Конфликт заради безплатните закуски
27 Септември 2006, Сряда
Автор: Александър Инджов
Източник: вестник Фактор
Точно 6 258 безплатни закуски, придружени с напитка, осигури вчера за училищата общинската фирма “Хляб и хлебни изделия”ЕООД. 94 процента от учебните заведения в областта вече са сключили договор за участие в програмата “Закуска и чаша топло мляко” на социалното министерство, съобщи вчера Пенка Филева, управител на фирмата. Така на практика са обхванати около 87 процента от децата от първи до четвърти клас.
“За изминалата седмица, която беше първата по програмата, натрупахме опит и си направихме изводи”, заяви още тя. Според нея появилите се първоначално проблеми се дължали на недотам добрия търговски вид на закуските.
Няма проблем с качеството на закуските, показала проверка на местната агенция за социално подпомагане в шест училища, съобщи нейният шеф Вълчо Вълчев. Според него претенциите идват от страна на поразглезени деца, предимно в Бургас.
Децата наистина имат други вкусове – предпочитат чипс и кроасани, но ние им осигуряваме пълноценна и здравословна храна, твърдят от “Хляб и хлебни изделия”. Всички закуски се правят по специалния рецептурник за ученическото хранене, два пъти седмично хлябът трябва да е ръжен или пълнозърнест, количеството разрешено масло е 5 грама, ограничена е и солта. Нарочна поточна линия е въвела в действие общинската фирма за изпълнението на програмата, сандвичите се приготвят в рамките на осем часа, посочиха специалистите.
В няколко бургаски училища обаче програмата се сблъсква с проблеми, призна вчера г-жа Филева. В “Димчо Дебелянов” в петък доставката била отказана, в “Иван Вазов”, в “Кирил и Методий” и в училището в м.с. Черно море имало проблем с фирмите-наематели на училищните столове – те не допускали закуските и напитките да бъдат раздавани там, тъй като не искали конкуренция. По думите на управителя на общинската фирма директорът на ОУ “Братя Миладинови” пък изобщо бил отказал диалог.
“Няма такова нещо, на никого не съм отказвал да разговаряме”, заяви по този повод вчера пред “Черноморски фар” Бочко Бочев, директор на “Братя Миладинови”. Според него на 15 септември представител на фирмата е оставил в училищната канцелария вариант на договор, но никой не се бил обърнал към него.
“Аз на практика не мога да се включа в програмата – просто не мога да осигуря нормални санитарно-хигиенни условия за раздаване на закуските и млякото. Столът е отдаден от общината под наем на фирма “Джейелпи” и аз не мога да се разпореждам в него”, заяви още г-н Бочев. Като пречка той изтъкна и невъзможността да задължи възпитатели да дежурят всеки ден в обратната смяна, да получават и да раздават на 720 деца сандвичите. “Ами какво ще правя, ако РИОКОЗ поиска и здравни книжки от тези учители?”, попита риторично директорът.
“Ние нямаме никакви ангажименти към фирма “Хляб и хлебни изделия”, както и към програмата на социалното министерство. Плащаме наем на общината за стола, отговаряме за него и не можем да допуснем там външни хора”, бе категоричен вчера и Димитър Людиев, собственик на “Джейелпи” ЕООД. Неговата фирма е наемател на десетина училищни стола, през миналата година тя осигуряваше в тях и въпросните безплатни закуски и топло мляко.
“Тази година не участвахме в конкурса на социалното министерство, защото не одобряваме условията, които се опитват да ни наложат. Когато ние бяхме ангажирани с това нещо, първото, което направихме, бе срещи с родителите, за да постигнем общ приемлив вариант”, посочи още г-н Людиев.
Според правилата на програмата именно училищата са длъжни да осигурят нормални условия за функционирането й. Според Вълчо Вълчев всяко учебно заведение трябва да сформира комисия и да направи всичко необходимо за приемане и раздаване на закуските.
Факт е обаче, че не всички школа разполагат със столове или закусвални, някъде закуските се раздават по коридорите или направо в училищния двор, не е ясно и как ще се затоплят млякото и чаят. Държавата отпуска за всеки “комплект” точно половин лев, като за сандвича или тестената закуска са отделени 15 стотинки, на 35 пък е оценена напитката.
Прочетено: 2246 пъти