Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Зелените искат от правителството спешни действия в екологично застрашените райони



25 Ноември 2008, Вторник





Партия Зелените настоява правителството да спре с практиката си да разрешава опасни за здравето на хората инвестиционни проекти в горещите екологични точки на страната. 
Зелените изискват и спешни поправки в закона за опазване на околната среда, даващи възможност за спиране на предприятия, които замърсяват въздуха и водите. Сегашната практика на налагане на замърсителите на незначителни глоби очевидно е неефективна. 

Правителството не е актуализирало списъка на екологично застрашените райони, въпреки че това е трябвало да стане още през 2002 г. За това отговарят министрите Джевдет Чакъров, Евгени Желев и Асен Гагаузов.  
Наскоро в Кърджали беше открита незаконна инсталация за добив на злато чрез цианиди, изградена и пусната в експлоатация от “Горубсо Кърджали АД”. Въпреки настояванията на гражданите, инсталацията не е резрушена и никой не е наказан. Това показва, че властите на практика покровителствуват нарушителите в техния алчен стремеж за обогатяване за сметка на здравето на другите. Вероятно някои членове на правителството и на парламента получават подкупи за да си затварят очите за тези драстични нарушения и да блокират законодателни инициативи, насочени към спиране на замърсяванията. Безотговорността на властите трудно може да бъде обяснена по друг начин. 

Същевременно правителството не прави нищо за да насърчи чисти производства и рекултивация на засегнатите земи в екологично застрашените райони. 
Замърсяването на околната среда оказва негативно влияние върху здравето на населението, проявяващо се с увеличение на заболяемостта. Най - изразено е това влияние в екологично-застрашените райони. Замърсители с водещо рисково значение са тежките метали (олово, хром, манган), арсен, кадмий и серните газове (сероводород и серен двуокис).

Главни рискови райони по отношение на репродуктивното здраве са: Кърджали, Русе, Свищов, Стара Загора, Асеновград, Златица - Пирдоп. Токсикозите на бременността преобладават в районите на цветната металургия (Кърджали, Асеновград, Златица, Пирдоп, Пловдив). От селищата на химическата промишленост те са увеличени в Свищов и Димитровград.
По-голяма честота на бронхиалната астма е налице в градовете с химическа промишленост (Девня, Бургас, Враца и Русе). Особено висока е астматичната заболяемост в Девня - повече от два пъти над средната за страната.
В най-интензивно замърсените с тежки метали райони (тези на цветната металургия), съдържанието на олово и кадмий в организма на деца от предучилищна възраст и ученици свидетелствува за наличие на здравен риск.

Зелените апелират за широко гражданско участие в акциите за спиране на замърсителите. Пример за това са жителите на село Попинци, които през 2006 г спряха проект за добив на злато край селото, а също и жителите на с. Чепинци, които протестират против замърсяването от фирма “Изола-Петров”. Продължава и борбата на хората от с. Поибрене срещу замърсяването с арсен.



Прочетено: 3143 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Ibocaine, Etizolam, Lidocaine HCL Powder, Diazepam 10mg, Pain Meds, Anxiety Pills, Penis Enhancement Pills  Pure Crystal Methamphetamine, CAS :1049677-59-9 , 3-CMC 3-Chloromethcathinone) ,Order 3CMC,buy 3cmc Mephedrone/4MMC/3MMC/3CMC/4CMC/APVP/Crystal Meth/5fadb/5cladba/K2 paper spray/ab-pinaca/Fentanyl powder/Alprazolam powder/Amphetamine/Heroin/Bromadol/Clonazepam powder/Buy Ketamine online/Xanax powder 5cladba- adbb raw material 5CLADBA precursor raw 5cladba Buy GHB GBL Online/Oxycodone/Buy Xanax/buy Adderall/Nembutal Pentobarbital Sodium/ buy Diazepam/Buy Percocet/ Email…….medsolution14@gmail.com Йордановден 2011, Бургас - от Тина BMK Powder and Oil,PANACA,Research chemical, 5cladba, 6cladba, ADB-BUTINACA, 5CL powder, K2 Paper|Liquid,5fadb, 5FMDMB-2201,Precursors, JWH-210,4F-ADB,5bromo,Fentanyl Powder,Cristal,Pregablin Powder Email......strongcladba35@gmail.com  Contact for more in  Buy 5CLADBA, 6CLADBA, Buy K2 Paper Sheet,Buy K2 Spray/K2 Powder, ADB-BUTINACA, 5FMDMB-2201, 6CL-ADBA,5CL-ADBA, Jwh-018, 2FDCK, SGT-15,5F-MDA-19 Telegram: +12512657094, Buy 5cladba online, Buy Adb-butinaca online, Buy 6cladba online, Buy jwh018 online, Buy 4fadb online, Buy 5fadb online, Buy Mdmb-4en-pinaca online,  Buy 4f-mdmb-binaca online , Buy Ab-pinaca online, Buy 5f-mdmb-pinaca, CAS: 1445752-09-9 , buy AB-Pinaca ,order AB-Pinaca, purchase AB-Pinaca, sell AB-Pinaca Buy K2 Paper Sheets Spray/Buy K2 Spray Liquid/Buy 5fadb,Buy 5cladba/Buy adb-butinaca/Buy jwh-018 Buy 3cmc/Apvp/4-CMC/3mmc/Buy apihp/Buy 2fdck/4-MMC/5fadb/5cladba/Buy K2 Paper Sheets Spray/alprazolam, clonazolam,etizolam,flunitrazolam,
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
1
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development