Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Схема за екомаркировка на ЕС



02 Април 2009, Четвъртък





Утре депутатите ще гласуват по предложението за разширяване на употребата на схемата на ЕС за екомаркировка (т.нар "цвете на ЕС"). С него се цели създаването на доброволна схема на ЕС за предоставяне на знак за екомаркировка на продукти, характеризиращи се с високи екологични показатели, чрез която да се намалят свързаните с това разходи и административни усложнения. Досега екомаркировката е била присъдена на повече от 3 000 продукти, сред които почистващи и перилни препарати, хартия и обувки.

Основната цел на предложената наредба (по въпроса е постигнато споразумение на първо четене между ЕП и Съвета на министрите) е да популяризира продукти с намалено въздействие върху околната среда през целия им жизнен цикъл, посредством употребата на доброволна схема на ЕС за екомаркировка.

Общностната схема за екомаркировка представлява част от политиката на ЕС за устойчиво развито потребление и производство, която цели да бъде намалено отрицателното въздействие на потреблението и производството върху околната среда, здравето, климата и природните ресурси. Тя установява общи изисквания за разработване на критерии за екомаркировка, приложими за всички стоки или услуги, които се предоставят на общия пазар. Самите критерии няма да бъдат определени в регламента, а със следващи решения за всяка група продукти (перилни препарати, сапуни и шампоани, хартия и т.н.)

Екомаркировка на хранителни продукти - само ако съставките са екологично чисти 

По искане на депутатите, преди да се разработят критерии за хранителни продукти и храни за животни, Комисията трябва да извърши проучване относно възможността да се установят надеждни критерии за екологичните показатели по време на целия жизнен цикъл на тези продукти. Тя трябва да разгледа също така възможността да се дава екомаркировка само на онези продукти, които имат сертификат за екологично чисти продукти, за да се избегне създаването на объркване сред потребителите.

Токсични продукти: без екомаркировка

За да се постигнат високи стандарти за качество и химическа сигурност, депутатите поискаха екомаркировката да не се поставя на стоки, съдържащи съставки, класифицирани като токсични, опасни за околната среда, канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията.

Ограничаване на тестването върху животни

Специфични критерии за всяка група продукти са определени от Комисията. Екологични маркировки ще бъдат давани на продукти и услуги, които отговарят на задължителни екологични критерии. Те пък от своя страна трябва да бъдат одобрени на европейско ниво, след широка консултация с експерти от индустрията, екологични и потребителски организации и търговски съюзи.

По искане на депутатите Комисията трябва да следи дали принципът за намаляване на тестването върху животни е взет под внимание в разработването и ревизията на критериите за екомаркировка, в допълнение към екологичните изисквания, предложени от Комисията (като въздействие върху климатичните промени, природата и биологичното разнообразие, потреблението на енергия и суровини, образуването на отпадъци).

Популяризиране на знака за екомаркировка

За да популяризират използването на европейската екомаркировка, държавите членки и Комисията трябва да одобрят план за действие, който да включва информационни и образователни кампании за потребителите и производителите, търговците, доставчиците на услуги, публичния сектор, дистрибуторите и широката общественост. Държавите членки трябва също да разгледат възможността за определяне на цели за закупуване на екологично чисти продукти. 

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официалния вестник на Европейския съюз.

Допълнителна информация

След като бъде присъдена, маркировката за екологично чист продукт е валидна в 27-те държави членки на ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Така търговските предприятия ще могат да използват една маркировка за цялата им европейска и дори световна търговия. 

В момента съществуват 26 групи продукти, притежаващи екомаркировка на ЕС, от супи и шампоани, през тънка амбалажна хартия, бои и лакове, до хотели и къмпинги. Екомаркировката обаче не се прилага за хранителни продукти, които отговарят на други схеми и правила за маркировка. 

Една от целите на изменението на настоящата схема е броят на групи продукти да достигне 40-50 до 2015 г., така че да се предостави на потребителите по-богат асортимент за избор от екологично чисти продукти и услуги.

Списък с търговски фирми на екологично чисти продукти и услуги може да бъде намерен на уеб сайта на ЕС за екомаркировка: http://www.eco-label.com



Прочетено: 3686 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Strong 5cladba, 6cladba, ADB-BUTINACA, 5CL powder, K2 Paper|Liquid,5fadb, 5FMDMB-2201 Buy GBL Cleaner Buy  DMT Vape Pen,  Buy  NN-DMT,  Buy  DMT Vape Pen,  Buy  DMT Pen, Buy DMT Cartridges or DMT Battery, Buy DMT Vape Cartridge order tiletamine , buy tiletamine , where to buy tiletamine, sell  tiletamine, purchase tiletamine ,where to buy Tiletamine Странджански извор Pink For Sale GBL Wheel Cleaner – Premium Quality GBL for Sale Buy FENTANYL,Buy 6CLADBA/Buy 5cladba/Buy K2 paper spray liquid, JWH-018,ADB-BUTINACA/synthetic Cannabinoids, SGT-78, AB-CHMINACA/AB-FUBINACA Конкурс прическа Бургас 2009 Buy 5fadb,5cl precursor,5CLADBA,6CLADBA,5CL precursor Buy K2 Paper spray,adb-butinaca,jwh-018,adbb raw  Email......strongcladba@gmail.com  Contact for more information Email….strongcladba@gmail.com Signal….+14087804945 Telegram….+19517235691 WhatsAp Конкурс прическа Бургас 2009 5cl adb 5fadb raw materials ab-pinaca 5cladba precursor jwh-018 K2 paper spray Mephedrone 4MMC 3MMC 3CMC 4CMC APVP Crystal Meth Amphetamine/Heroin/Bromadol/Clonazepam powder/Buy Ketamine online/Xanax powder
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development