Георги МАРИНЧЕВ, областен координатор на “Гергьовден”: Каня младите десни в нов проект
01 Ноември 2006, Сряда
Автор: Катя Касабова
Източник: вестник Фактор
Следващите 20-30 години България ще се управлява от коалиционни правителства, трябва да възпитаме друго поведение, иначе сме обречени
Едно към едно
загл. 26 октомври, Любен Дилов-син призовава гергьовци да гласуват, но под условие
Не можем да приемем призивите за бездействие и негласуване. За един политик, за всеки обществено ангажиран човек призивът “не гласувайте” е равнозначен на това хлебарят да каже “не сейте жито, не мелете брашно”.
На хората, които ни призоваха в изборната нощ / Иван Костов след първия тур – б.а./ да гласуваме с черни флумастери, за да бъдем в унисон с тяхната светла представа за света, пожелаваме да си попълнят белите петна в историята. Не можем да приемем и различните уклончиви варианти и половинчати решения. За тях е валиден онзи прочут разговор между Бжежински и Рейгън преди поредния кръг от преговорите за разоръжаване със СССР:
“Имам три сценария за поведение – хвалел се Рейгън – сребърен, златен и диамантен. В първия постигаме равенство, при втория имаме леко предимство, а при третия – направо ги разбиваме”. Бжежински отговорил: “Едно време, във Варшава, дядо ми имал три цукала – златно, сребърно и бронзово. Но като дойдоха руснаците на генерал Гурко, се насра на стълбите...”
Стратегът на движението обаче също не предложи цялостно решение. Условието беше, ако Първанов започне фатално да губи на балотажа, към 15 часа структурите да се активизират и да му се притекат на помощ. Не се наложи.
-----------------------------------------
- Господин Маринчев, какво очаквате от Георги Първанов в следващите пет години? Вие всъщност подкрепихте ли го, или не?
- Какво да очаквам от този човек?! Нищо не очаквам от него, надявам се да бъде по-критичен, да слезе на земята и да види хората наистина какво мислят за него. Иначе ще си остане само констатацията, която направи в нощта след първия тур - че има несправедливост и че народът иска справедливост. Не може един човек, който през последните 10 години участва активно в политиката и е с достатъчно големи възможности да върти лостовете на властта, да установи този факт едва сега. Надявам се да си вземе поука и да е по-критичен и действен. Иначе защо му е цялото това доверие сега, дано свърши нещо полезно.
- Гергьовден изглежда е в немилост пред гръбнака на дясната коалиция СДС.
- Доста хора в дясното пространство се отдръпнаха от политическия живот, защото си задават въпроса защо изобщо да участвам в някакви избори. Ние от Гергьовден положихме усилия да акумулираме идеи, да катализираме реализация на нашите идеи, но за съжаление не ни чуха. Трябва друг начин на мислене, аз вярвам, че хората се развиват, че отрезняват. Надявам се да намерят сили за промяна. Всички сериозни наблюдатели смятат, че в следващите 20-30 години в държавата ще има коалиционни павителства и това налага друг тип поведение, а не това, което в момента демонстрират десните лидери. Защо вините нас?! Това общо явяване на президентските избори сами го решиха няколко души, събраха се, наложиха го, в момента търсят обаче отговорност от нас защо не сме заедно. Преди 4 месеца още, когато напуснахме прословутия формат Г-8, Любо Дилов-син им каза, че не трябва да се събираме заедно, за да загубим, а за да победим. После Петър Стоянов повтори същото в нощта след първия тур. Много късно. Другото, което Иван Костов ни наложи, имам предвид неговата кандидатура на Неделчо Беронов, ние предложихме много по-рано много по-разумна и стойностна кандидатура. Освен това отхвърлиха “Ред, законност и справедливост” на Георги Марков, отхвърлиха Новото време, постъпиха лошо с Бойко Борисов и гражданската му формация. Ние ли сме виновни за това?!
- Защо Любо Дилов-син дойде в Бургас, престоя тук два дни – петък и събота, мина по “Богориди”, но не погледна към сградата на СДС?
- Не мога да кажа дали е минавал, без да поглежда. Той винаги е търсил контакт със СДС. Освен това аз лично се обадих на общинския лидер Костадин Марков и го информирах за тази визита, но той заяви, че е на национален семинар в Слънчев бряг и изрази съжаление, че няма да могат да се видят.
- С кого тогава се видя Дилов-син?
- С представители на Гергьовден от региона.
- Не потърси ли контакт с ВМРО, Новото време, ГЕРБ, той се познава добре с неговия координатор Димитър Николов от времето, когато работиха заедно за парламентарните избори?
- Не, има време да се видим, ще ги поканим за откриването на новия ни офис. Ще говорим. А по отношение на СДС – аз поддържам много добри връзки, не търсете интрига тук, ние се разбираме.
- Можем ли да си представим дясното, реанимирано с обединение на всички малки партийки и организацийки?
- Аз лично смятам, че това е пътят. Това ще предлагаме. Президентските избори показаха, че има реакция срещу феодализма в цялата страна, особено в по-малките общини. Национализмът е резултат на този феодализъм. И на това, ако противопоставиш обединени компетентни хора, които сами определят себе си като десни, ще се изгради общият проект.
- С кои хора в дясно бихте могли да седнете на голямата маса в новия си офис и да ги поканите за разговори?
- Аз с младите хора от тези формации говоря за този проект вече цяла година, макар и не на тази маса. Канил съм ги, също и представители от нестопански организации - личности с авторитет, които са готови да хвърлят нерви, знания и пари за по-ефективно управление на града. За първи път казвам официално, че наистина работим върху този проект. Със СДС, ГЕРБ и Новото време.
- Защо не споменавате ВМРО и ДСБ?
- Защо не, с ВМРО също поддържам добри отношения. Но лидерката на ДСБ Таня Рускова не я познавам добре. Може би това е моя грешка.
- На кои хора в дясно в този град може да се разчита в утрешните местни избори?
- Аз съм на 35 години, вече 10 години съм в Гергьовден, от първия му ден, когато се създаде. Макар да сме имали противоречия с другите в дясно, сега усещам, че сред тях е налице нагласа да заработим заедно, защото почти всички сме на една възраст - все успели в личен и професионален план хора. Например много възлагам на Костадин Марков, за него има голямо бъдеще в политиката.
- С предния общински лидер д-р Антонио Душепеев май не можехте да мелите брашно заедно?
- Марков и Душепеев са различни типажи. Но и с Антонио съм се разбирал. Той беше по-емоционален. Може би защото се получи така, че коалицията за парламентарните избори постави Любо Дилов-син за водач на листата в Бургас. Това създаде напрежение, имаше ревност. Това накърни донякъде тяхното достойнство на голяма партия.
- Има ли бъдеще Атака?
- Аз съм се виждал с техните хора – познавам областния и общинския им лидер. Работихме по време на преговорите за сформирането на състава на РИК. С тях може да се говори съвсем нормално. Да се стигне до разбирателство. Те се определят като крайнодесни, но в тяхното говорене вече има промяна. Ако спазват добрия тон, ще е грешка да ги пренебрегваме, защото те могат и сами да вървят напред. С тях трябва да се партнира. Защото добрият им резултат на тези избори очевидно ще се повишава, ползват се с доверието на хората. От партнирането с тях ще се роди нещо добро. Игнорирането им ще ги капсулира, но народното недоволство не можеш да го вържеш в кърпа. Много е просто - ние сме обречени да живеем заедно с хората от Руенския и Айтоския Балкан, въпросът е да се попитаме защо стигнахме дотук. Миналата година за Атака гласуваха 300 хиляди, тази година 600 хиляди. Това са гласовете на българите. Да се правим, че не ги чуваме ли?! Грешка е, трябва да разберем защо стигнахме дотук.
Прочетено: 3663 пъти