Над 3000 шахти остават без решетки годишно в Бургас
07 Септември 2006, Четвъртък
Автор: Силвия Шатърова
Източник: вестник Фактор
Над 30 000 лева е отделила община Бургас през тази година за поставянето на шахти на уличната канализация по бургаските улици. “Ще продължим да отделяме средства, но този въпрос трябва да бъде кардинално решен от законотворците и да се премахнат частните пунктове за изкупуване на метали, като остане един, който да е под контрола на държавата”, заяви зам.-кметът по строителство Красимир Николов. Според него в момента има заведени дела от граждани срещу общината и ВиК за изпотрошени коли и наранени граждани вследствие на липсата на дъждоприемни решетки. Около 5 са делата срещу фирма ВиК заради това, че леки коли са попаднали в трапове, където би следвало да има решетки или шахти. “Делата са на първа инстанция или на фаза обжалване”, заяви пресаташето на ВиК -Димитър Гюров. Според наредба № 4, чл. 25, ал. 3 на Министерството на регионалното развитие, която регламентира ползването на каналните системи, институциите, които отговарят за чистотата на уличната мрежа, подменят и почистват дъждоприемните шахти, които в случая са община Бургас и ИА “Пътища” - в частта за републиканска пътна мрежа, заяви още Гюров. По думите му ВиК отговаря за връзката между каналите под земята, а по закона за устройство на територията шахтите и решетките са част от пътната мрежа. “Оспорили сме тези дела въз основа на наредба № 4, защото общината се грижи за подмяна на шахтите и решетките”, смятат от ВиК. Преди десет дни от фирмата са превели 15 000 лева за нови решетки и капаци на шахти за бургаските улици. 40 лева струва една решетка и между 90 и 100 лева капак на шахта, в същото време в пунктовете те се продават за жълти стотинки. За една година по бургаските улици изчезват средно между 2000 и 3000 капаци за шахти. “С парите от тях можем да подменим канализацията на една улица в “Меден рудник”, заяви още Гюров.
От години общината подменя решетките с неметални, но те са изпотрошени, стана ясно още. “Данните сочат, че когато идва кораб, за да товари вторични суровини, в града става ад”, каза още Николов.
И двете институции са категорични, че би следвало специализираните органи да упражняват по-голям контрол върху изкупвателните пунктове за цветни метали.
Прочетено: 1953 пъти