Обраха църковно грозде «погрешка»
29 Септември 2006, Петък
Автор: Севдалина Пенева
Източник: вестник Фактор
Групировки вкарвали суровината в изкупните пунктове на винзаводите без документи за произход
С над 2 000 килограма червено «Мерло» за малко да олекне лозовият масив на църковното настоятелство на «Св. Св. Кирил и Медотий» в местността Они килика до портала на «ЛУКойл – Нефтохим»-Бургас. Краденото грозде било натъпкано в 88 найлонови чувала и само навременната намеса на полицията предотврати то да бъде изнесено към някой от изкупните пунктове на винзаводите, съобщиха вчера от пресцентъра на ОДП-Бургас.
Църковните лозя са над 130 декара, дадени под аренда преди седем години на Стефан Стоянов от Поморие и Петър Дионисов. В сряда, 27 септември, Стоянов случайно минал покрай масива на път от Бургас за Ветрен и видял в калта следи от гуми на микробус.
«Този ден валеше дъжд и бяхме пуснали работниците в почивка. От пътя не се виждаше нищо, нямаше техника, камиони, автобуси, нищо. Влязох навътре в редовете и онемях, като видях цяла тълпа хора, които бързо късаха чепките и ги хвърляха в чували. Веднага се обадих в полицията и ги спипаха на място», разказва земеделецът.
Екип на Второ РПУ е задържал група от 27 души, повечето от ромски произход, всичките от село Светлина. С тях е бил и 22-годишен младеж от Долно Езерово, когото циганите посочили като организатор на кражбата.
Петко Генчев се появил за първи път в селото в сряда сутринта и обявил в кафето на портала на захарния завод, че търси работници за гроздобер. Обяснил, че става дума за собственото му лозе, което се намирало наблизо, обещал да откара желаещите дотам с микробус и да ги върне. Договорили се за по 20 лева надник на човек.
«Нямаме постоянна работа, затова се събираме всяка сутрин в кафето и чакаме да дойде някой да ни вземе – я за гроздобер, я да берем лук. Не отказваме нищо, нали трябва да се яде. Като дойде това момче, изобщо не се усъмнихме и колкото се събрахме, тръгнахме всичките. Да сме били в лозето най-много два часа, когато дойдоха полицаи и ни изкараха оттам. Брахме, каквото брахме и накрая никой не ни плати», разказва 40-годишна жена от Светлина, която също била в групата.
Усетила се, че има нещо нередно, когато стигнали до масива и не видяла там нито шарапана, нито камиони. Нямало даже кофи, младежът им раздал само чувалите.
По време на ареста Петко Генчев се кълнял, че объркал масива и обрал църковното грозде погрешка.
«Да беше дошъл погрешка да зарязва, да оре, да плеви! Тук стопаните се познаваме, знаем си границите на масивите, това момче го виждам за първи път!», възмущава се Стефан Стоянов. Според него подобни кражби стават непрекъснато, защото липсва прецизен контрол в изкупните пунктове на винзаводите.
Групировки стоят зад организираните кражби на грозде в промишлени количества, имат стари канали за предаване на суровината. Без да представят документи, без сертификат за качество на гроздето, твърдят лозари от Бургас. Браншовиците настояват за проверки във винпромите по време на изкупната кампания като превантивна мярка срещу набезите в имотите им.
Прочетено: 2172 пъти