Бургаска регионална туристическа асоциация с проект Гражданското общество за прозрачност на държавната и общинска политика по южното Черноморие е сред одобрените проекти спечелили финансиране по открита процедура за предоставяне на безвъзмездна фина
Автор: http://www.opac.government.bg
Бургаска регионална туристическа асоциация с проект Гражданското общество за прозрачност на държавната и общинска политика по южното Черноморие е сред одобрените проекти спечелили финансиране по открита процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ Гражданското общество – повече идеи за прозрачност и достъпност на държавната администрация
Нови 89 проекта на НПО и 14 проекта на конкретни бенефициенти ще бъдат финансирани по ОПАК
89 са новите проекти от структурите на гражданското общество, одобрени за финансиране по Оперативната програма “Административен капацитет” (ОПАК). Безвъзмездна финансова помощ ще получат и 14 проекта на конкретни бенефициенти. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд (85%) и от националния бюджет (15%).
На официална церемония в хотел “Шератон” министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев обяви резултатите от работата на оценителните комисии по процедурите от месец март и връчи почетни грамоти на първите три организации, получили най-голям брой точки. Приветствие към гостите на събитието отправи и министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова, a модератор на церемонията беше актьорът Христо Мутафчиев.
На 11 март 2008 г. Управляващият орган на ОПАК стартира осем нови процедури на обща стойност 55 млн. лв. Две от процедурите бяха насочени към структурите на гражданското общество. По останалите шест можеха да кандидатстват с проекти конкретните бенефициенти по програмата.
I. По двете процедури за СГО на обща стойност 25 млн. лв. до изтичането на крайния срок бяха подадени 591 проектни предложения. Общата стойност на одобрените 89 проекта е 23 320 273,96 лв. 42 организации (т.е. над 47% от всички кандидати), които са участвали в предходната процедура и проектът им не е бил одобрен, са настоящи бенефициенти по процедурите от март.
По едната процедура “Гражданското общество — повече идеи за прозрачност и достъпност на държавната администрация” (Приоритетна ос I: Добро управление; подприоритет 1.2: Прозрачна и почтена държавна администрация) бяха одобрени 35 проектни предложения за общо 9 361 929,73 лв.
По другата процедура – “Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество” (Приоритетна ос II: Управление на човешките ресурси; подприоритет 2.3: Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество) финансиране ще получат 54 проекта на стойност 13 958 344,23 лв.
II. По шестте процедури за конкретни бенефициенти от март бяха предвидени за договаряне 30 млн. лв. Подадени бяха 17 проектни предложения, от които финансиране ще получат 14 проекта на обща стойност 15 837 930,18 лв. Бенефициенти са: Министерският съвет (със 7 проекта), и с по един проект съответно – Министерството на финансите, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията по обществени поръчки, Омбудсманът на Република България, Центърът за преводи и редакции, БАН – Институт за правни науки и Държавната агенция за информационни технологии и съобщения.
На всички кандидати, чиито проекти не са били одобрeни за финансиране, в срок от 30 работни дни от взимането на решението от страна на Ръководителя на Управляващия орган ще бъдат изпратени уведомителни писма с причините за решението на съответната оценителна комисия. Благодарение на информационната кампания, проведена от Управляващия орган на ОПАК в цялата страна:
по процедурите за СГО от март бяха подадени два пъти повече проекти в сравнение с първата процедура от октомври 2007 г.
само 16,7% (спрямо близо 52% при първата процедура) са отпаднали на първия етап на оценка, която е административно съответствие
над 62,8% от всички подадени проекти (спрямо 36,5% в първата процедура) са стигнали до оценка на качеството.
Каквато е практиката досега, в рубриката “Бенефициенти” на официалния сайт на ОПАК (http://www.opac.government.bg/) ще бъде публикуван списък с имената на бенефициентите, на одобрените проекти и предоставените средства.
На събитието беше представено и междинно социологическо изследване на “Алфа Рисърч”, според което ОПАК се откроява като най-разпознаваемата оперативна програма в България.
http://www.opac.government.bg/
Прочетено: 3999 пъти