Археолози проучват баните на Сюлейман Великолепни
Екип от 35 души археолози и теренни работници за първи път проучва района на Минералните бани край бургаското село Ветрен. Работи се на пет обекта на площ от 2 хка, съобщи ръководителят на разкопките и директор на Регионален бургаски музей Цоня Дражева.
На територията на Минералните бани се е намирал един от най-древните градове у нас – Аква калиде (в превод „топла вода”), известен още от I век. Името му е свързано със светилището на Трите нимфи, посещавано още от древните траки. По-късно, в края на V век, градът е благоустроен, вече под името Термополис и като такъв съществува до средата на XVII век.
Тук археолозите предполагат, че се намира и отдавна издирваният от специалистите средновековен град, създаден от Тервел след победата при Анхиало през 708 година. „Всички археологически проучвания досега показват, че при Анхиало отсъстват старобългарски материали от периода на Първата българска държава”, обясни Цоня Дражева. Дали край Минералните бани се е установил Тервел с войската си и е създал град, предстои тепърва да бъде доказано. Археолозите проучват и част от античните бани, както и крепостната стена, изградена в средата на V век, която е ограждала вътрешната част на града. Работи се на няколко допълнителни участъка, в които се разкриват жилищни квартали, открит е и некропол с 12 погребения от XI-XIV век, което доказва наличието на църква.
Аква Калиде е паметник от национално значение и се нуждаеше от спешно проучване. Разкопките са изцяло финансирани от община Бургас, която за първи път от 20 години отпусна средства за спасяване на паметници в риск в региона.
Прочетено: 3759 пъти