Необходимо е радикално намаляване на емисиите на парникови газове в бъдеще
Междинният доклад на Karl-Heinz Florenz (ЕНП-ЕД, Германия) разглежда само научните факти за климатичните промени. Окончателният доклад, който ще бъде приет в края на мандата на временната комисия (9 февруари 2009 г.), ще съдържа предложения за бъдещата интегрирана политика на ЕС в областта на климатичните промени, както и позицията на Парламента в международните преговори за глобална политика по този въпрос след 2012 г.
Целите от Киото са достижими, но е необходимо по-радикално намаляване на емисиите в бъдеще
Според депутатите научните изследвания показват "риска от сериозни последици за нашата планета, ако незабавно не се предприемат мерки" за намаляване на емисиите на CO2 и на други парникови газове. Имайки това в предвид, съществуващите политики ще бъдат недостатъчни за намаляването на глобалните емисии на парникови газове през следващите десетилетия.
Почти всички държави-членки постигат добър напредък в усилията си за постигане на своите индивидуални цели за намаляване на емисиите в рамките на ЕС, като по този начин повишават вероятността ЕС да постигне до 2012 г. целите от Киото. Въпреки това, те ще трябва още по-радикално да намалят емисиите на парникови газове след 2012 г., за да постигнат дългосрочните европейски цели в областта.
Критика към скептиците
Признавайки, че научният прогрес винаги е бил съпътстван от спорове, депутатите не са съгласни с представянето на резултатите от изследванията върху климатичните промени като неясни, несигурни или съмнителни, без да се привеждат съответните научни аргументи. По-нататък в текста на доклада се отбелязва, че според съществуващите научни доказателства причините за глобалното затопляне са преобладаващо човешко дело.
Проучване на последиците от биогоривата
Европейският парламент подчертава специално, че е необходимо допълнително проучване на въздействието върху околната среда на политиката за насърчаване на биогоривата и техния ефект върху нарастващото обезлесяване, увеличаването на обработваемите земи и запасите от храни в световен мащаб.
Допълнителна информация:
Политика на ЕС относно изменението на климата (англ.)
Протокол от Киото (англ.)
Политика на ЕС за биогоривата (англ.)
Временна комисия на ЕП по изменението на климата
Прочетено: 2658 пъти