Бургаска фирма разкри картел при СПА центрове
Производството е образувано по молба на „СПА Дизайн” ООД, гр. Бургас, което проектира, изгражда, оборудва и облицова СПА центрове.
Комисията за защита на конкуренцията наложи имуществена санкция в размер на 200 000 лв. на „НОЛА 7” ЕООД, гр. София, 80 000 лв. на СД „ЛЮТО – Георгиев и сие”, гр. София, 60 000 лв. на ЕТ „ВЕБАКОМ – Едуард Тодоров”, гр. София и 5 000 лв. на сдружение „Национална асоциация СПА и уелнес центрове”, гр. София за извършени нарушения по чл. 9, ал. 1 от ЗЗК (отм.). Комисията постанови прекратяването им, съобщиха от КЗК.
„НОЛА 7” ЕООД, ЕТ „ВЕБАКОМ – Едуард Тодоров” и СД „ЛЮТО-Георгиев и сие” са конкуренти на молителя на пазара за изграждане и поддръжка на съоръжения за воден отдих.
Проучването на КЗК установи, че предприятията са провеждали серия от срещи под формата на заседания на УС на сдружението, в което членуват. В периода февруари 2002 г. – юни 2008 г. фирмите са извършвали антиконкурентно съгласуване на стопанското си поведение под различни форми. Създали са и са прилагали механизъм за антиконкурентно сътрудничество чрез система от етични правила, вземали са решения за съгласувано определяне на цени и търговски условия, създавали са условия за разпределяне на пазари чрез бойкотиране на клиенти и манипулиране на търгове. В допълнение, участниците в картела са предоставили възможност на сдружението да упражнява контрол по изпълнението на тези антиконкурентни решения и уговорки, вкл. и чрез събиране и обмен на „чувствителна информация” относно предприятия - длъжници, некоректни платци и др.
КЗК счита, че подобно поведение цели ограничаване или нарушаване на конкуренцията и противоречи на чл. 9, ал. 1 от ЗЗК (отм). Обмяната на „чувствителна информация” между участниците в споразумението нарушава свободната стопанска инициатива и независимото пазарно поведение, което е основна предпоставка за разгръщане на ефективна конкуренция на съответния пазар.
Споразуменията между предприятия, както и решенията на сдружения на предприятия, които имат за предмет пряко или косвено фиксиране на цени или на други търговски условия, представляват най-тежкото нарушение на правото на конкуренцията и водят до най-сериозните увреждания на пазара. При определяне на имуществената санкция КЗК е взела предвид също и продължителния период на нарушенията.
в-к ФАКТОР
Прочетено: 3119 пъти