Ще се затегне контролът върху сметките за ток
21 Ноември 2006, Вторник
Автор: ЧФ
Източник: вестник Фактор
ДКЕВР предложи на германската компания Е.ОN и на австрийската компания EVN да бъдат наложени глоби от съответно 20 000 лв. и 17 000 лв.
Максималната глоба от 20 000 лева за собственика на "Електроразпределение Варна" – германската компания Е.ОН, ще поиска председателят на Дръжавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Проверка на комисията установи, че градът често остава без ток, защото състоянието на съоръженията е критично.
Една от причините варненци често да остават на тъмно е, че Е.ОН си е спестила близо 20 милиона лева от обещаните в договора инвестиции. Компанията трябва спешно да подмени опасните съоръжения, иначе я чакат по-сериозни наказания, предупреди Шушулов. Хората му вече проверяват и сметките за ток във Варна, защото има жалби, че доста от тях са надписани, съобщи БНТ.
17 000 лева глоба ще плати и австрийската EVN – собственик на електроразпределенията в Югоизточна България за това, че през септември забрави да начисли евтините 75 киловатчаса на абонатите си. Освен това компанията трябва да върне заедно с лихвите надвзетите пари, независимо дали хората са подали жалби или не.
Жалби валят и срещу CEZ - чешката компания, която купи електроразпределителните дружества в София, София-област и Плевен. Абонатите й масово се оплакват, че сметките им за октомври са доста "по-солени" от септемврийските. "Имаме такива жалби при нас. И аз ще се жаля", заяви Шушулов.
По-късно министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обяви, че в срок до 3 месеца ще предложи на Министерския съвет с промяна в Закона за енергетиката глобите за електроразпределителните дружества да бъдат завишени до 5 милиона лева, вместо сегашните 20 000.
"Някак си ми се вижда недопустимо един месец да истеризираш една трета от България и в крайна сметка да получиш санкции, които са несравними с печалбите и оборотите, които имаш", смята министърът на енергетиката.
"Нелепо е да се мисли, че корпорации с обороти от стотици милиони могат да бъдат уплашени с глоби от по няколко хиляди лева", заяви Румен Овчаров. Според министъра санкция от 5 млн. лв. може да стресне нарушителите и те да започнат да спазват поетите в договорите ангажименти.
"Увеличаването на глобите ще даде на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране много по-големи възможности да изпълнява реална контролна дейност", допълни той.
Прочетено: 1852 пъти