Грамотните мъже са били три пъти повече от жените преди 105 години
21 Ноември 2006, Вторник
Автор: Желю ДИМИТРОВ
Източник: вестник Фактор
2 777 брака са сключени в Бургаска област през 1901 година
През 1901 г. в тогавашната Бургаска област влиза преобладаващата част от днешните Сливенска и Ямболска област, без Малкотърновска и Царевска община. В областта има 456 села и 11 града, в които живеят около 313 хиляди жители. От тях 72 на сто живеят в селата и 28 на сто в градовете. Областта е типично селска, но е тръгнала по индустриален път, който изисква грамотно население. Как е отговорено тогава на това обективно изискване се вижда от статистиката за грамотността на сключващите брак.
В областта в посочената година са сключени 2 777 брака, от които грамотни са 1 973 мъже и жени, което означава, че около една трета от младите хора са грамотни, а две трети неграмотни.
Какво е положенито по околии?
Най-висока грамотност имат младите мъже и жени, сключващи брак в Котелска околия, където 81 на сто от тях са грамотни, на второ място са в Сливен, с 53 на сто грамотност, и най-ниска е грамотността в Елховска и Айтоска околия - 22 и 23 на сто. За Айтоска околия това се обяснява със значителния дял на мюсюлманите, сред които грамотността тогава е много ниска. Например в община Люляково с 8 села и близо 4 хиляди жители, нито един от сключващите брак не е бил грамотен.
Каква е грамотността в градовете? На първо място е Котел с 91 на сто грамотност на сключващите брак млади хора, на второ място е Сливен с 85 на сто и на трето място е Айтос със 72 на сто грамотност. Общо за градовете на областта 62 на сто от посочените млади хора са грамотни.
Разглежданата грамотност в селата на областта средно е 27 на сто. Най-висока е в Котелско - 78 на сто, а в селата на всички околии е под 30 на сто и в Айтоско поради посочените по-горе причини е 13 на сто. Следователно в селата има над два пъти по-ниска грамотност от градовете.
Но има отделни села с далеч по-висока грамотност от градовете, каквито са Зидарово, Воден и др. Изпъква високата грамотност на котелските села като Нейково, Медвен, Феклач, Катунище, където е близо сто на сто. Подобна е грамотността в селата Карагеоргиево и Поляново в Айтоско, Бата и Медово, Поморийско, Синьо Камене и Суходол, Средецко, Падарево и Глумче, Карнобатско.
Преди 105 години в Бургаска област са сключили брак 5 574 млади хора, от които само 35 на сто знаят да четат и пишат, което ще рече, че са грамотни.
Твърде голяма е обаче разликата между грамотните млади мъже и грамотните млади жени. 52 на сто от мъжете са грамотни и 18 на сто от жените, което означава, че разликата е почти трикратна. Околиите с най-висока грамотност на мъжете са Котел - с 87 на сто грамотни, Сливен с 63 на сто и Бургас с 55 на сто. Околиите с най-добра грамотност на омъжените през годините жени са: Котел със 75 на сто, Сливен с 43 на сто и Ямбол с 18 на сто. Другите околии се движат в границите на 13 на сто грамотност и само в Елховска околия грамотните жени, омъжени в посочената година, са само 1 на сто.
Такава е картината за грамотност на младите мъже и жени в тогавашната област, родените в първите няколко години след Освобождението, които изнесоха тежестите на войните за обединение на страната и нейното индустриализиране. Тази картина обяснява защо Котелско е дало най-много управленчески кадри в областта през целия 20 век.
Прочетено: 2052 пъти