Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Родопите и Странджа са европейският Клондайк



02 Октомври 2004, Събота


Автор: Burgas Info



Древните тракийски светила са всъщност минни центрове, твърди проф. Рангел Гюров от НБУ
Проф. д-р Рангел Гюров е роден през 1949 г. в София. Завършил е МГИ "Свети Иван Рилски". Специализирал математика и механика на скалите. През 1980 г. е защитил докторат. Работил е дълги години в "най-диамантените" райони на Африка - в Ангола и Намибия. От 1997 г. е преподавател в НБУ. В момента е завеждащ департамент "Науки за земята и околна среда". Тези дни името на проф. Гюров нашумя около сензационното съобщение за открития от неговия екип диамантен пясък в Кърджалийско
- Проф. Гюров, как стигнахте до сензационното откритие на диамантени находища в България?

- Диамантите естествено винаги са представлявали интерес за геолозите. Смяташе се, че у нас диаманти няма. Но покрай различни експедиции от предишни години, когато търсихме злато в Родопите, нашият екип попадаше на скали, които са необичайни за района. Такива са еклогитите - дълбоко аморфни скали, образували се при рязка промяна на температурата и атмосферното налягане. А напоследък сред геолозите по света се разгоря дискусия, дали диамантите се образуват само в скалите кимберлити. И започна да се налага версията, че това не е така. И че

трябва да се търсят диаманти и в други скали

В продължение на около две години с колегата д-р Харизан Харизанов, също преподавател в НБУ, се опитвахме да открием такива образувания. Взехме проби от еклогитите и след съответната технология на изследването им видяхме, че сме били на прав път.

Откритите диаманти са фини, малки, с размера и формата на песъчинки. Преобладават черните, но има и цветни.

Пазихме това откритие в тайна цяла година

защото искахме да сме сигурни. Сега вече сме категорични, че наистина става дума за диаманти. Сензацията в случая е, че се потвърди хипотезата, че и в България може да има диаманти. И то именно в скали, които не са кимберлити. Нещо, което доскоро бе категорично отхвърляно от учените. Дори когато бе намерен еднокаратов диамант в терасите на река Марица, бе сметнато, че той е изпаднал от сондажна машина. Изпратихме материал за допълнителни анализи и в Москва. Но за мен няма съмнение, че става въпрос именно за диаманти.

- Може ли да очакваме да се открият и по-големи екземпляри?

- Това е въпросът, който всички задават. Всъщност истинската ценност представляват не единичните многокаратови екземпляри, които се използват за бижута, а именно

диамантеният пясък

който представлява 95% от всички добивани в света диаманти. Той се ползва най-широко в промишлеността. Освен за резци в металообработващи промишлености, сондажно дело, диамантеният пясък се ползват и в различни космически и военни технологии. А и самата скала, в която се откриват - еклогитът, е изключително твърда и сама по себе си може да се използва за различни абразивни техники.

- О къде обаче ще дойдат инвестициите за разработката на находищата?

- Това вече не е наш проблем. Тук думата имат инженерите и икономистите, които да изчислят коефициента на рентабилност и съответно нужните средства.

- Вие говорихте, че сте търсили и злато. Наистина ли сме Клондайк?

- Смело мога да заявя, че Източните Родопи и Странджа са пълни със злато. Употребявам думата пълни в буквалния смисъл. Неслучайно западни компании се насочиха за концесии именно в тези райони.

Златото се намира в разсипно състояние по речните легла и в конгломерати. И това се е знаело от древността. Навсякъде, където има тракийски светилища, има златни мини.

Смея да твърдя, че тези светилища всъщност не са светилища, а миннометалургични центрове, където се добивало и преработвало златото.

Преди месец канадски геолог изрази мнението, че Родопите са Клондайкът на Европа. Миналата година това бе съобщено и от нас, но не бе възприето насериозно. Но сега, понеже е казано от чужденец, вече е сензация.

- И къде все пак е то?

- Огромни количества

злато има
в района на Ада тепе

където ще се извлича като торит от рудника.

Що се отнася до другите места, вече няма смисъл да пазя тайна. Злато има при село Дженда - между Асеновград и Кърджали, край Долно Черковище, близко до Перперикон, край Стремци, където още строят галериите. Бих изпратил археолозите да се поразшетат и около Татул - на 10 и на 3 км и има още две "светилища" като него. Там още личат площадките, резервоарите за вода и други съоръжения на античните миньори. Това са изключително интересни обекти, идентични с дренвногръцките рудници в Лавриона, между Патра и Атина. Има вече доказателства от историците, че там са работили именно траки, които са привнесли тези технологии. А не обратното.

- При наличието на толкова данни защо това злато не се добиваше по-рано?

- По две причини. Първата е, че става въпрос за гранични райони, където в периода на студената война имаше много войски и те на практика бяха закрити зони. Дори ние геолозите

вадехме с огромни усилия открити листове

А втората е, че имаше достатъчно златни находища, в които златото бе във вид на руда и се добиваше по познати технологии в галерии. И трето - златото се търсеше в дълбочина. А тук става въпрос за хоризонтални пластове. Сондите минаваха през тях и не го засичаха, сондите не го хващат.

- Твърдите, че златото е разположено в речните корита. По класическия начин, известен от романите ли, ще се добива то?

- Общо взето, технологията е същата, макар и модернизирана - корита,

промиване на златоносния пясък

с водни струи и утаяването на злато в сита.

- Може ли да се очаква миньорски бум в Родопите?

- Наистина става интересно, преди всичко за науката. Първо, защото се променя хипотезата за произхода на диамантите.

Още повече че диамантен пясък в подобни скали се откри и в Канада, в Квебек. И второ - защото се променят някои представи за древните траки. Мога само да съжалявам, че археолозите не искат да работят с нас, защото комплексните научни изследвания винаги дават ефект. А дали ще има миньорски бум - думата, както казах, имат вече експертите и инвеститорите.



Прочетено: 30722 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
pepi Републиканска след ремонта Гараж на село успях! централна градска тоалетна Етнографски музей Бургас Мишка оферта заем Щрауси край Грудово Декабрь 2017 года Фонтанът на Алёша. 9 мая 2015 года
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development