Пожар в борова гора край Бургас и как да се реагира ...
На 01.08.2009 г в 16.00 ч. в оперативната дежурна част на Второ РПУ – Бургас е получено съобщение за пожар в борова гора във района на вилна зона "Севри баир", край кв.Банево. Пожарът е потушен от 10 огнеборци от Звено Пожарна безопасност и спасяване с три противопожарни автомобила. Унищожени са 15 декара борова гора и 35 декара сухи треви и храсти. Не са установени данни за умишлен палеж. Причини и щети – в процес на изясняване. По случая работи Второ РПУ – Бургас.
Горските пожари нанасят сериозни щети на околната среда. Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места. Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Характерно за горските пожари, че фронтът на разпространение често променя посоката си. Поради това, за ликвидирането им се изискват значителни сили и средства. От началото на годината са възникнали 260 броя пожари на територията на страната. Пожарната статистика показва, че едва в 2 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 98 на сто - причина за огнените бедствия е човешката небрежност. За да опазим зеленото богатство на страната от пожари, стриктно трябва да спазваме противопожарния ред в горите.
Горската постеля от изсъхнали листа и треви е леснозапалима дори от сравнително слаби
Повишена пожарна опасност крие небрежното пушене. Хвърлянето на неугасени фасове може да е пагубно за значителна част от горския фонд. Не изхвърляйте фасове от автомобилите, с които преминавате покрай или през горски участъци.
Не палете огън в гората, освен на обозначени специално устроени за това туристически места. Преди да запалите огън, се уверете, че има осигурени количества вода за загасяване на огъня при поява на вятър и при тръгване. Подгответе тупалки – от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар.
Никога не палете огън при наличие на вятър – той може да разнесе искри и топли частици на големи разстояния.
При възникване на горски пожар:
- Определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара.
- Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом.
- Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия - просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места. Използвайте водата, ако има наблизо река - намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея. Покрийте откритите части на тялото си. Пред устата и носа си поставете намокрена кърпа или плат. Придвижвайте се приведени.
- Ако горящата площ е малка, опитайте се сами да изгасите пожара, като използвате връхна дреха или сноп от набързо начупени клони, с които удряйте пламъците. Ограничете пожара, като съберете сухите клони и листа по пътя на разпространение на горенето. Не сваляйте дрехите си - те поемат част от топлината.
- При действията си изхождайте от обстоятелството, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по нагоре по склоновете - от ниските части към върха.
- Оказвайте помощ и съдействие на гасаческите екипи при локализиране на пожарите и за евакуиране на хората и животните от района на пожара.
Забележите ли признаци на горски пожар, незабавно подайте съобщение за пожара на тел.160 или 112!
Прочетено: 3541 пъти