“Забраненият” Св. Кирик отива на концесия
15 Май 2007, Вторник
Автор: Силвия ШАТЪРОВА
Източник: вестник Фактор
До края на 2007 година приключва конкурсът, който ще определи как ще изглежда островът
След близо 70 години под специален режим, цивилни лица влязоха вчера за първи път на “забранения”Свети Кирик в Созопол. Делегацията, водена от премиера Сергей Станишев, провери на място сградния фонд и терена, който ще става туристическа атракция. Министър-председателят лично дойде в древния град, за да донесе новината за жителите на града. В края на април правителството взе решение Министерството на отбраната да предостави управлението на острова на Министерството на регионалното развитие. До месец от предаването на имота министрите на регионалното развитие, транспорта и културата заедно с кмета на Созопол трябва да обявят международен конкурс за обемно-устройствени проучвания.
Той трябва да приключи до края на тази година, като ще даде параметрите за това как ще изглежда островът като туристическа дестинация, след което теренът ще бъде отдаден на концесия. Двете министерства на регионалното развитие и на транспорта - трябва да решат за колко години ще бъде отдадено стопанисването на парчето земя.
Отсега е ясно, че там, където доскоро бяха само военни сгради и поделения, ще се развива туризъм за платежоспособни туристи, намекна премиерът. Твърде е вероятно да има казина, яхтпристанища и куп подобни атракции. Като условие обаче ще бъде поставено новият вид на острова да хармонизира с древна Аполония и да привлича богати туристи, като бъде пример за цялото българско крайбрежие как се прави туризъм. В журито, което ще оценява проектите, ще влизат представители на община Созопол, няколко министерства, както и членове на Съюза на архитектите.
“Имам голяма слабост към вашия град и държа тук да стане нещо много хубаво. За мен не е важно кой ще го изгражда, коя ще бъде фирмата, която после ще спечели концесията и ще го стопанисва, важното е какво ще стане, така че да се даде пример на еталон за туризъм по цялото крайбрежие”, каза пред созополци премиерът, като обеща, че всички процедури ще бъдат прозрачни.
От община Созопол ще настояват сградата, където се е помещавало рибарското училище, да бъде превърнато в морски музей.
Остров Св. Кирик и Юлита попада в землището на община Созопол. Територията му е 82.589 декара. В периода от 1929 г. до днес имотът е застроен с 38 масивни сгради, три подземни склада и хидротехнически съоръжения, използвани от Министерството на отбраната. Допреди две години тук беше и базата на военно поделение ВР 1380.
Парчето земя се охранява строго в момента и поне още няколко години обикновени туристи трудно ще могат да влизат там.
Точно след портала само мраморна плоча показва, че тук в периода от 1970 до 2005 година е била бригадата “Леки сили”. Нейният герб обаче е преместен.
Изсъхнали венци с цветя и лентички стоят разхвърлени по стълбите на сградата и напомнят за отминали военни церемонии. Огромната сграда на военното училище, която е и паметник на културата, е с полуразрушени тераси, окъртени стени и счупени прозорци. Подобно е и състоянието на останалите сгради, които са военни работилници. Иначе гледката от острова в посока към залива и Созопол е една от малкото красиви по Черноморието. Вчера за първи път и граждани на Созопол видяха как изглежда заливът зад училището в посока към Черноморец.
През 1965 г. островът е обявен за паметник на културата и е включен в границите на резервата Созопол.
От десетилетия насам археолозите също чакаха девоенизирането на острова, за да започнат там разкопки. Съществуват исторически сведения, че 4 века пр. Хр. на острова се е извисявала огромна бронзова статуя на бог Аполон, висока 13.20 метра. Предполага се, че там се намира най-голямото Аполоново светилище, а е вероятно да е съществувал и храм. Последните писмени сведения за статуята датират от I в. пр. Христа.
Четвърт миля дели остров Свети Кирик от древния Созопол. Преди по-малко от век местните плувци често мерели сили кой по-бързо ще стигне до островчето. Историята му е изключително интересна. Най-възрастните хора в Созопол и до днес си спомнят как е било "превзето" малкото късче земя, оградено от вълни. Инициативата за това е на държавата още през далечната 1925 г. Тогава в Созопол пристигат строителни бригади и става ясно, че на острова ще се строи първото рибарско училище. Сградата е завършена бързо, а материалите се транспортират с лодки. По решение на държавата курсантите били само сираци от всички краища на България. Рибарското училище обаче просъществува само 10 години. През 1936 г. то е преустроено във военен колеж. Според някои цар Борис го дарил за нуждите на военните. Заместник-кметът на Созопол Костадин Мархолев обаче твърди, че истината е друга. "Св. Кирик никога не е бил на царя. Хората го бъркат с другия остров - Св. Тома, известен като Змийския. Той е единственият български остров, на който растат кактуси, и наистина е бил собственост на царя. Доколкото знам, Симеон се е отказал от това си наследство", разясни Мархолев.
Прочетено: 2505 пъти