Скандал в общинския съвет заради "Приморец"
01 Ноември 2006, Сряда
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Открит басейн и петзвезден хотел ще бъдат вдигнати на мястото на хотел „Приморец“. Вчера след бурни дебати съветниците одобриха правото на строеж на фирмата „Булгариен Директ Райзен ООД, която стопанисва хотела. Преди четири месеца общинските съветници позволиха в тази част на Морската градина да бъдат обособени два нови терена около хотела. В единия от тях попада и част от самата градина. В него съсобственици са община Бургас и фирмата, чийто собственик е бизнесменът Димитър Караненов. Бъдещият басейн ще се намира пред хотела в пространството, което има изглед към Морската градина. Според проекта с още няколко етажа ще бъде надстроена и самата хотелска сграда, за да бъде вдигната нейната категория. За това би следвало да се поиска и съгласието на общината. Новият басейн ще изникне върху 4 декара площ, от които 1, 8340 са собственост на общината в другия терен, където ще се надстроява и пристроява, тя притежава 2977,20 кв. м.
Срещу правото да строи в общинската собственост бизнесменът трябва да благоустрои Морската градина в района, като подмени пейки, изгради детска площадка, зони за отдих в размер на 100 000 лева.
Според управителя на хотела Димчо Грудев, който е и общински съветник, в Морската градина ще се намира само водната атракция и няма да бъдат вдигани допълнително никакви нови сгради около хотелския комплекс. Съветниците обаче подложиха това на съмнение. „Ако беше обикновена сделка, нямаше тя да струва 1,5 млн. лева, каза пред „Черноморски фар“ общинският съветник Георги Манев. Според него би следвало за Морската градина да има единна визия и части от нея да се отдават на концесия. Самото право на строеж дава възможност на собственика на хотела да купи и земята след време, смята Манев. „Не скачам срещу самата реконструкция, но нека тя да бъде в сега съществуващите параметри“.
„Според мен въпросните два терена не влизат в Морската градина, а граничат с нея“, каза съветникът Георги Дракалиев. „Как възникна тази собственост между общината и частния инвеститор и ще има ли разширение на хотела, липсва схема и скица, като се предлага тази докладна“, попита от трибуната съветникът Соня Георгиева. Колегите й отхвърлиха предложението докладната записка да бъде отложена за следващия път, след което гласуваха реконструкцията да тръгне.
В същото време те решиха община Бургас да разкрие свой офис в Брюксел. Бургас ще има свое представителство в „ Къщата на градовете“ заедно с Амстердам, Ротердам, Хага, Глазгоу. Проектът е дело на организация “Евроградове“. Бургаският офис ще бъде изграден върху 40-70 кв.м в центъра на белгийската столица, като общината ще заплаща наем от 663 евро на кв. м годишно.
„Аз не смятам, че въпросът да има офис може да е дискусионен, защото общините са крайните получатели на средства от ЕС и трябва да имаме такъв офис. Човекът, който ще работи в бъдещия офис там, трябва да контактува с евроинституциите . Тепърва ще се избира той. Смятам, че по този начин Бургас ще може да участва в съвместни проекти пред евроинституциите и да получава финансиране от тях“, мотивира предложението зам.-кметът Венелин Тодоров.
В сградата ще има зали за семинари и срещи, те ще се ползват от бизнеса на Бургас, както и от неправителствения сектор, стана ясно още.
За трети пореден път започва процедура по избор на обществен посредник, решиха вчера съветниците.
Докладната записка беше входирана от кмета Йоан Костадинов, което предизвика недоволство от страна на общинския съветник Антонио Душепеев. Преди известно време той бе предложил да започне нов конкурс и поиска да узнае защо неговата докладна се е оказала незаконосъобразна тогава. „Вашата докладна не беше отхвърлена, но не беше разгледана, защото нямаше да постигнем кворум по нея. Знаете, че омбудсманът трябва да се избере с 34 гласа, по този начин слагахме началото на един неуспешен избор“, каза съветникът Димитър Стоянов. Изказването на Стоянов обаче доведе до реплика от страна на колегата му Бранимир Петров. Според него входирането на докладната може да се тълкува като проведени вече разговори по избора на обществен защитник и някакви договорки между групите.
„Няма смисъл да водим разговори за това кой е бащата на докладната“, заяви Петър Петров от БСП.
„Публична тайна е, че не избрахме омбудсман, защото кметът не желаеше да го има. За какво конкурсно начало говорим, след като е ясно кой ще бъде той“, заяви от своя страна Соня Георгиева. Изказването й предизвика реплика на кмета Йоан Костадинов: „За първи път чувам, че аз съм пречка да няма омбудсман“, каза той.
Седем - членна комисия, в която влизат Димитър Коруджиев, Димитър Стоянов, Евгения Попеску, Снежана Пренерова, Пламен Киряков, Симеон Симеонов, ще препитва новите кандидати.
Някои от съветниците обаче се съмняват, че и след третия опит Бургас ще има своя обществен защитник, защото групите трябва предварително да се договорят за името и кой от кандидатите ще предпочитат. По правилник посредникът трябва да бъде избран с 34 гласа мнозинство от състава на целия парламент.
С толкова се избира и председателят на местния парламент. „Вече ме е срам от участниците в конкурса, идват, подготвят се, а после не ги избираме“, каза председателят на общинския съвет Лена Бахчеванова. Вече близо три години Бургас стои без омбудсман, след като се провали и вторият конкурс за обществен посредник. Последният път общинските съветници не предпочетоха никого от тримата кандидати за поста. След предварително изпитване тогава комисията от общински съветници допусна до избор тримата най-добри кандидати. До гласуване достигнаха журналистът Катя Касабова, началникът на отдел в Областната служба "Земеделие и гори" Лидия Станкова и юрисконсултът Радион Карастанчев.
44 общински съветници от 45 участваха в тайния вот по избора. Най-много гласове, 24, събра Катя Касабова, за Лидия Станкова гласуваха 11 общински съветници и 5 за Радион Карастанчев. Четири бяха недействителните бюлетини. Юристи в местния парламент тогава твърдяха, че най-вероятно новият конкурс ще стартира след три месеца, но това така и не се случи.
Каре:
Георги Манев:
Гражданите на Бургас загубиха от сделката за „Приморец“
Гласувах отрицателно за учредяване право на строеж в Морската градина до хотел „Приморец“, защото мисля, че гражданите на Бургас загубиха от тази сделка. Според мен става въпрос за прецедент в Морската градина, тя тръгва да се застроява без цялостна концепция. От година и половина имаме утвърден ПУП на градината. Тогава казах, че е хубаво да дадем на съдържателите възможност да могат да участват в концесия и да се подменят сегашните сгради, да се махнат металните конструкции, никой не обърна сериозно внимание на това предложение. Сега изведнъж ни се предлага нещо на парче, става въпрос за 6 декара в близост до хотел „Приморец“. Това е един парцел, който е съсобственост с частен инвеститор . Нямам нищо против да се построи и надстрои качествено, но да се запише в решението, че се прави басейн в общинската част, защото ми се струва, че ще има сериозно строителство там. Въпреки това докладната се прие с голямо мнозинство. Всъщност ние му дадохме право на строеж, което е вечно. Един ден той може да стане собственик на земята, защото никой не може да му го откаже. Питам обаче: „Защо толкова години, когато беше друг собственикът на хотел „Приморец“ и искаше да прави басейн, никой не му позволи, а от няколко години, когато той се смени, се получиха такива „положителни резултати“?
За мен трябваше по друг начин да се погледне върху предложението и да се отложи докладната, като се изготви цялостна концепция на Морската градина, и предложение за концесиониране на обектите. На мен няма да ми е неприятно в едната част да изникне суперхотел, а в другата да има схлупени капани.
Прочетено: 3141 пъти