ПРОБЛЕМ С УЧЕНИЧЕСКИТЕ АВТОБУСНИ КАРТИ В НЕСЕБЪР
Една драстична социална несправедливост и на път да се реализира в Несебър през последните дни. Месечните автобусни ученически карти до Бургас и обратно изведнъж скочиха с почти 50 лв. и от 88.20 лв. в края на миналата учебна година, сега вече струват 136 лв.!
Подобен рязък скок нагоре в цените на автобусните карти не си позволиха дори от Столична Голяма Община, където транспортът засяга над 1,5 млн. души. А може би и точно затова… Представяте ли си реакцията на такава маса от хора, в съпоставка с рехавата съпротива на няколко родители от община Несебър, които все пак не искат да бъдат изнудвани чрез най-скъпото, което имат – децата си… Забележете, става въпрос за “ученически” карти! И за “обществен” транспорт…
Това решение на транспортните фирми в района ( които всъщност са монополисти тук ) едва ли е мотивирано финансово, каквито и еквилибристики с разходи и амортизации да измислят… Дори значителното поскъпване на горивата не е в състояние да оправдае подобно изнудване.
И най-простата сметка показва, че децата които пътуват, плащат карти за цял месец,
а имат 20-21 учебни дни ( съботите и неделите не са учебни ). При обикновен билет от 5 лв.
в едната посока, ( или 10 лв. за отиване и връщане ) това грубо прави 200-210 лв. Нека съпоставим сега тази сума на цената на актуализираната “ученическа” карта от 136 лв. Разликата е някъде около 64 лв. Къде са разчетите, къде са мотивите, къде
е социалният елемент в целия този казус?
Ние направихме опит в началото на септември да закупим ученическа карта на дъщеря ни за новата учебна година. Познайте дали успяхме… Ръководството беше спряло издаването на ученически карти, а служителките учтиво обясняваха, че трябва да изчакаме още няколко дни… Е, изчакахме и видяхме резултата – 50 лв. месечно отгоре, на калпак… Сега, дни преди първия школски звънец да удари, служителките пак се усмихват, дори още по-учтиво. А от другата страна на гишетата, неприятно изненадани родители се чудят кой път да хващат. Защото някой си мисли, че в Несебър всички стъпват по долари и евро, по драхми и екюта…
Да, ама не.
Проблем има и ако някой се прави, че не го забелязва, то той е далеч от разбирането за гражданско общество. Рискуваме утре да ни се сервира същият сценарий, но в друга значима сфера от живота. Силно искам да вярвам, че ръководителите на автотранспортните фирми в региона все още четат вестници и интернет, а също така слушат радио и гледат телевизия! Има начин да се вземе някакво решение, в което могат да участват Кметът и Общинският съвет на Несебър – нали въпросът касае младите граждани на общината, които скоро ще са и гласоподаватели!!!
В автотранспортните фирми сигурно са наясно точно колко деца от община Несебър пътуват за училище до Бургас и назад. Вероятно ще има родители, които ще подминат този материал, защото не си знаят парите… Но въпросът не е само до финансови възможности и социален статус, а до един основен обществен принцип, който в случая е драстично нарушен. От едната страна в обществения договор.
И така, докато умните се наумуват… за потърпевшите остават няколко възможности.
Нека ги подскажем като “домашно” и на ръководителите на автотранспортните фирми:
1. Да се сформира гражданско сдружение на родителите, чиито деца пътуват до училищата в Бургас.
2. Това сдружение да се срещне с ръководствата на транспортните фирми, “обслужващи” ( думата идва от “слуга” ) нашата община, с цел постигане на взаимноприемливо решение.
3. Да се информира Общинския съвет в Несебър, както и Кмета на Общината за проблема.
4. Ако проблемът не се реши в най-близко време, вариантите са:
- Родителите да извозват децата си – на ротационен принцип - до Бургас и обратно
с личните си автомобили ( газта все още е на приемливи цени )…
- Децата да останат на квартири в Бургас ( и този вариант е по-икономичен, в сравнение с автобусните карти ).
- Да се потърси друг превозвач ( не е задължително да е базиран в региона ) и да се преговаря с него за по-разумни цени на ученическите превози.
- Да се блокира пътя Слънчев бряг – Бургас в знак на гражданско неподчинение.
- Да се изпрати подписка до Комисията за защита на конкуренцията.
- Да се ангажира вниманието на обществото, като се поканят журналисти от местните, регионалните и националните медии…
Право на всеки гражданин е да продължи и допълни списъка с предложения как да
се реагира срещу необосновано високите цени на ученическите автобусни карти в община Несебър.. Логично ще е най-подходящите идеи да бъдат реализирани, в случай, че това се наложи.
Всичко останало ще означава, че ние – родителите, ние – гражданите, всъщност сме “ЗА” поредния социален експеримент, който се извършва с нас и нашите деца от 20 години насам…
Иван ПЕНЕВ
Прочетено: 6486 пъти