Скандал! Съд озакони грабеж на земя в Черноморец
05 Октомври 2006, Четвъртък
Автор: Севдалина Пенева
Източник: вестник Фактор
Българските магистрати признаха прогнил кораб за масивна сграда, парадоксалното дело влиза в Страсбург
Стар, прогнил кораб, изоставен на първа линия край морето в Черноморец, се превърна в символ на съдебната власт за местните хора. След 15 години съдебни битки за земята под порутеното корито, най-накрая върховните магистрати попариха и последните надежди на истинските собственици на терена да си влязат във владение.
Скандалното дело ще бъде внесено в Страсбург, като нагледен пример за парадоксално съдебно решение, лишено от всякаква логика, казват адвокатите на Зоица и Христо Стаматови, реститути на 1,8 декара парцел в регулацията на селото. Във войната за апетитния имот ощетените собственици подозират лични интереси на фамилия бургаски магистрати.
“Без протекции и натиск, не виждам как изведнъж съдебната институция призна бракувания от ДИК преди 20 години плавателен съд за масивна постойка, а паянтовите бараки наоколо – като благоустрояване на терена. Единствената цел на подобен акт е да се озакони заграбването на чужда земя”, категорична е кметицата на Черноморец Зорка Хрусанова.
В нейна подкрепа е и становището на специална комисия, назначена миналата година от кмета на Созопол Веска Караманова. Спроед общинските експерти, по смисъла на Закона за устройствените територии, корабчето може да мине единствено за купчина дърва за огрев, но не и да се приема като сграда. Нещо повече, представителите на местната власт намират съоръжението за опасно.
В зоната, където корабът се скапва, всеки ден играят деца. Там няма огради, мястото не е обезопасено, накрая някой ще пострада, страхува се Зорка Хрусанова. Бургаски окръжен съд и Върховен касационен съд обаче не споделят нейното мнение и това на Караманова и решават, че “постройката” е законна, че отговаря на всички изисквания, а възстановяването на земята под старото РК – неправомерно.
Историята започва преди повече от 2 десетилетия,
когато Държавната инспекция по корабоплаване решава да бракува два негодни за работа стари риболовни кораба. Непотребните корита стояли дълго време на котва на пристанището в Черноморец.
“Спомням си, имаше силна буря с ураганен вятър, който скъсал котвата на единия. На сутринта го видяхме забит в пясъка. Колко време остана там, не знам. Децата го харесаха много и си играеха в него на пирати. Палеха даже и огньове. Една вечер корабът пламна и докато дойдат пожарникарите, беше изгорял нацяло. Нищо не остана от него. Ако знаех, че толкова години ще си патя с втория кораб, още тогава да му бях драснал клечката и на него”, разказва 77-годишния Христо Стаматов.
“Откакто се помня, тази земя винаги си е била на дядо Жельо, бащата на Христо. После им я национализираха, а след демокрацията Поземлената комисия в Созопол по право им я върна. Стана обаче 15-16 години, и те не могат да си я ползват заради един Стоян Боев, който домъкна тук тази пущина и я заряза в чуждия терен. После каза, че това било сграда и щял да купува земята отдолу, почнаха едни дела, нямат свършване. В какъв свят живеем, ми кажете!”, възмущава се Никола Александров на 76 години, който живее в съседство на спорния терен.
Как Стоян Боев е станал собственик на плавателния съд, не е ясно от делото.
На нито една от инстанциите не е предоставен документ, който да обяснява или доказва правото му на собственост върху коритото. В кориците на делото има една едниствена фактура, издадена от ДИК-Бургас на името на артистите Хенриета и Васко Василеви, които платили за РК-то. Кога и как и дали изобщо през годините те са го прехвърлили на Стоян Боев, това са въпроси, на които магистратите нямат отговор. Но затова пък приемат иска му за 450 кв.м. прилежаща земя към “сградата” за основателен и отсъждат в негова полза. В същото време двамата известни бургаски артисти, вече покойници, никога не са били страна по делото, никога не са имали претенции към никого.
“Всичко е една нелепа случайност. Този човек Баев беше тръгнал да кара кораба нанякъде, но успя да го извлачи до терена на Стаматови. По това време прокарваха отдолу тръби за канализацията, пръстта беше мека, неулегнала и плавателният съд затъна дълбоко. Правиха опити да го измъкнат, накрая го зарязаха там”, спомня си събитията Никола Александров.
Преди около 8 години Стоян Баев решил да изкара някой лев от това изгодно положение и превърнал коритото в увеселително заведение. Начинанието му обаче издържало само едно лято, после се отказал.
След три поредни връщания на делото от ВКС в Бургаски окръжен съд и обратно, последното решение на върховните магистрати е окончателно – 450-те квадратни метра, върху които е монтиран кораба, се присъждат на Стоян Боев. При последното заседание, върховните магистрати даже отказват да преразгледат случая. Отказват да приемат и становището на общинската комисия в Созопол, според което на терена никога не е имало масивна скрада. Отхвърлено е и другото становище на дирекцията на националния строителен контрол, от което е видно, че плавателният съд е монтиран незаконно край морето.
Най-скандалното в случая обаче е това, че ВКС се позовава на “някакво строително решение”, каквото липсва в кориците на делото и никога не е съществувало.
“Не знаем кой каква игра играе. Знаем само, че по едно време съдия Мелкон Мелконян беше във ВКС, а приятелството им със Стоян Боев не е тайна за никого. После Мелконян се върна в Бургас и отиде в Апелативния съд. И със случая вече официално се зае снаха му Илияна Мелконян, която съвсем логично стана адвокат на Баев. Тогава вече знаехме, че сме обречени, но се надявахме, че след като правото е на наша страна, българското правосъдие няма да си затвори очите. Излъгахме се”, казва с болка баба Зоица. Мъжът и намира сили само да посочи с ръка прогнилия кораб и да каже - “това чудо ми съсипа живота” и от очите му рукват сълзи.
Нямам друг избор, освен да разруша кораба,
каза вчера кметицата на Черноморец Зорка Хрусанова. Това е опасен обект, който застрашава живота на децата, които си играят около него, добавя тя. Решението ще бъде оформено като официална заповед още тези дни, след което ще пусне там кран да демонтира зловещото съоръжение.
“След като няколко съдебно инстанции не решиха този прозрачен казус, смятам лично аз да сложа точка на историята, продължила близо 20 години. Събарям без да ми мигне окото, нека видим после на какво основание тези, които заграбиха чуждата земя, ще имат претенции да я притежават”, категорична е борбената кметица.
Текстове под снимките:
1
От този случай стават ясни безизходните лабиринти на българското правосъдие. Напишете, че ще го вдигна този кораб с кран. Да видим после на какво основание тези, които заграбиха чуждата земя, ще имат претенции да я притежават, казва кметицата на Черноморец Зорка Хрусанова
2
Това е “масивната постройка”, призната от съда. Всясно се виждат “подобренията”- порутени метални бараки, които всеки момент могат да рухнат и да затиснат някое от децата, които играят около кораба
3
Никога няма да си простя, че преди години, когато изгоря единия бракуван кораб, не запалих и този, казва собственикът на земята Христо Стаматов
Фотограф Станислав Ярмин
Прочетено: 4109 пъти