3 години корупция или на ползу роду?
10 Октомври 2006, Вторник
Автор: Катя Касабова
Източник: вестник Фактор
През тази седмица първият разнолик Общински съвет ще отчита свършеното дотук
На 16 октомври се навършват три години от мандата на настоящия Общински съвет. За познавачите на местния политически живот това е периодът, в който реално трябва да е свършена работа, защото половината от оставащите 12 месеца до следващия октомври ще бъдат посветени на предизборна кампания, в която всеки от настоящите народни избраници ще показва пред обществеността заслугите си, поради които ще иска още един мандат в общинската управа. Затова решихме, че ако трябва да има отчет за свършеното или несвършено, за посочването на кривиците, сега е времето да питаме.
Между другото това е общинският съвет, в който за първи път от зората на демокрацията не се водят политически спорове.Защото партиите бяха изместени от преобладаващата част на бизнеса. Редовните сесии траят от 3 до 4 часа, а отскоро – откакто най-речовитите съветници Ивайло Дражев и независимият Тодор Батилов ги няма, липсват и бурните изказвания пред микрофона. Батилов продължи да брани общочовешки каузи от трибуната в парламента като депутат, но бъдещето на Дражев не се очертава розово. Освен че беше отзован като общински съветник заради системни отсъствия, той е заплашен и с лишаване от свобода заради катастрофа с жертви по негова вина.
Впрочем това е Общинският съвет, в който има най-много народни избраници, срещу които са образувани предварителни производства или полицейски проверки от всякакво естество. Говори се и че има доста корумпирани лица, които се намират вътре, за да окрупнят собствения и на групировката си бизнес. Почтените, за които можем да кажем, че не бъркат в кацата с меда под форма на рушвети, вземане на търговски обекти под наем, терени за застрояване и т.н., могат да се преброят върху пръстите на едната ръка. Независимо от това обаче, мнозинството твърди, че се работи оптимално и че липсващият политически дебат, толкова характерен за предния Общински съвет, е заменен с реална работа в постоянните комисии.
Нека гражданите, които са ни избрали и са ни гласували доверие, да кажат в края на мандата дали сме се справили, сега аз няма да коментирам кое е право и кое не е, ще си проличи на изборите идния октомври, обобщи Любен Чардаков - водачът на най-голямата група общински съветници, тази на БСП. През настоящата седмица “Черноморски фар” ще потърси мнението и на другите водачи на групи, защото сме сигурни, че имат какво конкретно да добавят.
------------------------------------------------------
- Председателят на Общинския съвет Лена Бахчеванова:
- Мораториум на сделките с общински терени? Това е абсурд
- Г-жо Бахчеванова, това е четвъртият Ви мандат като общински съветник, със същия стаж са само още двама ваши колеги – Прокоп Паскалев и Любен Чардаков от БСП. Сега сте и председател. Каква оценка си поставяте за изтеклите три години, съпоставени с миналото?
- Искрено казано, на мен не ми стигат и осем часа работа тук.Това, че си председател, не води до по-различна гледна точка – първо, това е Общинският съвет, който има най-много работа – от чиито решения произтичат конкретни промени в града, реално видими резултати. Една голяма част от работата на първия общински съвет преди 15 години беше преименуването на улици и училища. Сега се работи професионално и конкретно. И всеки, който наблюдава процесите в Бургас, непредубедено и обективно, ще види свършеното - не само в архитектурно променения облик на града ни, но и в сферата на услугите. Съвсем скоро ще заработи международният център за европейска интеграция, ще функционира хиподрумът. Мащабното строителство спомогна за откриването на много нови работни места. Бургас е вторият след София по интензитет на развитие – като бизнес, трудова заетост, кумулиране на приходи, благосъстояние на гражданите. За селата също не е малко, което се направи.
- Но хората са свикнали да мислят, че Общински съвет означава преди всичко социално понятие, че това, което върши, трябва да е в сферата на тяхното подпомагане, дори и само в рамките на грижата за тези, които са в неравностойно положение – без дом, многодетни семейства, безработни, болни...
- Социалното подпомагане и трудовата заетост не са пряка отговорност на ОбС. Да направя малко разясняване за тези, които не са запознати с тази материя – Народното събрание създава базата за вземане на управленските решения, администрацията е изпълнителният орган. Има служба “Социални грижи”. Но с управленските решения, които ние вземаме, даваме възможност на хората да получат работа и оттам по-малко граждани да търсят социалния патронаж на държавата. И въпреки че не е наша отговорност, този ОбС е може би най-социалният, защото никога досега не са гласувани толкова много решения за социално подпомагане – на организациите на инвалидите, на слепите, на диабетиците, има и много индивидуални случаи с хора в тежко положение, за животоспасяващи операции. Но по отношение на жилищното подпомагане мога да кажа, че сме длъжници.
- През пролетта взехте решение за осигуряване на няколко десетки апартаменти за социалнослаби в новострояща се жилищна кооперация в “Зорница”. Има ли вече новодомци?
- Това беше замяна на общинска собственост срещу нови жилища и 42-ма съветници гласуваха “за” - това е голямо мнозинство. Защото от тях се нуждаят и млади хора, които са отгледани в сиропиталища и нямат покрив над главите си, трябва да бъдат социализирани. Тези деца можеха да получат по едно малко жилище. Това решение е в съда, всичко е стопирано и се чака решение на Върховния административен съд. Причината – несъгласието на някои общински съветници защо даваме на социалнослаби жилища в “Зорница”, а не в Меден рудник. Не смятам, че този комплекс е гето и че там живеят друга категория хора.
- Кога ще имаме подземен паркинг в центъра на града? Във “Възраждане” става невъзможно да се живее, новата схема с еднопосочните улици не само е палеативна мярка, но и увеличи още повече натовареността на трафика и хаоса от неспазването на знаците.
- Трябваше вече да е в ход строежът на подземния паркинг на пл.”Св.Св.Кирил и Методий”. Решението ни за отдаването на концесия на този голям обект е отпреди година, но другият участник в конкурса го обжалва в съда. Ощетени са гражданите. Паркингът трябваше да е готов догодина. Аз обаче бих искала да посоча друго едно решение, което можеше да има аналогична съдба – продажбата на стария Хлебозавод на бул.”Хр.Ботев”. След търга се оказа, че първият в класирането се отказва от финализирането на сделката за сградата, плащане нямаше, можеше да се стигне дотам, че парите, от които се нуждае общинското предприятие “Хляб и хлебни изделия” за оздравителната програма, да не дойдат. Затова е похвално, че вторият в състезанието – бизнесменът Ваклин Стойновски, преведе веднага сумата, отнесе се коректно към ръководството. Парите вече се внедряват в производството, фирмата се развива, в нея освен че се трудят много хора, тя е стратегическо предприятие. Защото има механизми да осигури хляб на гражданите при условие, че останалите производители решат да вдигат цената на хляба, да обявят стачка. По същите причини общинска собственост трябва да си останат транспортът и благоустройствените строежи.
- Кога ще има първа копка на новия ГУМ? Търпението на хората се изчерпа да гледат тази грозна язва в сърцето на града?
- Разбрах, че са заведени нови, бих казала лишени от разум, съдебни дела. Бих искала час по-скоро да се застрои този терен и градът да получи красив търговски и развлекателен център.
- Необходим ли е мораториум върху сделките с общински терени, както предлага новоизбраният шеф на едноименната комисия Костадин Марков? Кога ще се гласува подготвената от него докладна записка?
- Такава докладна няма, предполагам, че това е само идея. Имам информация за подобни хрумвания от пресата. Мисля, че това е плод на емоция. Ако има такова решение, то ще падне в съда. Да сложим мораториум върху разпореждането с общинска собственост означава общината да престане да съществува като субект в гражданския оборот. Всякакви възвможности за какъвто и да е бизнес ще замрат, включително и строителството. Това е абсурд.
- Как си представяте градското пространство около Колодрума след две-три години? Съветниците набързо и единодушни гласуваха за апортирането на 20-е декара земя в дружество с колоездачния клуб, но няма ли опасност да загубим собствеността си при евентуално вдигане на уставния капитал?
- Ще се оформи естетически районът с новия спортен комплекс - това, което ще се построи, е възможност там да се организират дори и световни първенства. На всеки е ясно какво означава това – пълни хотелски бази, туризъм, повече оборот в търговската мрежа, които ще бъдат вложени в социална дейност, култура. Сигурна съм, че ще бъде добро за града. Защо заседанията на този ОбС не продължават по 10 часа и защо няма дебати в залата? Защото той има 15 постоянни комисии и общинските съветници участват в по три от тях. Така всичко, което трябва да се дискутира, анализира, за добро или лошо, минава през пет до шест комисии – за законност, бюджет, финанси, общинска собственост и др. Всичко, което трябва да се доработи, е свършено в комисиите и е гласувано. Нашите решения в залата се вземат с мнозинство обикновено над 30 съветници. Политика значи управление, а не декларации и популизъм от трибуната.
Интервю с общинския съветник Христо Порточанов четете в рубриката Интервю
Прочетено: 2420 пъти