържал се" парламентът подкрепи идеята на депутатите от ДПС Камен Костадинов и Несрин Узун за отлагане действието на закона. Това означава, че до догодина презастрояването е разрешено и всяка частица земя по морето е в ръцете на предприемачите.
Най-обсъжданият и “безсмислен” вече закон, както го определят хотелиери и туроператори, предвижда да се създават две охранителни зони - А и Б. Зона А обхваща стокилометровата крайбрежна ивица и в нея се забранява строителството на всякакви обекти.
Зона Б се отнася за териториите, попадащи в ивицата с широчина 2 км и там е разрешено поставянето на преместваеми обекти. Депутатите решиха също така градовете, селата и курортите по Черноморското крайбрежие да бъдат изключени от зона Б.
В зона А незаконно построените обекти след едномесечен срок от влизането на закона в сила ще бъдат разрушавани от онези, които са ги построили. Те ще трябва да рекултивират и строителните площадки. За незаконно строителство глобата ще бъде до 10 000 лева.
За подобни нарушения от юридически лица или еднолични търговци глобата ще бъде от 6000 до 12 000 лв., а при рецидив - до 24 000 лв.
Депутатите решиха още, че който ограничава свободния достъп до плажовете или определя някакви такси за това, ще бъде наказван с глоба от 3 000 до 6 000 лева.
Прочетено: 2052 пъти