Уникална порта с 4 защити разкриха на Русокастрон
30 Октомври 2006, Понеделник
Източник: вестник Фактор
Проектът “Средновековна крепост Русокастрон”, който стартира на 1 юни край каменското село Русокастро, финализира миналата събота с официална церемония. Пред гостите отчет за свършеното през петте месеца направи ръководителката на проекта Цоня Дражева, която подари на реставрираната църква “Свети Георги” литографска икона с образа на светеца, осветена в aтонския манастир “Свети Георги”.
Въпреки трудностите, съпътствали археологическите разкопки, Дражева е доволна от разкритията. “Това е най-трудният обект, който съм работила от 25 г. насам, откакто съм археолог. Ужасих се от пораженията, направени във времето. Изнасяхме огромни масиви камъни, разрушен строителен пласт, за да хванем крепостната стена. Не можахме да я очертаем цялата, времето не стигна. Но буквално в последните дни видяхме как изглежда лявата страна на портата, която е изключително интересна, няма друга такава, известна поне в нашите земи. Входът на крепостта е свързан с V век, ранната византийска епоха, и има 4 нива на достъп”, разказа археоложката. Според нея първо има една огромна двукрила врата, а на 2 м и половина отстоят две решетки, неречени катаракти, които са падали отгоре, за да пресекат набезите на вражески войски. На следващото ниво има още една врата с отвор към вътрешна тераса, на която е бил манастирът, а вляво от него са намерени останки от прохода, по който хората са се изкачвали до феодалния замък.
Проектът, за чиято реализация през петте месеца работиха съвместно Бургаският регионален музей, областната управа в Бургас, община Камено и фондация “Русокастрон”, ангажира по програма “От безработица към заетост” около 30 работници от селата Русакастро и Желязово. За 2 г. е назначен пазач на обекта.
В средата на юли там бе организирана любопитна театрализация на битката от 1332 г. между българския цар Иван Александър и византийския пълководец Андроник III. Възстановката на боя имаше за цел да изтъкне значението на Червената крепост в национален аспект и така да се привлекат повече хора и субсидии за успешното му реализиране. “Това ще бъде нашият Перперикон. Комплексен паметник ще се получи, ще се види тази приемственост между тракийската култура и християнството”, каза при старта на археологическите разкопки Цоня Дражева, която е и директор на Бургаския регионален музей.
Прочетено: 3381 пъти