Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Д-р Андрей Найденов: В края на сезона плажовете са в окаяно състояние



17 Септември 2004, Петък


Автор: Burgas Info



1. Летният сезон вече приключва, какво сочи анализът на Областната комисия по водно спасяване за поддръжката на плажовете и квалификацията на спасителите?
Трябва да призная, че през този курортен сезон се повториха всички неудачи, които бяхме констатирали и през миналата година. Печален е фактът, че неуредиците са свързани и със концесионерите, които всъщност са дългосрочни стопани на плажните ивици. Въпреки че знаят какви са изисквнията, те не подготвят плажовете навреме и не спазват наредбата за водното спасяване. Миналата година, издадените предписания са 66, а тази надхвърлят 100. Достатъчно красноречив факт до колко са заинтересовани концесионерите е, че на годишната среща преди началото на сезона от 78 стопани на плажове се явиха само 25. Още по- печален е фактът, че от 78 плажа до приключването на сезона са направени едва около 15- 16 предложения за откриване на плажове. В момента приключва наша проверка, която показа, че в края на сезона плажовете са силно замърсени. Собствениците на заведения не са почистили около обектите си, навсякъде е пълно с боклуци.
2. Според Вас, на кои от концесионерите трябва да се прекратят договорите?
Не мога да взема отношение по този въпрос. Всички консттивни протокли, които сме съставили са изпратени до Министерството на регионалното развитие и благоустройство. На базата на тях МРРБ би трябвало да вземе съответните мерки.
3. През този сезон най- голям беше проблемът с фирма "Стингър"- концесионер на плажа в Ахтопол. Там нарушенията бяха най- драстични, служители на фирмата пребиха трима туристи.
До колкото ми е известно има предложение за разваляне на концесионния договор. Министърът на регионалното развитие също се ангажира с проблема. До колкото знам на фирма "Стингър" ще бъде отнета концесията.
4. Проблемите със спасителите продължиха и през този сезон.
Проблемите със спасителите ще продължават да се задълбочават докато концесионерите и стопаните на плажовете не разберат, че водните спасители са висококвалифицирани кадри, които искат необходимото възнаграждение и отношение към тях по време на работа. Водните спасители не са общи работници, те не се наемат да почистват плажа, да слагат шезлонги или чадъри. Те имат едно единствено задължение- да предотвратяват водните инциденти и носят отговорност за живота на туристите. Според чл. 22 от наредбата за водно спасяване, по време на дежурство спасителят няма право да извършва каквато и да е странична дейност. Подобен е и проблемът с реаниматорите по плажовете.
5. Какво сочи черната статистика за сезон 2004?
За съжаление тази година отчитаме по- висок брой на смъртни случаи при водни инциденти. През миналата година удавниците бяха 12, а сега са 16 човека. Проблемът е, че немалка част от туристите се къпят на неохраняеми водоизточници. Повечето от трагичните инциденти тази година са станали на неохраняаеми плажове.
6. Какви са причините за водните инциденти, станали на охраняеми плажове?
Туристите нямат навика да спазват флаговата сигнализация и указанията на водните спасите. Много често в морето се пускат без контрол и малки деца. За съжаление през тази година имаме две починали деца на възраст под 13 години.
7. Какво е необходимо, за да се подобри състоянието на плажовете и да се избегнат проблемите през следващия туристически сезон?
В момента работим с остаряла и противоречаща си нормативна база. Очакванията са следващия сезон да започнем с нова наредба за водното спасяване. Нашето заключение е, че много късно започва подготовката на плажовете. Нашето мнение е, че отдаването на концесия и отдаването за стопанисване трябва да завършат не по- късно от 30 април. Тази година указанието на МРРБ дойде сравнително рано- в началото на март. От там нататък обаче трябваше да се изчака едномесечен срок, после да се насрочи един конкурс, после втори. Последваха и откази и на края 17 плажа останаха без стопани.
8. Какво е мнението Ви за предложението, общините да стопанисват свободните плажове.
Нашето мнение е ясно и категорично. Общините като самоуправляващи общности трябва поемат контрола и водното спасяване на тези плажове.Тази година вече имаме опит- община Поморие сама стопанисваше плажната ивица.


Прочетено: 3256 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
само черноморец бургас Жълто подрумиче Близо до жп гарата pepi майк Казан за топло Странджански извор КАМЕРА ГРОБИЩЕН ПАРК Александропулис, Гърция - юни.2007 Водорасли Аквасорс
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development