Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Условия за достъп до газопреносните мрежи



04 Юли 2008, Петък





На 9 юни ЕП ще гласува доклад на българския евродепутат Атанас Папаризов (ПЕС) като част от третия енергиен пакет. Чрез него се дават по-големи правомощия на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори, насърчава се регионалното сътрудничество и се засилва сигурността на доставките.
Докладът за условията за достъп до газопреносните мрежи цели укрепването на вътрешния пазар на газ, подобряването на сътрудничеството между операторите на преносни системи и хармонизирането на правилата за операторите на системи за съхранение на газ. Други важни въпроси в доклада са засилването на прозрачността и осигуряването на дългосрочни програми за осигуряване на доставките на газ, предотвратяването на сериозни смущения в тях и планирането на инвестициите.

Една от най-важните теми в доклада на Атанас Папаризов (ПЕС) е ролята на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори, която предстои да бъде създадена в рамките на разглеждания от ЕП в момента трети енергиен пакет.
Комисията предложи първоначално създаването на Европейска мрежа от оператори на преносни системи на газ (ЕМОПСГ), която да обединява различните оператори на преносни системи и да има правомощия да приема:
•        технически и пазарни кодекси относно:
o        правила за сигурност и надеждност;
o        правила за свързване на мрежата и достъп;
o        правила за оперативна съвместимост и оперативни процедури при аварийни ситуации;
o        правила за разпределение на капацитета и за управление на претоварването;
o        енергийна ефективност;
•        10-годишен инвестиционен план;
•        годишна работна програма;
•        планове за научноизследователска дейност.

Така според предложението на Европейската комисия Агенцията щеше да има по-скоро консултативна роля спрямо ЕМОПСГ. При гласуването обаче в Комисията по промишленост, изследвания и енергетика на ЕП в края на май, депутатите приеха поправки, според които ЕМОПСГ предлага гореописаните правила, планове и кодекси (според насоките на Агенцията), а Агенцията е тази, която в крайна сметка ги приема.

Агенцията трябва освен това да следи за прилагането от страна на ЕМОПСГ на мрежовите кодекси. Тя ще има важен глас и при определянето на въпросите от "първостепенно значение за развитието на вътрешния пазар на газ".
Даването на по-големи правомощия означава и поемането на по-голяма отговорност. В този смисъл депутатите взеха решение Агенцията да бъде с по-голяма отчетност: нейният директор ще бъде одобряван от ЕП и трябва редовно да докладва пред Парламента за изпълнението на своите задължения. Централата на Агенцията ще бъде в Брюксел.
Новата регулаторна рамка насърчава също така регионалните инициативи на операторите на преносни системи и на регулаторните органи с цел да се осигури оптимално управление на мрежата и целесъобразно планиране и реализиране на инвестициите.

Атанас Папаризов коментира по следния начин доклада преди гласуването му на пленарната сесия на ЕП в Страсбург:
"С регламента за изменение на регламент 1775/2005 се утвърждава ролята и независимостта на националните регулатори. Създава се силна Агенция за сътрудничество между енергийните регулатори, която развива и хармонизира правилата за трансграничната търговия с природен газ. Също така се създава и Европейска мрежа на операторите на преносни системи на газ, която, под наблюдението на Агенцията, разработва техническите условия за работа на газопреносната мрежа. Така се осигурява баланс на интересите и взаимодействие на всички участници на пазара.
Създават се условия за повишаване сигурността на доставките чрез разработването на десетгодишни инвестиционни планове и ежегодни анализи и оценки за развитието на пазара, както и чрез разширяване обхвата на регламента чрез включването на втечнения природен газ и газохранилищата.
Осигурява се голяма прозрачност и изчерпателна информация за функционирането на преносната мрежа и се гарантира равнопоставен достъп на всички заинтересувани участници, включително на малките и средни потребители и доставчици."



Прочетено: 3431 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
WhatsApp: +12512657094, Buy 5cladba online, Buy Adb-butinaca online, Buy 6cladba online, Buy 5CLADBA, 6CLADBA, Buy K2 Paper Sheet,Buy K2 Spray/K2 Powder, ADB-BUTINACA, 5FMDMB-2201, 6CL-ADBA,5CL-ADBA, Jwh-018, 2FDCK, SGT-15,5F-MDA-19, 5FADB, 4FADB Email......strongcladba35@gmail.com  Contact for more information Email….strongcladba35@gmail.c  ISOTONITAZEPYNE , METONITAZENE , ODSMT ,SR17 Сладурани с ЛЕГО Strong 5cladba, 6cladba, ADB-BUTINACA, 5CL powder, K2 Paper|Liquid,5fadb, 5FMDMB-2201,PINACA,Precursors, JWH-210,4F-ADB,5bromo,Fentanyl CAS  : 24221-86-1 , buy ephedrine ,order ephedrine Signal: +(34)607218704) Pure Red Liquid Mercury for sale Buy Psychedelics online Buy Red Liquid Mercury online Ketamine crystals, GHB/GBL for sale 5cladba,  Adb-butinaca, 6cladba,  jwh018, 4fadb, 5fadb, Mdmb-4en-pinaca, 4f-mdmb-binaca, Ab-pinaca, 5f-mdmb-pinaca, Buy 6CLADBA, 5CLADBA, Buy K2 Paper Sheet,Buy K2 Spray/K2 Powder, ADB-BUTINACA, 5FMDMB-2201, 6CL-ADBA,5CL-ADBA, Jwh-  018, 2FDCK, SGT-15,5F-MDA-19, 5FADB, 4FADB (tellychemicals@protonmail.com) 5cladba Raw Material 5CL-ADB-A Precursor Raw 5cla Buy 5fadb,5cl precursor,5CLADBA,6CLADBA,5CL precursor Buy K2 Paper spray,adb-butinaca,jwh-018,adbb raw  Email......strongcladba@gmail.com  Contact for more information Email….strongcladba@gmail.com Signal….+14087804945 Telegram….+19517235691 WhatsAp Buy K2 spray paper liquid/K2 paper sheets online/5fadb/5cladba/ab-pinaca/paper sheets/jwh-018/adb-butinaca/spray spice/Buy K2 powder jwh-018
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development