“Канибализъм” в аптекарския бранш
Бой за пазар от 1,2 млрд. лева противопоставя инвеститори на фармацевти. След като държавата намали надценките се задава ново изпитание за аптекарите
Нашите южни съседи - гърците, имат отскоро закон, според който оптическите магазини могат да бъдат владени само от експерти със специално образование. Освен това този закон разрешава на експертите, т.е. на офталмолозите да имат само по една оптика и да не практикуват друга дейност. Тъй като законът противоречи на Общностното право в Европейския съюз Еврокомисията (ЕК) го е взела на мушка и съди Гърция да плаща на съюза по 71 хил. евро на ден. Това трябва да продължи, докато на Атина не й дойде акълът в главата, т.е. докато не си хармонизира акта с Договора за създаване на ЕО. Със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) ние в момента сме на същия хал.
В интерес на истината преди около две години, когато предлагаше проектозакона, правителството нямаше намерение да стига до гръцката ситуация. То предвиждаше повече свобода и условия за конкуренция и като следствие от това - повече инвестиции в сектора. В парламента обаче здравната комисия обърна с хастара навън философията на проекта и наложи модела „един фармацевт-една аптека”. Казано с други думи, правителството бе бламирано от депутатите, коментира по този повод Георги Ангелов от „Индъстри Уоч”. В случая любопитното е, че този по принцип антипазарен подход бе наложен от комисия, която се председателства от представител на уж дясната опозиция.
Малките срещу големите в сектора
Вероятно за широката публика не е известно, но
Пълният текст:
http://www.factor-sf.com/news-199.html
Прочетено: 2915 пъти