Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Знаеш ли какво става с Витоша?



Ключови думи:
10 Декември 2008, Сряда





На 11 декември 2008г. от 18.00 часа в аудитория 65 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски” ще се проведе семинар-дискусия на тема: „Моята Витоша”. Темата се оказва много актуална и не успява да събере всички желаещи напоследък да дискутират по нея. От развитието й ще се разбере дали институциите ще пренебрегнат документалните си пропуски, както и дали софиянци ще бъдат с по-активна гражданска позиция.

През последните няколко месеца тази планина се прочува с вече познатия за България механизъм за незаконни действия породени от инвестиционни намерения. Инвеститорът „Витоша ски” АД планира ски зона в района на център Алеко, която изцяло да е на територията на парка. Планът за управление на Природен парк Витоша (2005-2014), одобрен от Министъра на околната среда и водите и приет от Министерски съвет, позволява само ремонт и поддръжка на съществуващите съоръжения в парка и не позволява изграждане на нови ски съоръжения и писти.

Регионалната инспекция по околната среда и водите – София е разрешила на собственика на лифтовете в планината – „Витоша ски” АД – да премахне горната част на 19 скали, известни като морени, за да не пречат на скиорите. Вместо това обаче незаконно е прокаран цял ски път през каменен сипей. Ски пътят свързва Синята писта и писта „Витошко лале”. Същият този държавен орган е дал разрешение на фирмата „Витоша ски” АД да проектира голяма ски зона в парка. В проекта се виждат и официалните парафи на Държавната агенция по горите и Столичната община. Това решение на институциите не отговаря на Плана за управление на Природен парк Витоша и е недопустимо, неправомерно, нецелесъобразно и незаконосъобразно.

Природен парк „Витоша" е първият парк в България и на Балканския полуостров. Той възниква през 1934 г. В него се намират два резервата – Торфено бранище и Бистришко бранище, който пък е един от 16-те биосферни резервата в страната ни. Витоша е белият дроб на София и извор на питейна вода за част от населението й. Притежава голямо разнообразие от растения и животи. Витоша е вдъхновила щастливеца Алеко Константинов да създаде първото българско туристическо дружество. Паркът и до днес е обичан от всички жители и гости на българската столица и трябва да бъде съхранен за идните поколения.

Този семинар-дискусия се организира от Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO и Коалиция „За Да Остане ПРИРОДА в България” по проекта „Място за бъдеще”, реализиращ се от Софийско гражданско сдружение “Щастливеца” и подпомогнат от Тръста за развитие на гражданското общество за Централна и Източна Европа (CEE Trust).



Прочетено: 3130 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Етнографски музей Бургас парапетът до Един Бургас-моста Флора Бургас 2009 Spirit of Burgas Машините на Леонардо Spirit of Burgas Александропулис, юни.2007 Зеленина в Странджа Почивка на море - Вила Жани Ахтопол / Ahtopol
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development