България четвърта в класацията за имоти на британците
28 Ноември 2006, Вторник
Източник: вестник Фактор
По-възрастните купуват, за да живеят в тях, по-младите чакат дивиденти
Втори дом в чужбина притежават повече от 300 000 граждани на Великобритания, повече от трикратно увеличение спрямо 1995 г. За следващото десетилетие показателят се очаква да нарасне с 300%, показва проучване, публикувано в британския вестник “Гардиън”.
България е четвърта в списъка на предпочитаните дестинации: след Испания, Франция и САЩ, преди Турция, Кипър, Гърция и Италия.
В момента има епизодично търсене от англичани, сподели управителят на агенцията за недвижими имоти “Хелис” Живко Иванов. В момента не им е времето, те търсят имоти пролет и есен, допълни той. През пролетта били сериозните клиенти, които не съчетавали лятната почивка на море с огледа на къщите междувременно. Възрастните англичани, които са на евтина ваканция по Южното Черноморие, търсели по-евтини имоти.
Младите предпочитали да инвестират в апартаменти в курортните комплекси, като преимуществено купували в Слънчев бряг. Те искали да има възвръщаемост от имотите.
Недвижимите имоти, предпочитани от британците, са няколко категории, сподели Живко Иванов. Много евтините селски имоти с цена 10-20 хил. евро са далеч – на 40-60 км от морето. В 10-километровата зона от морето цените се движат около 60-70-80 хил. евро. Инвеститорите не ги правят много големи, обясни Живко Иванов.
Най-големите, най-скъпите и луксозните до ключ се правят на 2-3 км от плажната ивица. В Слънчев бряг обещават 5-6% възвръщаемост годишно. Самият инвеститор сключва договори с туроператорски фирми за 5-6 хил. евро годишен наем, обясни управителят на агенция “Хелис”. Очакваме следващата вълна от англичани, търсещи имоти през април, допълни той.
Евтините полети, разрастващият се пазар на недвижими имоти и ескалацията в броя на свръхбогатите пенсионери подклаждат интереса, който няма изгледи скоро да спре.
Удобен дом в зона с повече часове слънчево греене е сред главните причини за интереса. 38% от купувачите казват, че търсят дом за почивка и отмора. Други 40% от купувачите определят целите си по-скоро като инвестиционни, влагане на пари за пенсия или осигуряване на децата.
Топлото време и ниските цени за живеене могат да заслепят потенциалните купувачи, така че те да не извършат необходимата предварителна оценка и проучване, смятат пък авторите на проучването на “Гардиън”.
Първата „компликация" са данъчните тежести - дори да живееш в чужбина, ако си гражданин на UK, дължиш данъци за прихода и капитала си в чужбина на фиска на Острова. Освен това често си субект и на данъчната система на страната - домакин.
Около 2% от британците имат имот в чужбина. Типичните собственици са или пенсионери, или хора на възраст над четиридесетте, които си купуват място за провеждане на ваканциите или инвестират семейни капитали.
Само 38 % от сделките минават през агенциите
Само 38 на сто от сделките на пазара в България се осъществяват с посредничеството на агенциите за недвижими имоти. Това съобщи Теодора Димитрова, ръководител на офиса на американската компания ERA Real Estate у нас. В останалите страни от Евросъюза този дял е много по-висок - между 50 и 60 процента, уточни тя.
Българският пазар на недвижими имоти е интересен за чуждите инвеститори с наличието на динамика, каза още Димитрова. През 2006 г. се очаква сделките да бъдат с 27 процента повече, отколкото през миналата година. От друга страна, интересът на чужденците нараства и от факта, че у нас 94 на сто от населението има собственост върху недвижими имоти. Пазарът ни е привлекателен и за спекулантите, защото цените растат много по-бързо, отколкото в развитите европейски държави. Има и неща, които предизвикват объркване у чуждите инвеститори, напомни шефката на офиса на американската компания у нас. Едно от тях са високите лихви на ипотечните кредити, които са с около 40 на сто по-скъпи, отколкото в Еврозоната , добави брокерката.
Прочетено: 2041 пъти