Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Арт академия по скулптура събра творци от няколко поколения в Ахтопол



13 Септември 2010, Понеделник



Преподаватели и студенти от НХА в София и художествените академии в Белград, Скопие и Тракийския университет в Одрин, почитатели на изкуството, гости и жители на Ахтопол се събраха в гръцкото училище на представянето на скулптурната експозиция на участниците във Втората международна лятна академия „Ахтопол 2010”.

Скулптурните произведения са изложени в двора на гръцкото училище

Преподаватели и студенти от НХА в София и художествените академии в Белград, Скопие и Тракийския университет в Одрин, почитатели на изкуството, гости и жители на Ахтопол се събраха в гръцкото училище на представянето на скулптурната експозиция на участниците във Втората международна лятна академия „Ахтопол 2010”.

Експозицията откриха зам.-ректорът в НХА проф. Митко Динев и кметът на Царево Петко Арнаудов. Кметът връчи и официалните сертификати на участниците. На събитието присъстваха още проф. Анна Бояджиева- зам.-ректор в НХА, и деканът на Факултета по изящни изкуства проф. Николай Драчев.

Скулптурните произведения са изложени в двора на гръцкото училище и на фона на характерния морски пейзаж наоколо представляват оригинална художествена галерия и рядка гледка за гостите на града.

Идеята да се разменят студенти от чуждестранните академии с наши преподаватели и обратно особено е допаднала на гостите от Балканите. Проф. Петър Бонев от катедра „Резба” обясни, че проектът има за цел да се създават и развиват по-близки връзки с преподавателите от партньорските академии. Според него лятната академия в Ахтопол е възможност за контакти и обмен на нови методи на преподаване.

Скулпторът доц. Цветослав Христов сподели впечатленията от съвместната си работа със сръбския студент Петър от Белградската академия, асистирал му през десетте дни творческа работа. Той разказа с каква лекота двамата са създали скулптурата, която нарекли „Аз, Петър и Вал”.

„С младежа много си допаднахме, харесаха ми неговата енергичност,оптимизма и широката му усмивка”, каза доц. Христов. Според него идеята за размяна на преподаватели е не само интересна, но и новаторска. Организирана в такъв формат, лятната академия в Ахтопол създава условия за творчески контакт мужду опитния автор- скулптора, и прохождащите творци - студентите.

В съвместната им работа скулпторите от партньорските академии установили , че най-много ги обединява балканският дух, балканският пластичен език и балканското чувство за самосъхранение чрез изкуството. „Ние винаги сме вярвали, че Балканите са едно особено място, в което се създава изкуство, различно от Европ а и света. И това е едно от нещата , което ни прави много близки”, каза скулпторът.

Международната лятна академия се осъществява със съдействието на община Царево и кметство Ахтопол. В гръцкото училище, което е творческа база на НХА , е експонирана и музейка сбирка. Сградата е отворена за граждани в сряда и петък.

http://factor-bs.com/news-16645.html


Прочетено: 4420 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Данил Родното небе 5CLADBA/5FADB/ADBB/5cl 5c Precursor raw material/ Buy 6cladba/Protonitazene/Bromazolam/Jwh-018,ADB-BUTINACA/Buy K2 paper spray liquid Telegram…….@chemsolution12ma  Highest quality cannabinoid raw materials (5cladba, 5fadb)99% purity, Whole cook kit, F Гъбките От моста в Слънчев Бряг Buy FENTANYL,Buy 6CLADBA/Buy 5cladba/Buy K2 paper spray liquid, JWH-018,ADB-BUTINACA/synthetic Cannabinoids, SGT-78, AB-CHMINACA/AB-FUBINACA  contact for more information WhatsApp.......+16823344611 Telegram......@samgaston Signal........+14087804945 Text Buy 5cladba 5fadb 5CL precursor/Buy 6cladba/GHB GBL/JWH-018,ADB-BUTINAC/Buy K2 paper spray/Protonitazene/Isotonitazene/Bromazolam/ADB-INACA (ADB-FUBINACA/synthetic Cannabinoids Buy FENTANYL,Buy 6CLADBA/Buy 5cladba/Buy K2 paper spray liquid, JWH-018,ADB-BUTINACA/synthetic Йордановден 2011, Бургас - от Тина Воробей от страха полез на стенку Строителна фирма ES.TI.&.aDDesign ЕООД
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development