Бургазлии искат разделно събиране на отпадъци
05 Декември 2006, Вторник
Автор: ЧФ
Източник: вестник Фактор
62 % от гражданите приемат като „задоволително“ почистването на боклуци по улиците
62% от анкетирани бургазлии определят като “задоволително” качеството на услугата по почистване на обществените места, събиране и транспортиране на отпадъците. 83% считат, че има слабости в тази система, които се определят от “ниската култура на гражданите и липсата на контрол и санкции”. Две трети от анкетираните подкрепят безусловно въвеждане на разделно събиране на отпадъците. Останалите заявяват участие само ако имат полза - намаляване на такса смет например, сочат данните от анкетно проучване, които бяха представени по време на дискусионна среща на тема “Насоки за актуализиране на програмата за управление на отпадъците на община Бургас и за реализиране на регионална система за управлението им“. Тя събра директори на териториални дирекции и кметове на съставни селища на Бургаска община, представители на РИОСВ, на фирми, които поддържат управлението на отпадъците. Дискусията бе организирана от фондация “Зеленият Бургас” и Eptisa Group и се проведе в рамките на проект “Партньори за чиста градска среда”.
Срещата бе открита от зам.-кмета Венелин Тодоров.
Ръководител проекти на “Зеленият Бургас” Атанаска Николова представи резултатите от анкетно проучване, свързано с чистотата на населените места.
Участниците в анкетата са препоръчали ежедневно да се почистват контейнерите, както и районите около тях, редовно да се мият улиците, стриктен контрол и повишаване размера на глобите, повишаване на екологичната култура на гражданите.
В момента в Бургас се разработва регионална програма за 24 млн.евро-“Мерки за регионално управреение на твърдите отпадъци”. Тя обединява Бургас и още осем общини в областта-Айтос, Руен, Средец, Сунгурларе, Карнобат, Поморие, Камено и Несебър. 10 млн.евро ще бъдат отделени за изграждане на ново регионално депо за отпадъците на деветте общини-Братово-2.
Инж. Михаил Стойнов, координатор за регион Бургас на Eptisa Group, представи консултантските виждания за насоките, по които програмата и съответно планът за действие трябва да се актуализират. Проектът се прави по поръчка на ЕС. Реализирането на инвестиционната му част се осигурява със средства по кохезионните фондове.
“Изграждането на едно регионално депо, което ще съответства на всички стандарти на ЕС, а те са много, ще бъде силна подкрепа както за привличането на инвестиции, така и на туристите в региона, поясни инж. Стайнов. Проектът по изискване на ЕС предвижда и още редица мерки за управления на отпадъците. Те включват внедряването на система за разделно събиране на отпадъците с цел оползотворяване на тези материали.
Проектът предвижда и мерки за опаковките на опасните отпадъци от бита, за биоразградимите отпадъци.
Осигурявайки средствата за изграждане на новото регионално депо, от ЕС настояват за закриването на старите замърсявания. Със завършването на проекта, през 2010 г. ще остане единствено новото депо-Братово-2.
“Тези вече модерни мерки за разделно събиране на отпадъците ще започнат да се прилагат и в хода на 29-годишното продължение на инвестиционния проект и ще покрият всички критерии по стандартите на
Прочетено: 2096 пъти