Еколози: Ще унищожат парк “Странджа”
23 Април 2007, Понеделник
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Национална акция в 9 града брани природния обект
Близо 100 представители на екологични организации се събраха на протест в събота на площад "Тройката" срещу застрояването на Природен парк "Странджа" и срещу делото във ВАС, образувано по жалби на кмета на община Царево Петко Арнаудов и фирма "Краш 2000". Двете жалби са срещу заповедта за обявяване на природен парк "Странджа”, като основният мотив на Община Царево и "Краш 2000" е, че в заповедта от 1995 година на министъра на околната среда и водите не са посочени ясни граници на парка.
Екозащитниците се опасяват, че паркът ще бъде заличен. Според тях, ако режимът на природния парк падне, ще бъде нарушена екологичната система край река Велека, защото в този район ще бъдат изградени мини ВЕЦ-ове и ветрогенератори за нуждите на новото строителство. Еколозите припомниха, че през тези места минава и пътят на мигриращите птици (Via Pontica).
“Цялото Черноморско крайбрежие, което можеше да бъде застроено до момента, се застрои и остана само крайбрежието на парка от Резово до Царево. Там се струпаха инвестиционни намерения и това е последната територия, която може да бъде застроена. Хората, които не са си продали земите, биват манипулирани и насъсквани, че ще вземат големи пари и те подкрепят идеята за падането на парка. Те са 100-200 човека.
Другата причина е в известната фирма “Краш”. Единственият начин да бъде узаконен строежа и да се избегне международен скандал, свързан с продажби на апартаменти на зелено, където са намесени собственици от европейски страни, е да падне режимът на защитеност на парка. И за да не се заведе голямо дело срещу българската държава, защото тя е позволила този незаконен строежът, начинът е този, защото там са заровени 7,8 млн. евро”, каза директорът на Природния парк инж. Стефан Златаров.
Делото на община Царево срещу обявяването на Природния парк ще се гледа на 21 май.
Протестът в Бургас бе част от национална акция, която се провежда в още девет града. Той бе подкрепен от 17 екологични организации от цялата страна. От площад "Тройката" към Морската градина тръгна протестно шествие, придружено от странджански състави за автентичен фолклор от Малко Търново, Граматиково и Бръшлян.
Организаторите на протеста съобщиха, че от днес в книжарница "Хеликон" започва подписка в защита на парк Странджа. Тя ще продължи до средата на месец май, когато е следващото заседание по делото във ВАС.
Вчера бе организирана още една проява в защита на парка. От 19.30 вечерта започна шествие с факли. То тръгна от площад "Тройката", премина по улиците "Александровска” и “Богориди” и се установи в Морската градина на “Охлюва”. Там бяха прожектирани филми и снимки от най-хубавите места на българската природа. Организатори са коалиция "За да остане природа в България”, Българското дружество за защита на птиците - Бургас и Дирекцията на Природен парк “Странджа”. Протестното шествие бе под мотото “Не на тъмно за природата”.
Каре:
Служители на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас и студенти от трети курс на специалността „Екология“ от Университет „Проф. Асен Златаров“ почистваха резерват „Ропотамо“ по повод Деня на земята -22 април. Плажовете около устието на реката, брега на п-в Света Параскева бяха обектите на оборката. Над 100 чувала с боклуци изнесоха студентите, към тях по настояване на концесионера на лодките на река ропотамо Тодор Ташев се включиха и рибарите от селището на устието.
Грамоти от инспекцията получиха студентите, а като награда за активното участие концесионерът им организира разходка с лодки по река Ропотамо.
Вчера над 300 рисунки на бургаски деца, посветени на Деня на земята, бяха изложени в детския кът. Освен готовите рисунки децата изрисуваха и асфалта пред стената на приказките, като с тебешир поискаха планетата Земя да бъде по-чиста. Организаторите от Ротъри-клуб-Приморие бяха приготвили лакомства за малките художници.
Денят на Земята се отбелязва от 1970 година най-напред в САЩ. Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уискънсин, който издига каузата за опазване на природата, и Денис Хейес – изявен студентски лидер. В проявите на първия Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ.
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в над 170 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, което започва от 1990 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
Прочетено: 2511 пъти