Хотел "захапа" лагер
07 Септември 2006, Четвъртък
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Равда остава без детски бази от догодина
Мегахотелски комплекс “Емералд” в Равда “захапа” Националния детски лагер в селото. От детските сгради почти нищо не е останало, а частникът е оградил с оградата строежа на мегахотелския комплекс, който се строи с бясни темпове. Преди ден от Министерството на образованието сигнализириха, че заради строителните работи представители на фирма “Пайонир девелмпънт” са навлезли в имота на лагера и са съборили четири вили и един склад. Наложило се лагерниците да бъдат евакуирани, защото във вили близо до разрушените постройки е имало настанени деца.
"Машините на фирмата са скъсали главен водопровод, наводнени са помещения. Няма ток, а децата се местят в други стаи", разказа директорът на лагера Йордан Йорданов. Според него стойността на разрушените постройки е общо 150 000 лв. От лагера обаче незнайно защо не са сигнализирали полицията. Месеци наред около имота е имало активност. Ден след инцидента екип на вестника не намери на място никои от управата на Националния детски комплекс. В него вече няма и лагеруващи, охраната не пожела да ни пусне в самия детски комплекс.
От строителната компания категорично отричат да са бутали постройките. "Нямаме спор с просветното министерство за имот, не сме предприемали никакви подобни действия", коментира Янко Кръстев от фирмата. Собственик на компанията е Юрий Янушкевич от Литва.
На мястото на бутнатите вили фирмата изгражда комплекс "Емералд" с 800 апартамента и 2500 места за туристи. Почти нищо не е останало от бившата гордост на социализима, където поколения деца от страната и бившия соцлагер отдъхваха . Сега гледката към морето е скрита от мастодонта, който по размери задминава хотела на брата на Милен Велчев, построен между Равда и Несебър.
Според проекта ще се строят 7 бара и ресторант "Кралицата на Азия", става ясно от сайта на проекта.
Разпореждане на Районна и Окръжна прокуратура Бургас гласи, че не би следвало да се предприемат действия до решаването на спора за земята, твърдят от МОН. Фирмата притежава нотариален акт за около 17 дка от територията на лагера, но министерството е обжалвало решението на поземлената комисия. Решението на първа инстанция е било, че МОН няма правен интерес. Междувременно през март компанията е получила разрешително да огради терена, но впоследствие то е отменено от регионалната ДНСК. В момента МОН чака решение на апелативна прокуратура по спора.
“Най-вероятно догодина от лагера няма да остане нищо”, прогнозира вчера кметът на Равда Любомир Даменлиев. Собственици на земи продават на фирмата “Емералд” своите парцели, която е решила целия терен на лагера да го превърне във ваканционни комплекси. Самата фирма от своя страна ще води преговори и съдебни спорове с образователното министерство.
Това е поредният скандал с реституирана земя в лагера. През 2004 г. норвежката "Свартехавет Сан Сий" искаше да строи на реституирано парче от територията му, но това не бе допуснато. Норвежците заплашиха с дипломатически скандал, а в отговор бяха обвинени, че са заплашвали управата на лагера.
Протести имаше и през 2005 г. Тогава собственици заплашиха, че ако проблемът не бъде решен, ще влязат във владение на имотите си и ще ги заградят. От МОН отвърнаха, че разполагат с документи за собственост за над 220 декара земя, върху която са разположени общо 5 лагера. Всички дела, заведени от собственици, до момента са загубени, изтъкнаха тогава от ведомството.
Въпросът повдигна т. г. и областният управител на Бургас Любомир Пантелеев. Той поиска от министър Даниел Вълчев да предаде земята на собствениците или да я закупи на пазарни цени.
Собственици на реституирани земи на мястото на бившите лагерни бази на Сливен и Стара Загора, които се намират в центъра на Равда, но в посока Несебър също вече са влезли в преговори с инвеститори и са продали своите земи, научи “Черноморски фар”. Твърде е вероятно през следващия летен сезон там да изникнат други хотелски комплекси.
Прочетено: 2573 пъти