Председателят на Моряшкия професионален съюз Атанас Стойчев:
17 Април 2007, Вторник
Автор: Интервю на Ирина ГЕНОВА
Източник: вестник Фактор
Има идея за необлагаем минимум на моряшките доходи
Невъзможно е морякът да се снабди с доказателство, че данъците му са платени в съответната страна
КАРЕ
Да се въведе необлагаем дневен размер на дохода на моряците в зависимост от изпълняваната длъжност на кораба. Това е предложил заместник финансовият министър Георги Кадиев на среща с представители на Моряшкия професионален съюз в четвъртък. В обсъждането на проблема с данъците на моряците са се включили държавни служители от Министерството на транспорта, Министерството на финансите и бюджетната комисия в Народното събрание.
Освен Кадиев са присъствали и министър Петър Мутафчиев, председателят на бюджетната комисия Петър Димитров, председателят на Моряшкия професионален съюз Атанас Стойчев и зам.-председателят Иван Велков.
За повече информация за разговорите, проведени на срещата, и направените предложения се обърнахме към Атанас Стойчев.
- Г-н Стойчев, от октомври м.г. се заговори за ревизиите, които започнаха данъчните на доходите на моряците. Оттогава досега няма решение на проблема. Какви въпроси се поставиха на срещата с висшите държавници?
- Поставих въпроса за моряците, наети от чужди корабопритежатели в страни, с които Република България има Спогодби за избягване на двойното данъчно облагане/СИДДО/. Тези моряци, които са около 95% от моряците, плаващи под чужд флаг, според него не подлежат на данъчно облагане в България.
В спогодбите има изрични текстове, според които доходите, обложени в другата държава, се изключват от облагане тук. Проблемът е в данъчните органи и липсата на ясни инструкции за процедурите при извършване на данъчните ревизии на моряците. Независимо от това, че данъчните инспектори получават писмени обяснения и доказателства, че моряците са наети от корабопритежатели в страни, с които Република България има СИДДО, те не спират ревизиите.
Невъзможно е морякът да се снабди с доказателство, че данъците му са платени в съответната страна, тъй като няма никакъв контакт с работодателя си. Още повече, че нито работодателят, нито данъчната администрация в страната са задължени да предоставят на моряка такова доказателство. Направих предложение ревизиите да спират, след като морякът предостави служебни бележки от посредническата агенция, че е бил нает от корабопритежател в страна, с която РБ има сключена СИДДО.
- Беше ли прието това Ваше предложение?
- Г-н Петър Димитров се съгласи, че проблемът е сериозен и предложи тежестта за предоставяне на доказателство за платени данъци на моряка да бъде поет от държавната администрация.
Зам.-министър Кадиев пое ангажимент да бъде изготвена инструкция, чрез която да бъдат унифицирани действията на териториалните дирекции на НАП в няколко направления. Трябва да бъде решено с какъв документ може да се установи, че морякът е бил нает от определен корабопритежател, в случай че не пази трудовия си договор, както и с какъв ще се установява мястото на действително управление на предприятието (кораба).
Предстои да се реши и от кого трябва да бъдат издадени бележките за дохода на моряка, за платения данък върху него, както и от кого ще се извършва обменът на информация между НАП и данъчните служби на съответните страни по спогодбите.
- Какъв режим на облагане ще имат моряците, които не са работили при действието на Спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане?
- Заместник председателят на Моряшкия професионален съюз Иван Велков постави въпроса за моряците, които не са защитени от СИДДО. От една страна, те ще бъдат дискриминирани спрямо тези, които са покрити от спогодбите, от друга, струва ли си труда данъчните служители да се заемат с една трудоемка и продължителна задача с минимален ефект.
Министър Мутафчиев припомни своето предложение за плосък данък от 2% и 4% върху доходите на всички моряци. Така никой няма да се колебае да си декларира доходите и да си плати данъка.
Г-н Кадиев обаче каза, че действащото законодателство в момента не позволява това предложение да се реализира.
- Какво ще стане с моряците, които вече имат ревизионни актове?
- Коментирахме и проблема -за данъчните ревизии на моряци, които са на рейс. Моряците не са избягали от страната, те са просто на работа и няма как да предоставят своите писмени обяснения и доказателства. В отсъствието на моряка изтичат сроковете за обжалване, започва съдебно изпълнение, а той няма никаква възможност да се защити.
- Реши ли се как да се процедира при провеждането на данъчните ревизии?
- Г-н Кадиев се съгласи, че такива ревизии трябва да се пресекат. Той изтъкна, че в Министерството на финансите се обсъжда изменение на данъчния закон, което ще влезе в сила от 2008 година. В него е предвидено да се въведе необлагаем дневен размер на дохода на моряците в зависимост от изпълняваната длъжност на кораба по подобие на съществуващите командировъчни пари, като размерите са все още неуточнени.
Годишният необлагаем размер на дохода на моряците ще се изчислява, като дневният необлагаем се умножи по броя на дните зад граница.
Броят на дните зад граница да има максимален лимит, който да се предложи от Министерството на транспорта и да отпадне понятието командировъчни пари.
Г-н Кадиев подчерта, че изменението ще се отнася за моряци, плаващи на кораби под флага на страни от Европейския съюз.
Иван Велков тогава каза, че не би трябвало да се има предвид флагът на кораба, а страната, където е действителното управление на предприятието.
Министър Мутафчиев изрази надежда, че това изменение ще се отнася за голяма част от моряците и до голяма степен ще реши проблемите с данъчното им облагане.
Прочетено: 2584 пъти