Сертифицират горите в Странджа
05 Декември 2006, Вторник
Автор: ЧФ
Източник: вестник Фактор
Горската сертификация е неразделен елемент от европейските принципи за отговорно и устойчиво управление на горите. Затова България си е поставила за цел в близките 5 години да сертифицира поне 30 %, или около 1 000 000 ха от държавните гори. Това каза зам.-министърът на земеделието и горите доц. Стефан Юруков на среща с делегация от Министерство на земеделието и горите на Мозамбик.
Представителите на горската администрация, бизнеса и неправителствения сектор от африканската страна са на посещение у нас, за да проучат опита на България в разработването и прилагането на концепцията за стопанисване на горите с висока консервационна стойност.
Един от най-важните елементи в концепцията за определяне специалните функции на горите е постигането на баланс между икономическите, екологичните и социални им ползи, подчерта зам.-министър Юруков. По думите му това може да стане, само ако в процеса се включат активно всички заинтересовани страни – администрация, НПО, научни институти, горски собственици, бизнес. У нас до момента практически тестове на терен са проведени в община Ракитово, Държавно лесничейство Доспат и горска потребителска кооперация "Борика", с. Стойките, допълни зам.-министър Юруков. Сега се правят описания на горите с висока консервационна стойност на територията на Държавна дивечовъдна станция "Росица", Държавните лесничейства – Кости, Харманли и Широка лъка, както и на частното горско стопанство "Кобарелови гори" в Странджа.
Мозамбик е в началото на процеса по сертифициране на горите си, които покриват 79 % от територията на страната, стана ясно по време на срещата. Затова опитът на България в стопанисването и управлението на горите с висока консервационна стойност може да е полезен, независимо от спецификата на горския ресурс в двете страни.
Прочетено: 1999 пъти