Откриха информационен център на парк Странджа
15 Май 2007, Вторник
Автор: Силвия ШАТЪРОВА
Източник: вестник Фактор
Фестивалът на зелениката се проведе за пети пореден път. Два нови екомаршрута тестваха туристи
Туристически информационен център на Природен парк Странджа бе открит официално вчера в град Малко Търново. Той е разположен в къща с типична странджанска архитектура, и ще се стопанисва от природния парк. Къщата е дарение от Българско-швейцарската програма за опазване на биоразнообразието преди време. Близо три години се изгражда сегашният туристически информационен център.
Природен парк Странджа е най-голямата защитена територия в страната, която до този момент не разполагаше с такъв център.
Амбициите на ръководството на парка е той да се превърне в средище, откъдето индивидуални туристи и групи да тръгват по различни пътеки и екомаршрути. ТИЦ разполага с информация къде може да се пренощува на територията на природния парк, за местата за хранене, както и културно етнографски исторически забележителности, които туристите могат да видят, да си наемат водач за маршрутите.
Атрактивни модули показват парка, хората, които живеят на негова територия, обичаите, традициите. Истинско забавление за децата е модулът “В хралупата на дъба”, където всеки посетител ще открие кой живее в дървото. С фотоси и лампички са показани неговите обитатели, като в същото време е представена информация за горската ушата сова, бръмбари, златка, южния кълвач, катерица, смок-мишкар, ушата сова.
Другият от модулите представя земноводните и влечугите на територията на ПП“Странджа”. На специално табло с фотоси са показани всички видове жаби, гущери и змии, като кратката информация е на гърба на табелките. Тя е написана популярно, любопитно и достъпно, като цели да покаже на хората, че това не са лоши животни”, каза авторът на модулите Андриана Андреева.
Събитието бе част от петия Фестивал на зелениката, който се провежда ежегодно, когато разцъфти символът на планината. След церемонията бе представен и новият маршрут ”Странджанска горска пътека”. Той тръгва близо до Малко Търново. Интересни табла запознават посетителите с гората на Странджа, дърветата, гъбите, най-често срещаните представители на фауната, а по-смелите се спуснаха по въжен тролей над река Мечи дол.
През първия фестивален ден бе тестван и другият маршрут “ В търсене на златното руно”. Близо четири километра продължава той, като непрекъснато туристите преминават покрай разцъфнала странджанска зеленика.
Прочетено: 2540 пъти