Ваклин Стойновски: Небостъргачи в София? Това е само шум
07 Май 2007, Понеделник
Автор: Катя Касабова
Източник: вестник Фактор
Готов съм за първата копка, но няма да позволя проектът ми да стане част от предизборното словоблудство
-----------------------------
Главният архитект на София Петър Диков призна в петък, че има резерви относно строителството на двата небостъргача в Зона Б-5 с височина 270 м и 75 етажа, и че няма никаква информация Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) да е излизало със становище относно бъдещите кули-близнаци. Те трябва да се извисят върху мястото на стария хлебозавод.
“Имам сериозни опасения за тези сгради, особено по отношение на комуникационното им захранване и по отношение на кинта, който се получава - огромни квадратури върху 8 декара”, заяви Диков пред журналисти след сесията на Столичния общински съвет. Той не се ангажира и със сроковете кога те могат да бъдат завършени.
За небостъргача на мястото на “Ропотамо”, където първата копка е факт и за която писаха столичните медии, пък се оказва, че до момента изобщо не е внасяно искане в МРРБ за намаляване на отстоянията от съседните сгради..
Инвеститор на двете кули е дружеството “Крапси холдинг”, в което основни акционери са братята Красимир и Стефан Джанкови. “Крапси холдинг” е основен играч в хлебния бизнес в столицата. Инвестицията им е на стойност 100 млн. евро. Предвижда се в двата небостъргача да се помещават предимно офиси.
Ако МРРБ одобри намаляването на отстоянията от съседните блокове, ще последва обществено обсъждане.
Истината е, че по нито един от предложените столични проекти засега не е проведено най-важното – геоложко проучване за устойчивостта на земната кора в дълбочина. Сондирането по норматив трае три месеца, взетите и подложени на обработка проби се анализират на компютър още два месеца след това.
Господин Стойновски, основната тема, около която се шуми в столицата тази седмица, е строежът на двете кули-близнаци в Зона Б-5. Започнаха градежа и върху терена на “Ропотамо”. Уж в Бургас бяхме първи, а нашият терен стои непокътнат.
Това, което сега правят в София, тук отдавна е завършено. Там нито един от проектите не е напреднал повече от фазата подадени документи за градоустройствено решение. Те нямат комплектована документация с виза за проектиране, което е крайният етап. Всичко е шумотевица. Има много дълъг път докато получат градоустройствените показатели за строеж на небостъргач. При нас всичко това приключи през октомври 2005-а. За Зона Б-5 колегите тепърва подават искане за съгласуване в МРРБ, а ние това го получихме през август 2005-а.
Какво Ви дава основание да смятате, че в крайна сметка няма да ни изпреварят, тук е пълно затишие?
Намирате ме на строителното изложение “Балпекс” в Лондон, което се занимава със строителството в Балканския регион и има отделна глава, посветена точно на високото строителство. В петък експертите от архитектурно бюро с международна известност, което има няколко небостъргача в Европа и в момента строи други седем в различни точки на света, изнесоха лекция по темата. В програмата като лектор организаторите бяха включили и мен, имах възможността в събота да прочета лекция в качеството ми на предприемач, който единствен в България притежава завършено градоустройствено решение за сграда с показатели на небостъргач. В Лондон ме застигнаха новините от София. Но аз разполагах с информацията предварително. Сега там колегите правят това, което ние свършихме преди повече от година - стремяхме се да докажем на бургазлии, че високото строителство неизбежно ще дойде в България и да успокоим общественото мнение. Аз се радвам, че има и други бизнесмени в България, които се борят за тази идея. Просто в целия свят градовете растат на високо. И това е поантата на Лондонското изложение.
Излиза ли тогава, че първата копка на “Ропотамо” е бутафорна?
Те просто събориха старата сграда. Вие помните как постъпихме ние в Бургас – разглобихме една емблематична постройка – Воденицата, която ще възстановим за бургазлии. На “Ропотамо” проблемът е много голям. Там има три съседни блока с невъзможни отстояния, има жалби поради това, че не са спазени разстоянията по Закона за устройство на територията. В медиите четете за 7-8 небостъргача в столицата, но там ще се случат не повече от един-два.
В Бургас се говори, че има огромен интерес от страна на богати хора, които оферират космически суми пред Вас за покупка на части от небостъргача на зелено – етажи, отделни апартаменти. Но в същото време злите езици твърдят, че изпитвате затруднения и не започвате, защото нямате инвеститор. Какво всъщност се случва?
За манталитета на хората със злите езици не ми се коментира. Защото и когато завършим сградата, пак ще има за какво да са недоволни и да критикуват. Нашият проект ще се реализира от световна хотелска верига и на практика ние ще получим обезщетение от 33% от готовата сграда, които 33% ще поделят между мен и Българо-американската кредитна банка. Не е необходимо да се търси инвеститор. Небостъргач не се строи за два дни. Проектът ни е готов и предстои да го внесем в община Бургас, за да получим строително разрешение. През този есенен сезон започваме строежа и аз съм обявил това преди половин година. През лятото не можем да строим. Нещо повече – в навечерието сме на местните избори и не бих желал моят проект да стане част от предизборното словоблудство. Имахме готовност да почнем преди цяла една година, ако не бяхме спъвани от всичките проверки, инспирирани от противниците на проекта чрез всевъзможни инстанции. Нафта наляха в дърветата край терена, обявиха строителен пазач за опасно въоръжен охранител. Но всичко това ще го преживеем и ще имаме първи емблематичната сграда в България. Вярвам в това..
Софийските кули-близнаци ще се извисят върху стария столичен хлебозавод. Бургазлии автоматично ще направят асоциация с нашия стар хлебозавод, чиято сграда спечелихте на търг от общинската фирма. Какви са плановете Ви за нея?
Искам да бъда много ясен – на мястото на бившия хлебозавод в центъра на Бургас, на бул. ”Хр.Ботев” небостъргач няма да има.
Сградата ще бъде разрушена и ще се строи административен център. Дотогава три етажа от нея – първи, втори и трети, ще ползваме за целите на новата партия, която ще учредим и с която ще участваме на изборите през октомври.
Но доколкото ми е известно, този апетитен имот все още не е изцяло Ваш. Има и други претенции.
Така е, последният етаж е на общината. Но тя няма никаква полза от етаж, който не й носи приходи. При една бъдеща приватизация ние ще участваме за закупуването му. Върху парцела имаше още три малки сгради на частни собственици, които ние изкупихме. Проблем няма – тече стандартна процедура. Знаете, че заради предстоящите избори Общинският съвет и общинската администрация се стремят да не извършват приватизационни сделки. Истината е, че изчакваме края на изборите, за да кандидатстваме за остатъка от тази сграда.
Колко етажна ще е новата сграда?
Това е въпрос на градоустройствено решение. Имайте предвид, че за последния етаж от нея, при евентуална приватизация, могат да участват в състезанието и други претенденти. Много е възможно да се разработи парцелът съвместно с други фирми.
Прочетено: 2640 пъти