Очакват над 5.5 милиона лева приходи от ловния туризъм
Над 5.5 милиона лева се очаква да бъдат приходите от ловния туризъм за тази година, с 500 000 лева повече от миналата, заяви заместник-председателят на Държавната агенция по горите Йордан Радославов на пресконференция в Международен панаир Пловдив. От началото на годината до сега са добити 115 трофея от благороден елен, от тях 32% са получили златни медали, а само 10% са били под минимума за златно, сребърно или бронзово отличие.
Най-ценните български трофеи от последните 10 години са представени на V Национална трофейна изложба, която се провежда от 29.10. до 2.11. 2008 г. в Международен панаир Пловдив. 341 експоната са аранжирани в палата 7 на панаирния комплекс. Сред тях са световният рекорд за благороден елен и новият национален рекорд за европейска сърна, отстреляна край Етрополе.
„Качеството на трофеите, показани на изложбата е впечатляващо. 50% от благороден елен и 30% от дива свиня са носители на златни медали, а това доказва доброто състояние на дивечовото стопанство, което е предпоставка за успешно развитие на ловния туризъм”, каза доц. д-р Христо Михайлов, председател на Управителния съвет на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България”, което е организатор на изложбата заедно с Държавната агенция по горите.
Представителната експозиция е посветена на 110-тата годишнина от неговото създаване. Подбрани са 52 чифта рога от благороден елен, 10 от лопатар, 5 от муфлон, 67 от сръндак, 5 от дива коза, 148 глиги от дива свиня, 7 вълчи кожи и 16 черепа от хищника, 8 кожи и 22 черепа от дива котка.
Броят и качеството на представените трофеи показват, че стопанисването на дивечовъдните участъци в страната е било на изключително високо ниво, коментира проф. Нино Нинов, ректор на Лесотехническия университет и президент на Комисията за ловни трофеи и изложби към Световния съвет по лова и опазване на дивеча. Тези дадености и поправките в Закона за лова и опазване на дивеча са основание да смятаме, че след няколко години България отново ще стане водеща в Европа в областта на ловния туризъм, прогнозира доц. д-р Михайлов. Измененията в закона дават възможност държавата, съюзът на ловците и частният бизнес да работят заедно, за да се стопанисват по-добре ловните стопанства и участъци, да се увеличи дивечовото богатство, подчерта председателят на Държавната агенция по горите Стефан Юруков, който откри V Национална трофейна изложба.
Сега у нас в този сектор се инвестират 20 милиона лева годишно. 10 милиона дава Държавната агенция по горите, още толкова – Националното ловно-рибарско сдружение. Увеличаването на инвестициите ще подобри базата, услугите, атракциите и състоянието на дивеча, ще се разкрият нови дестинации за ловен туризъм и това ще увеличи приходите от него.
На изложбата ще бъде показана и диорама – препарирани птици и бозайници от 30 вида, аранжирани в зона, имитираща естествените условия, в които живеят. „Детето и дивата природа” е мотото на забавно-състезателната програма на 1 ноември. Национално съвещание по проблемите на дребния дивеч е планирано за 30 октомври.
Прочетено: 5070 пъти