Молитви на пет езика за парк Странджа
21 Май 2007, Понеделник
Автор: ЧФ
Източник: вестник Фактор
Всички вероизповедания в страната се обединиха в името на парк “Странджа”. Представителите на 5-те вероизповедания ще се молят за запазването на най-голямата защитена територия в страната.
Днес, на празника на Свети Константин и Елена, когато в Странджа по традиция нестинарките танцуват в транс върху горящи въглени, български граждани от всички етноси и религии ще се съберат в 11.00 пред храма „Св.Неделя“ на площада пред църквата, за да се молят за запазването на най-уникалното от българската и европейската природа.
На площада ще се съберат самодиви, местни хора от района на парка и всички, чувстващи се длъжни да защитят Странджа.
Макар България да се слави с толерантността на населението си, подобна консолидация на религиите за една идея, каквато е запазването на българската природа, е прецедент.
Странджа е кътчето с най-непокътната дива природа и традиции в България. Там са съхранени животински и растителни видове на стотици хиляди години. В същото време три от най-големите природозащитни организации в Европа изпратиха официално становище до българските институции по повод съдебното дело срещу Природен парк "Странджа", което ще се гледа днес.
В писмото еколозите изразяват силното си безпокойство от възможността Природният парк да бъдe заличен с решение на Върховния административен съд. Днес ще се проведе следващото заседание по делото на Община Царево срещу заповедта за обявяването на парка от 1995 г.
Трите организации призовават българското правителство и парламент да предприемат спешни административни и законодателни действия, за да гарантират съществуването на всички обявени защитени територии в страната, включително и парк "Странджа".
Над 50 хиляди българи подписаха петициите „За да остане природа в България” и „Спасете българското Черноморие”, които бяха внесени в българското правителство през януари 2007 година от коалиция от неправителствени организации. Освен това хиляди европейци и хора от други краища на света изразиха опасенията си за проблемите в Странджа и защитените територии в България, както и желанието си да видят богатствата на България опазени, пише още в становището.
То е изпратено до председателя на Народното събрание, министър-председателя, главния прокурор, омбудсмана Гиньо Ганев, състава на Върховния административен съд по делото за Странджа и Представителството на Европейската комисия в България.
Прочетено: 2194 пъти