Бургаски депутат пита министър за съдбата на лагера в Равда
10 Октомври 2006, Вторник
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Какви действия ще предприеме министърът на образованието, за да защити държавния интерес на територията на Национален детски комплекс Равда, докато бъде разрешен съдебният спор за собствеността на земята е попитала народният представител доц. Маруся Любчева министъра на образованието Даниел Вълчев, като е настояла за писмен отговор. Депутатът настоява още и за отговор на въпроса защо държавните институции не са отговорили на нито една жалба на ръководителя на регионално звено- НДК- Равда в продължение почти на една година
От 5 септември тази година ръководителят и служителите на "Ученически отдих и спорт" ЕАД - НДК - Равда нямат достъп до част от територията на базата, пише Любчева. Ръководителят на Регионалното звено на ученически лагери е информирал за това районния прокурор и началника на РПУ- Несебър. До 15 септември действия от страна на държавните органи няма. Повод за депутатския въпрос е конфликтът от май и септември тази година, когато бяха бутнати бунгала от фирма“Пайонир девелмпънт”, която притежава имот до самия Национален детски комплекс и строи там хотелски комплекс.
“Очевидно е, че освен финансови трудности, които МОН изпитва по отношение развитието на базите за ученически отдих и спорт, налице е и невъзможност или незаинтересованост за опазване на останалото държавно имущество “ заявява депутатът.
В отговора си министърът на образованието признава, че случаят в Равда не е изолирано явление. Според него исканията на "Ученически лагери и спорт" за възстановяване на владението върху терена, който е бил отнет от фирмата, не са били уважени от прокуратурата с мотива, че се касае за гражданскоправни отношения.
Със същия неуспех са завършили и сигналите до Районното полицейско управление, които са подадени за отнетия достъп до оградените терени , констатира Даниел Вълчев. След като е обжалвало строителното разрешение, то е било отменено като незаконосъобразно. Образователният министър е пояснил, че на 4 септември представители на същата фирма са разрушили в оградения имот четири вили и имущество на стойност 46 597, 89 лв. И по двата случая имало прокурорски преписки и отказ на правоохранителните институции в Несебър.
Началото на проблема доц. Вълчев търси в далечната 1991 година, когато е извършена реституция на земята, върху която са изградени ученическите лагери. "Имотите са въстановени като земеделски земи в противоречие на чл. 10 б от Закона за собствеността", обобщава министърът. След възстановяването им бившите собственици ги препродали. Справка от Службата по вписванията в Несебър показва, че “Пайонир девелмпънт” е закупило голяма част от терена на националния детски лагер.
От отговора на министър Вълчев става ясно, че на 13 септември той е изпратил сигнал до главния прокурор с молба за проверка и съдействие.
Веднага след като гръмна скандала със съборените бунгала от фирмата отговориха, че е твърде вероятно конфликтът да е измислен от собственици на земи, които попадат в територията на лагера. В началото на септември от Министерството на образованието сигнализираха, че заради строителните работи представители на фирма “Пайонир девелмпънт” са навлезли в имота на лагера и са съборили четири вили и един склад. Наложило се лагерниците да бъдат евакуирани, защото във вили близо до разрушените постройки е имало настанени деца. За разрушенията не знайно защо не са сигнализирали полицията, нито ръководството на фирмата, която строи комплекса до лагера. “Това е навъзможно, защото ако има накакъв проблем, досега винаги управата на лагера се е обръщала към мен, а за последния научавам от медиите. Защо никой не ми се обади”, попита тогова пред “ Черноморски фар” Янко Кръстев, представител на фирмата. Ограда дели Националния детски комплекс и новостроящия се хотел, който се изгражда цяло лято.
Прочетено: 2504 пъти