Немска телевизия снимала булдозерите в Иракли
18 Октомври 2006, Сряда
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Община Несебър стриктно изпълнява забраната на Министерството на околната среда и водите относно каквото и да е строителство в местността Иракли, заяви кметът на Несебър Николай Трифонов. До момента от общината не са издали нито едно строително разрешение за местността. Има опити и огромен натиск, някои инвеститори отправят запитване дали не може да се направят инфраструктурни съоръжения, защото там няма ток и вода, отговорът е, че има заповед, която трябва да се спазва, каза още Трифонов. През изминалата седмица в местноста бе направен опит да се заравни терен, булдозери отново влязоха на Иракли и пренесоха пръст от горски фонд, независимо че през август министърът на екологията Джевдет Чакъров наложи едногжодишен мораториум върху строителството в известната местност над Слънчев бряг. Булдозерите отново бяха спрени с полицейски екип, а немска телевизия, дошла да снима рекламен филм за България, заснела и екшъна в Иракли.
В събота в много градове в цялата страна едновременно хиляди българи казаха ДА на България като дестинация за алтернативен, а не масов туризъм и НЕ на строителството, което убива българската природа.
В София протестът, който включва "незаконен строеж" и различни инсталации и места, на които всеки можеше да се информира от специалисти за европейската програма НАТУРА 2000, бе в градинката до църквата "Св. Седмочисленици" - между ул. "Граф Игнатиев" и "6-и септември".
Поводът е поредното престъпване на заповедта на екоминистъра от "инвеститорите" в уникалната местност Иракли. Строящите и шефът на РИОСВ - Бургас, който би трябвало да следи за изпълнението на заповедта на министър Чакъров, наричат подготовката на парцели за строеж - "отстраняване на щетите от наводнението през лятото", пише в сайта си Бургасинфо.
Като в това число влизат отклоняване на естествения ход на река Вая в потенциалната защитена местност, изсичане на държавен горски фонд и изгребване на десетки кубически метра земна маса, което е унищожило обитанията на уникални видове и растения, заявяват негодуващите.
Според европейското законодателство в случаите, когато по НАТУРА 2 000 местата не са защитени преди формалното влизане в сила на правото на общността, нарушителите са длъжни да ренатурират унищожените местообитания, което е изключително скъпо заради задължителните експертни оценки, както сочи испанският опит, е мнението на протестиращите.
Причината за това обаче стотици хора от София, Пловдив, Стара Загора, Благоевград, Бургас, Варна и др. да излязат по улиците на градовете в събота със сигурност отдавна надхвърли конкретния случай Иракли.
Те са озадачени от плановете, предвиждащи застрояване на повече от символни за страната ни места - като се започне от Камчийски пясъци и Странджа, през продължаващите беззакония в Пирин и се стигне до девствени кътчета като Седемте рилски езера и Родопите.
Отдавна не става дума за екология, а за нарушение на множество закони и впили се в системата корупционни практики, заявяват негодуващите. Има алтернатива - и тя е качествен екосъобразен туризъм, а не масов - евтин за ползващите го и скъп за природата ни, за чието устройване е нужно тенденциозно погазване на Конституцията на страната ни, заявяват организаторите на протеста.
На протестите в различните български градове всеки имаше възможност да се подпише освен в защита на Иракли и на подписката "За да остане природа в България", която е част от едноименната кампания и беше стартирана наскоро от широка коалиция от природозащитни организации.
Прочетено: 2837 пъти