Замразяват стволови клетки в Бургас
30 Октомври 2006, Понеделник
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Пазят банката кръв в Белгия до 20 години като “резервна част “ за донора
Стволови клетки вече могат да се замразяват в Бургас. От месец в бургаската болница се извлича кръв от пъпната вена, от която по-късно да бъдат изолирани стволовите клетки, съобщи д-р Людмил Люцканов, който е координатор на тъканната банка “Крио сейв”. Самите стволови клетки се съхраняват в лаборатория до Брюксел. Очаква се в средата на ноември първата родилка в Бургас да даде кръв от пъпната вена и от нея да бъдат извлечени първите стволови клетки тук.
В България се осъществява само вземането на кръвта, след което по куриер тя се изпраща в Белгия, където се намира самата лаборатория. В нея става извличането на самите клетки. След което те се обработват и замразяват и там се пазят 20 години, каза още д-р Люцканов. След този период, ако реши 20-годишният им собственик, може да ги запази, но трябва да заплати допълнително.
Цената на кръвта от пъпната вена и съхранението излиза 3000 лева в момента. Пръвоначално се плащат 400 лева, като в сумата влиза манипулацията за самото вземане на кръвта, цената на сака и куриерските услуги. Когато пристигне в лабораторията в Белгия, следва изолирането, ако оттам се потвърди, че всичко е наред, тогава семейството заплаща остатъка от 2 600 лева. Ако не може да бъде изолиран генният материал, или не е достатъчен, не се заплаща тяхното съхранение.
Клетките се пазят през 20-годишния им престой в две лаборатории близо до Брюксел. Заради по-голяма сигурност кръвта се разделя в две епруветки, които са заключени на две различни места, ако евентуално нещо се случи с едната лаборатория, веднага може да се извади епруветката от другата, казват лекарите.
От началото на годината тъканната банка ”Крио сейв” е успяла да съхрани 50 000 проби в света, над 200 в България, 40-50 са варненките, които са се обърнали към тази фирма за съхранение на стволови клетки.
Те са резервните части на нашия организъм. Това са универсални клетки, които организмът ни пази и които при необходимост могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло, но най - вече в клетките на кръвотворната ни система – това са левкоцитите, които се борят с инфекциите, еритроцитите, които носят кислорода, и тромбоцити, които отговарят за кръвосъсирването. Доказа се, че стволовите клетки, които обичайно се намират в костния мозък, могат да се превръщат и в други видове клетки – мускулни, нервни и т.н.
Така се заговори за фантастика в съвременната медицина – заместването на липсващи или унищожени клетки със стволови и лечението на нелечими заболявания като инфаркт на миокарда, травми на гръбнака, ракови заболявания, левкози и лимфоми.
Манипулацията по вземането им е много проста. След раждането на бебето плацентата се отделя. По стерилен начин се изтегля кръвта от пъпната връв и се поставя в стерилен пластмасов сак. Така кръвта се транспортира в лабораторията, където се отделят за контрола няколко капки кръв и се изпращат в лабораторията, за да се преброи колко е гъстотата на стволовите клетки. При недостатъчен брой процедурата се прекратява, до замразяване не се стига и заплащате само разходите по транспорта.
В лабораторията кръвта се центрофугира и стволовите клетки се отделят в друг стерилен сак. Следва стъпково замразяване в програмен замразител до минус 196°С . Клетките се поставят в съд за съхранение, като там могат да бъдат пазени неопределено дълго време.
Клетките принадлежат само и единствено на детето и неговото семейство.
Иззетото количество кръв е различно, като варира от 80 до 250 мл, казва д-р Люцканов. Възможно е да се окаже, че кръвта е некачествена, особено когато има някакви инфекции на майката в последните месеци от бремеността. Тогава може да се окаже, че няма достатъчно количество стволови клетки, въпреки всичко те могат да бъдат изолирани.
Обикновено хората, които решават, че ще замразяват стволови клетки се грижат добре през бременността за себе си и няма жени, от които да не може да се вземе достатъчно количество кръв, казват специалистите.
Замразяването на стволови клетки доби популярност в България в края на миналата и началото на тази година. Първите известни личности, които се решиха на този вид застраховка, бе тв-водещата Ани Салич, а от няколко дни бебето на Светлана от “Биг Брадър” също вече притежава такава кръвна банка.
В България манипулацията се извършва още и в клиника “Света София”.
Много майки в Бургас обаче се притесняват с неяснотите с кръвта, носят се слухове, че тя се използва за медицински експерименти, още само се събира материалът, но на нито един пациент до този момент не са трансплантирани стволови клетки, за да се види ефектът от тях, въпреки това интересът е голям. “Още по време на бремеността много се интересувах, но тогава в Бургас не замразяваха. Смятам, че много хора ще се възползват, това ще стане необходимост в бъдеще, защото е вид застраховка за детето. Още повече, че аз имам две деца и могат да се ползват както за едното, така и за другото, защото съвместимостта е по-голяма. Сигурно в Бургас ще има голям интерес заради близостта ни до “Нефтохим”, казва Даниела Бодурова, майка на четиримесечна дъщеря. За голяма част от бъдещите родилки обаче манипулацията се оказва твърде недостъпна заради сумата, други пък решават, че нашето здравеопазване е недостатъчно надеждно и биха се доверили само на чужди специалисти за тази манипулация, не харесват факта, че клетките се съхраняват в чужбина.
Каре:
Д-р Людмил Люцканов:
Вече не е екзотика съхраняването на стволови клетки
- Д-р Люцканов, все още екзотика ли е съхраняването на стволови клетки за българката?
- В момента те се използват за лечение на левкемия, рак, предполага се, че в бъдеще с тях ще се лекуват заболявания на сърдечно-съдовата система, черния дроб, ще бъдат използвани за генни и имунни заболявания. В момента те са били тествани за лечение на животни и показват добри резултати, но в бъдеще се очаква да се използват за лечение на хора. На този етап те са само банка, стволови клетки могат да се извлекат и от възрастни хора. Доказано е обаче, че тези, които са при възрастния човек, не са толкова надеждни, колкото при новороденото дете.
-Засега те са известни главно с това, че публични личности се решават на тази стъпка за извличане?
- В България в момента най-заможните хора могат да отделят 3000 лева, за да бъдат запазени стволови клетки от пъпната връв, но ми се струва, че това е нещо добро и ако могат повече хора да си го позволят, ще е добре за бъдещето на детето, защото точно стволовата клетка взета от него, избягва отхвърлянето на донори, ако се наложи такава трансплантация. Смятам, че в следващите 5-10 години ще започнат да се лекуват някои заболявания със стволови клетки, засега най-голям напредък има в лечението на инфаркт на миокарда. Там една част от сърдечната тъкан е нарушена, а се доказва, че стволовите клетки бързо възстановяват тази тъкан.
Каре:
Стволови клетки от пъпна връв
След раждането на бебето се отделя плацентата и обикновено тя се изхвърля като биопродукт. През 1970 г. се установи, че в тази ненужна вече пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора.
През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв се излекува дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо заболяване. Детето е живо и до днес.
Това постави началото на събирането и съхраняването на стволовите клетки от пъпна връв по света.
Лидери в клетъчната медицина са САЩ, Русия и Швейцария. Следват ги Германия, Япония, Швеция и Сингапур. При инфаркт или тежка травма, когато е необходима незабавна намеса, се използват клетки от специална банка - собствени или донорски. В Европа почти навсякъде съществуват банки със стволови клетки, дори във Ватикана.
Прочетено: 4602 пъти