Сигналите за корупция в Бургас са само анониимни
23 Април 2007, Понеделник
Източник: вестник Фактор
Добромир ЗАДГОРСКИ, лидер на ОКЗНИ:
След мен Лиляна Димова от Приморско влиза в НС, защото Стойко Танков може да стане министър, казва 7-ият в червената листа от 2005-а
Добромир Задгорски е роден през 1955 г. във Варна. Завършил е "Българска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1985 г. и факултативно специалност "Журналистика". Редактор във вестник "Пулс", заместник главен редактор на вестник "Зора". От 1993 г. е председател на Обществения комитет за защита на националните интереси/ОКЗНИ/. Депутат от Варна в 37-ото Народно събрание.
Буквално в последната секунда преди регистрацията на бургаската листа за НС през пролетта на 2005-а неговото име се появи на седма позиция, която се приемаше като неизбираема и беше предложена на другия коалиционен партньор на БСП - областния лидер на партия Рома Найден Милков.
Рубрика От първо лице
*Какво се крие зад екзотичната абревиатура ОКЗНИ:
Тази организация беше създадена на гребена на една патриотична вълна, когато на площадите се събираха по 200-300 хиляди човека. Датата на появяването на комитета е 7 януари 1990 г. Старите софиянци помнят заведението "Варшава". В неговата легендарна маза беше създаден ОКЗНИ. В този период - на 4 януари, беше създадено и ДПС. Тази организация тогава излизаше от своето терористично минало, за да се превърне в обединение, което да консолидира българските турци. Това беше единствената цел на създаването на ДПС и тя беше подпомагана много активно от турското разузнаване (МИТ). Митология е, че тази партия е дело на Андрей Луканов и на Държавна сигурност. Още на кръглата маса бяха взети решения, които подпомагаха създаването на всички организации и в крайна сметка тези решения легитимираха ДПС. Тогава някои хора се съгласиха на съществуването й, водени от негативните последици от "възродителния процес". Други пък не бяха съгласни с участието на турските тайни служби в българския политически живот и се противопоставиха. Не се противопоставиха на ДПС, защото държавата беше делегитимирана. Голяма част от старите политици бяха наясно с бъдещето и с това, че идва нова демократична България. Тези, които осъзнаха това, успяха да се задържат в политическия живот. Тогава се "родиха" и фигури като Иван Костов. Той много дълго чукаше на вратата на Андрей Луканов и БСП и чак когато разбра, че няма да бъде сложен за червен водач на листа във Великото народно събрание, Венцеслав Димитров го заведе в СДС.
*За битката му срещу ДПС в минало време
В Кърджали беше много напрегнато, но после, слава Богу, дебатът се пренесе в парламента. Може да се каже, че ние изживяхме своята революция и еволюция и стигнахме до "престрелки" единствено с парламентарни средства. Но тогава се получи една историческа несправедливост. ОКЗНИ беше движение и като такова нямаше право да участва в изборите за Велико народно събрание, докато ДПС макар да беше движение, беше регистрирано с решение, което не е ясно кой взе. Много хора твърдят, че е станало под натиска на Луканов, но за това няма документ. В тази ситуация ОКЗНИ беше принудено да направи партия, която да го представлява и регистрирахме Отечествената партия на труда. Тя обаче стана факт през март, а изборите бяха през юни и нямаше време да организираме избирателите си и да вкараме депутати от пропорционалната листа. Единствено Димитър Арнаудов от Кърджали стана депутат по мажоритарната листа. ДПС обаче имаше сериозно представителство от 24 души. Още от самото начало политическият механизъм беше репресивен спрямо българския градивен патриотизъм в лицето на ОКЗНИ.
------------------------------------------------------------------
-Господин Задгорски, Вие сте познат в много тесен кръг от патриотично настроени бургазлии, които отдавна са се пръснали в различни посоки, някои от тях днес виждаме на митингите на Атака. Ясно е, че Маруся Любчева заминава за Брюксел, а Вие ще заемете нейното място. Да очакваме ли по-твърдо поведение на БСП тук срещу коалиционния й партньор ДПС в правителството?
- Обективно казано, голяма промяна в поведението на групата депутати от Бургас няма да настъпи. Но е вярно, че на мястото на Маруся Любчева в българското НС ще влезе моята скромна персона. Това е поводът да отворя скоба и да кажа, че присъствието на Маруся в европарламента е голям престиж за Бургас. Може би това ще е рядък шанс. Защото това първо представителство от 18 души ще се промени - в следващия европарламент от България представителите ще са 17. Причината за намаляването е, че депутатите от 785 стават 750 във връзка с решение на европарламента, което вече е публикувано. От 2009-а България, Швеция и Австрия, които са с равен брой депутати, ще имат вече не 18, а 17.
- Как ще се разпредели вотът?
- Социологическите прогнози са 7 за БСП, 4 за ГЕРБ, 3 за ДПС и 2 за Атака. И смятам за нормално българските депутати, които досега бяха в европарламента, какъвто и случаят с Маруся Любчева, отново да са там. Тя е добре запозната с процедурата, институциите и работния ритъм. Заслужава го.
- Вие сте от Варна, живеете в София, как ще Ви припознаем като наш?
- Да, роден съм във Варна, живея в София, но корените ми са в Айтос. Родът Задгорски е забележителен и много стар род и всички мои роднини, като изключим две малки крила в София и Пловдив, живеят в Айтос и Бургас. За Бургас мога да кажа, че винаги е бил в сърцето ми и като депутат работата ми ще се измерва в това какво ще направя за своя избирателен район. Бургас е голям, тук се формира, наред със София и Варна, голяма част от националния доход, при това не само от морето и туризма, а от сериозната промишлена инфраструктура.
- Познавате ли добре депутатите ни Пенко Атанасов – областния лидер, и Стойко Танков – общинския, които са тук почти всеки понеделник и отговарят на въпросите на журналистите, приемат граждани, изслушват проблемите им?
- Не мога да обещая, че ще съм тук всеки понеделник, но обещавам, че ще идвам в най-лошия случай два пъти седмично. Бих искал да подчертая, че аз съм лидер на една от коалиционните организации – ОКЗНИ и имам по-разширени ангажименти в рамките на “Коалиция за България”. Но можете да бъдете сигурни, че ще бъда сред активните бургаски депутати.
- Бургазлии са особени хора. Те така и не възприеха Петър Жотев като наш депутат. По същия начин стои сега и Любен Дилов-син. Вие ще сте натоварен с големи очаквания, а още сега бягате от конкретни отговори на въпросите? Не сте същият, какъвто бяхте в началото на 90-е.
- Разбирам ви и обещавам адекватна реакция и борба в парламента, но искам да ви уверя, че народният представител е отговорен единствено и само пред своите избиратели и аз не виждам причина да ме сравнявате с другите, за които са гласували други избиратели. Освен това добре знаете, че тук ние спечелихме 60 хиляди гласа, а ДПС едва 27 хиляди, те получиха трима и ние трима депутати. Това беше много несправедливо по вина на системата Д Онт. Та, аз още 2005-а можех да заработя за Бургас.Бях готов.
- Говорите много лежерно, без хъса на истинския патриот.Променен сте, с какво се занимавате сега?
- Аз съм главен съветник на Комисията за борба с корупцията в НС. Това е изключително голяма отговорност, защото тази комисия се занимава с най-забатачените корупционни проблеми на страната, в които нито прокуратура, нито съд, нито даже Господ може да реши. Хората идват при нас и ние разглеждаме повече от 1000 сигнала на месец.
- Бихте ли посочили фрапиращи случаи на корупция от нашия регион?
- Без да ви обиждам, ние приемаме само подписани материали, а не анонимни. Имали сме няколко сигнала от Бургас, но те бяха анонимни.
В общи линии за две години са получени от Бургас 10 сигнала – анонимни, кой знае защо не сме получили сериозен материал.
- Срещу местни управници ли бяха, или срещу държавната власт?
- Тъй като разглеждаме огромно количество сигнали всяка седмица, не мога да си спомня. Обещавам да проверя специално за Бургас.
- Ще напуснете ли комисията, когато станете народен представител?
- Сега съм неин служител, като стана, ще бъда неин член. Главните съветници като мен са приравнени като статут на зам.-министрите. Но ние не сме изпълнителна власт и не сме държавни служители, защото сме политически назначени. Работим на принципа да сме там, където сме най-полезни. Преди това, в миналото НС, бях главен съветник към Комисията по жалбите и петициите на гражданите. Назначенията не са на случаен принцип, пък било то и политически. Очевидно ми имат доверие.
- Да очакваме ли пламенни речи, заредени със съдържание, като ответна реакция на ораторите от Атака?
- Да, но те няма да са самоцелни. Време е да се абстрахираме от чистото ораторство в парламента, ние сме членове на ЕС от 1 януари и членове на НАТО от 2004-а, налице е европейска нетърпимост и обостреност към радикализма, към крайните изявления, към крайните политически формации. Групата “Идентичност, традиции, суверенитет” стана факт по причина, че дълго време крайната десница не можеше да направи група, защото има изискване за 21 депутати най-малко от 6 страни. Те успяваха да съберат 21, но никога от 6 страни. И сега, когато ние пратихме 1 от Атака/Димитър Стоянов -б.а./, а Румъния прати 4-ма, крайната десница направи група и набра скорост. Трябва да се противопоставим на популизма и екстремизма, които са проблем и в европарламента.
- Лиляна Димова – единствената общинска съветничка на БСП в Приморско, е осма в листата. Отскоро се заговори, че и нея ще видим на депутатската банка в НС.
- Тя ще стане депутат след мен евентуално, ако Стойко Танков поеме по друг път. Той е достоен, работоспособен и много умерен лидер на БСП в Бургас. Ако от мен зависи, аз бих го подкрепил при преместването му в изпълнителната власт.
- За зам.-министър ли го подготвя Висшият съвет на БСП?
- Той става не само за зам.-министър, но и за министър.
Прочетено: 2379 пъти